mosties.org

Marks Hedons — «Savādais atgadījums ar suni naktī»Stāsts par pasauli no 15 gadus veca ar autismu sirgstoša zēna skatupunkta. Diagonoze viņam netraucē būt izcilam matemātiķim

71

Visi bērni manā skolā ir dumji. Man tikai nevajag viņus saukt par dumjiem, lai gan tieši tādi viņi ir. Man jāteic, ka viņiem ir īpašas vajadzības vai grūti apgūt mācību vielu. Taču tas ir dumji, tāpēc ka ikvienam ir grūti apgūt mācību vielu, jo ir grūti iemācīties runāt franciski vai izprast relativitātes teoriju, un īpašas vajadzības arī ir ikvienam, piemēram, Tēvam jānēsā līdzi kārbiņa ar mākslīgā saldinātāja tabletēm, kuras likt pie kafijas, lai nekļūtu resns, savukārt Pītersas kundze lieto bēšu dzirdes aparātu, un Šivouna valkā tik biezas brilles, ka tam, kas tās aizņemas, tūlīt sāk sāpēt galva, un neviens no viņiem nav cilvēks ar īpašām vajadzībām, lai gan viņiem ir īpašas vajadzības.

avots: mosties.org

Taču Šivouna teica, ka ir jālieto šādi vārdi, jo cilvēki tādus bērnus kā tie, kas iet mūsu skolā, sauc par spazmuļiem, kretīniem un kropļiem, un tie ir slikti vārdi. Bet arī tas ir dumji, jo reizēm tie bērni, kas mācās skolā, kas atrodas mazliet tālāk tajā pašā ielā, ierauga mūs kāpjam laukā no autobusa un sāk kliegt: «Īpašās vajadzības! Īpašās vajadzības!» Taču es tam nepievēršu uzmanību, jo neklausos, ko citi saka un — kas man ko var padarīt — man ir šveiciešu armijas nazis gadījumam, ka viņi mani sāktu iekaustīt, un, ja es viņus nogalinātu, tā būtu pašaizsardzība un mani neliktu cietumā.

Es gatavojos pierādīt, ka neesmu dumjš. Nākamajā mēnesī es gribu nolikt A līmeņa eksāmenu matemātikā un iegūt A līmenim atbilstošu vērtējumu. Mūsu skolā vēl neviens nav licis A līmeņa eksāmenus, un sākumā mūsu direktore Gaskoines kundze negribēja, lai es to daru. Viņa teica, ka skola neesot tā aprīkota, lai mēs varētu kārtot A līmeņa pārbaudījumus. Bet Tēvs sastrīdējās ar Gaskoines kundzi un no tiesas sadusmojās. Direktore sacīja, ka negribot pret mani izturēties citādi nekā pret pārējiem skolā, jo tad ikviens gribēšot, lai pret viņu izturas citādi, un tas radīšot precedentu. Un es taču varēšot likt A līmeņa eksāmenu vēlāk, kad man būs 18.

Kad direktore to visu teica, es kopā ar Tēvu sēdēju viņas kabinetā. Un Tēvs sacīja: — Kristoferam jau tāpat mēslu netrūkst, bet jūs ķēzāt viņam virsū no liela augstuma! Jēziņ, matemātika reiz nu ir tas, kas viņam patiešām padodas!

Tad nu Gaskoines kundze ieteicās, ka par to viņiem abiem vajadzētu aprunāties kaut kad vēlāk diviem vien. Taču Tēvs jautāja, vai viņa grib teikt ko tādu, ko kautrējas sacīt manā klātbūtnē, un viņa atbildēja noraidoši, un tad viņš mudināja: — Nu, tad sakiet tūlīt!

Un viņa sacīja: ja es kārtotu A līmeņa eksāmenu, kādam no skolas darbiniekiem vajadzēšot atsevišķā telpā mani pieskatīt. Tēvs teica, ka maksāšot kādam 50 mārciņu, lai pēc stundām to varētu darīt, un viņš nepieņemšot noraidošu atbildi. Un viņa teica, ka iešot un to apdomāšot. Un nākamajā nedēļā viņa piezvanīja Tēvam uz mājām un sacīja, ka es varu kārtot A līmeņa pārbaudījumu, un vikārs Pīterss būšot tas, ko sauc par novērotāju eksāmenu laikā.

Tad, kad būšu nolicis A līmeņa matemātikas eksāmenu, es gatavojos izturēt arī A līmeņa papildu pārbaudījumu matemātikā un fizikā, lai varētu iestāties universitātē. Mūsu pilsētā, tas ir, Svindonā, universitātes nav, jo tā ir maza. Tātad mums vajadzēs pārcelties uz citu pilsētu, kurā ir augstskola, jo es negribu dzīvot viens pats vai kādā mājā kopā ar citiem studentiem. Bet tas nekas, jo arī Tēvs grib pārcelties uz citu pilsētu. Dažreiz viņš runā kaut ko tamlīdzīgu: «Mums jātiek projām no šitās pilsētas, puis!» Un dažkārt viņš saka: «Svindona ir pasaules pakaļas caurums.»

