pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 27. aprīlis 20:47 12 atsauksmes

kampaņveidīgā Tibeta

Kopš marta, kad Tibetā sākās nemieri, daudzviet pasaulē ir sākušies skaļi pret Ķīnu vēsti protesti. Par cilvēktiesībām, pret tibetiešu apspiešanu un pret Ķīnu vispār. Šajā laikā redzams, cik labi gadu desmitiem ilgi ir veidojies Tibetas tēls, tomēr— akcijas, kuros iesaistās rietumnieki, ir kā bērnišķīga kaprīze, un a priori ir zināms, lielā Ķīna dara pāri spēļu lietiņai Tibetai.

Tibetas tēls

Rietumniekam noslēgtais Himalaju reģions saistās ar kaut ko neskartu un mistisku — tas ir kā austrumu harmonijas un tradīciju tīrradnis. Priekšstatus par Tibetu ir palīdzējis veidot arī aktīvais un draudzīgais garīgais līderis dalailama, kas ceļo pa pasauli, runā ar cilvēkiem un pauž savu vēsti.

Kalni, mandalas, budisms, klosteri. Ķīnas okupācija, kultūras iznīcināšana, vides degradācija. Konfliktējoši jēdzieni, un ir skaidri zināms, kurā pusē jānostājas. Lielais sit mazo. Aizstāvēsim Tibetu!

«Fee Tibet!» ilgus gadus ir saistījies ar vēlmi nostāties okupētās valsts pusē un atbalstīt tās izdzīvošanas centienus. Tā tas ir joprojām, tomēr pašreizējie protesti ij pasaulē, ij tepat Latvijā dažkārt liek domāt par pārlieku emocionalitāti un mēģinājumiem atrast ļaunuma garu, pret ko visiem nu jāvēršas.

Savā būtībā «Free Tibet» sauklis ir maldinošs. Tibetas līderi nevēlas brīvību neatkarības izpratnē. Uz to norāda arī dalailama: tas, ko viņš un Tibetas trimdas valdība vēlas, ir reāla autonomija. Līdz ar to katru reizi, kad ziņās lasu — Pekinas olimpiādes lāpai uzbrūk bars Tibetas neatkarības aizstāvju, nav skaidrs: vai nu šie cilvēki nezina, kā lai Tibetai palīdz (pieprasīt neatkarību tiem, kas to negrib, diez vai nozīmē palīdzēt), vai arī ziņu reportieri nezina, kas īsti notiek un sauc lietas nepareizajos vārdos. Galu galā, dalailama iebilst arī pret olimpisko spēļu boikotu. Līdz ar to protesti, kas pavada olimpisko lāpu, bojā Ķīnas un Tibetas attiecības, nevis palīdz cīņā par taisnu lietu, un starp tiem un dalailamu nedrīkst vilkt vienlīdzības zīmi. Savukārt ziņas, ka tibetieši varētu rīkot terora uzbrukumus, Rietumos tiek uztvertas pārsteidzoši iecietīgi.

Sekotāju bariņi

Arī pie mums ne mazums ļaužu pēkšņi ir kļuvuši par Tibetas draugiem. Puisēni no «Gain Fast» ir šīs urrākustības tipisks piemērs:

Arī grupa Gain Fast nav vienaldzīga par notiekošajiem procesiem Tibetā, tādēļ aicinam mums pievienoties parakstu vākšanā par BRĪVU TIBETU!

Jo tev taču patīk dzīvot brīvā valstī - palīdzēsim tibetiešiem saglabāt savu kultūru un nepieļausim klajus cilvēktiesību pārkāpumus.

PARAKSTIES :

http://www.avaaz.org/en/tibet_end_the_violence/

un pastāsti arī saviem draugiem, jo -

KOPĀ MĒS VARAM!

Šī kustība ir jaušama arī vietējā bluogestānā — kāds kaut kur sava tīmekļa žurnāla stūrī iemontējis Tibetas karogu, cits raksta no sērijas «kaut kur dzirdēju» «kaut kas notika», un vispār, «Ķīna mani kaitina». Vēl kāds paziņo: «Šobrīd, kad izšķiras apspiesto tibetiešu liktenis «būt vai nebūt», mēs nedrīkstam stāvēt malā». «Free Tibet!»

Daudzi ir ievietojuši saiti uz petīciju Ķīnas prezidentam Hu Dziņtao par vardarbības izbeigšanu Tibetā. Nez, cik procentu cilvēku domā, ka Ķīnas prezidentam kaut ko nozīmē kaut kādas petīcijas? It sevišķi, ja runa ir par interneta chain letter paveidu, nevis juridisku dokumentu, kas apstiprina ierakstīto vārdu autentiskumu. Taču brīdī, kad Tibetas brīvības gribētāji to paraksta, tas nav svarīgi. «Free Tibet!»

Apžēliņ, par ko ir stāsts? Ja par nepalikšanu vienaldzīgiem, tad ir nožēlojama iešana tendenciozo Rietumu (un līdz ar to mūsu pašu) masu saziņas līdzekļu pavadā, paužot sašutumu pēc mediju signāla. Ak, tibetiešus sit? «Free Tibet!» Labi, ja daļa no šiem protestētājiem Tibetu uz kartes varētu atrast.

Cik plaša ir Tava sirds?

Kāpēc es nedzirdu nevienu gaužamies par to, kā cilvēkus šauj nost Dārfūrā? Palestīniešiem degvielas trūkuma dēļ nepiegādā pārtiku! Somālija ir pasaulē sliktākā vieta bērniem! Tava sirds ir plaša — skaties, aiz visiem šiem ģeogrāfiskajiem nosaukumiem vaid zeme un mirst cilvēki. Bet jūs tikai par Tibetu un tikai tagad. Cik Tibetas draugiem, kas tagad pamodušies, zina, kad ir Tibetas diena? Kā tad tā?

Es pateikšu, kāpēc. Tie ir tēli, ar ko mēs spēlējamies. Mums Tibeta patīk un mēs domājam, ka tai Ķīnas pakļautībā iet slikti. Jā, Ķīna no Tibetas grib paņemt derīgos izrakteņus, jā, uz turieni sūta ķīniešus, lai tauta apmaisās. Taču Ķīna ir arī Tibetas modernizācijas spēks. Gribam mēs to atzīt vai nē, bet arī Padomju Savienība bija Latvijas modernizācijas spēks, vien Tibetas attīstība bez Ķīnas būtu lēnaka nekā Latvijas bez Padomju Savienības. Tomēr tas nemaina lietas būtību, un būtība ir tāda: rietumnieki emocionāli izvēlas, pret ko un par ko protestēt, taču tas, kā tas tiek darīts, ir nožēlojami.

Pagājušajā nedēļā Saeima noraidīja deklarāciju Tibetas atbalstam. Nebūtu nekas pretim, ja šāds dokuments tiktu pieņemts — bet tikai gadījumā, ja deputāti zina ko vairāk nekā «Free Tibet!». Tomēr arī Tibetas aizstāvji deputātu vidū ir tik aizgrābti, ka bail:

Tibeta: budisma meka: tūkstošiem rietumu civilizācijas garīguma bezgaisā smokošu cilvēku garīgais patvērums: vieta, kur atrast patvērumu dvēselei laikā, kad rietumu kultūrai nav vairs citu IDEĀLU UN DIEVU kā vienīgais pragmatiski racionālais, nežēlīgais dievs — NAUDA.

Šajā kontekstā vairāk žēl nevis par rezultātu, bet vienaldzību. Proti — «par» balsoja 28 deputāti, «pret» 17, atturējās 36. Viedokļa nav.

Tibetas nemieri norimsies, Pekinas olimpiāde paies un arī Ķīnas cilvēktiesību problēma vairs tādā tuvplānā kādu brīdi nerādīsies. Un kas tad? Kas būs nākamais, kam pēc uzsaukuma just līdzi? Kur būsit jūs, Tibetas draugi?— nııtŕø

 Raksturvārdi: , , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

12 atsauksmes

piekrītu tevis teiktajam par Tibetu. iebildums par vienu lietu- “Padomju Savienība bija Latvijas modernizācijas spēks”. kāpēc tu tā domā? pirms okupācijas Latvija bija pietiekoši attīstīta valsts. es domāju, ka Latvija un pārējās Baltijas valstis būtu