Tad, kad es būšu ieguvis grādu matemātikā vai fizikā, vai matemātikā un fizikā, es varēšu dabūt darbu un nopelnīt kaudzēm naudas un spēšu samaksāt kādam, kurš rūpēsies par mani un gatavos ēst, un mazgās manas drēbes, vai arī sameklēšu kādu sievieti, kura apprecēsies ar mani, līdz ar to man būs sabiedrība un nebūs jādzīvo vienam.

151

Pasaulē ir ļoti daudz noslēpumu. Taču tas nenozīmē, ka tiem nav izskaidrojuma. Gluži vienkārši zinātnieki vēl nav atraduši atbildi.

Piemēram, daži tic cilvēku spokiem, kuri atgriezušies no mirušajiem. Tēvocis Terijs apgalvoja, ka reiz redzējis spoku kurpju veikalā iepirkšanās centrā Northemptonā. Viņš devies lejā uz pagrabstāvu un pēkšņi ieraudzījis kādu pelēkās drānās paejam garām kāpnēm. Taču, kad nonācis lejā, pagrabs bijis tukšs, un durvju tur neesot.

Kad tēvocis to izstāstījis sievietei, kas strādā augšstāva kasē, viņa apgalvojusi, ka tā vārds esot Taks un tas esot franciskāņu mūka spoks; mūks dzīvojis tajā pašā vietā, tāpēc jau iepirkšanās centra nosaukums ir «Pelēko mūku iepirkšanās centrs», un viņi esot pieraduši pie spoka un nemaz nebaidoties no tā.

Droši vien zinātnieki atklās ko tādu, kas izskaidros spoku eksistenci, tāpat kā viņi atklāja elektrību, kas izskaidroja zibeni, un tam varētu būt sakars ar cilvēka smadzenēm vai zemes magnētisko lauku, vai tas varētu būt jauns spēks. Un tad spoki vairs nebūtu noslēpumi. Tas būs kaut kas tāds kā elektrība un varavīksne, un nepiedegoša panna.

Taču dažkārt noslēpums nav noslēpums. Un te būs piemērs tādam noslēpumam, kas nav noslēpums.

Mums skolā ir dīķis, un tajā ir vardes, tā ka mēs varam mācīties, kā laipni un ar cieņu izturēties pret dzīvniekiem, jo daži no mūsu skolas bērniem pret dzīvniekiem izturas briesmīgi un domā, ka ir jocīgi sašķaidīt tārpus un apmētās akmeņiem kaķus.

Dažus gadus dīķī ir ļoti daudz varžu, bet citus gadus ļoti maz. Ja uzzīmētu diagrammu, kas rāda, cik varžu ir dīķī, tā izskatītos šāda (bet šī diagramma ir tā sauktā hipotētiskā, tas nozīmē, ka skaitļi nav īsti, tas ir tikai piemērs):

grafiks 1

Paskatoties uz diagrammu, var nodomāt, ka 1987., 1988, 1989. un 1997. gadā bija ļoti auksta ziema, vai arī gārnis atlidoja un apēda milzumu varžu (dažreiz gārnis patiešām atlido un mēģina apēst vardes, taču pār dīķi ir pārvilktas stieples, ar kādām aizsargā cāļus, lai tas netiktu klāt).

Taču reizēm tam nav nekāda sakara ar aukstām ziemām vai kaķiem, vai gārņiem. Dažkārt tā vienkārši ir matemātika.

Šeit ir formula dzīvnieku populācijai:

N jaunā = λ (N vecā) (1 – N vecā)

Šajā formulā «N» apzīmē populācijas blīvumu. Kad N = 1, populācija ir vislielākā iespējamā. Un, kad N = 0, populācija ir izmirusi. N jaunā ir populācija vienā gadā, un N vecā ir populācija iepriekšējā gadā. Un λ ir tā, ko sauc par konstanti.

Kad λ ir mazāka par 1, tad populācija kļūst mazāka un mazāka un izmirst. Un, kad λ ir starp 1 un 3, populācija kļūst lielāka un tad nostabilizējas tā (arī šīs diagrammas ir hipotētiskas):

grafiks 2

Un tad, kad λ ir starp 3 un 3,57, populācija attīstās cikliski:

grafiks 3

Bet tad, kad λ ir lielāks par 3,57, populācija kļūst haotiska kā pirmajā diagrammā.

To atklājuši Roberts Mejs un Džordžs Osters, un Džimijs Jorks. Un tas liecina, ka dažkārt kāda parādība ir tik sarežģīta, ka nav iespējams paredzēt, kas notiks tālāk, bet tā tikai pakļaujas pavisam vienkāršām likumībām.

Un tas nozīmē, ka reizēm vesela varžu vai tārpu, vai cilvēku populācija var izmirt bez kāda noteikta iemesla tikai tāpēc, ka tāda ir skaitļu daba.

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas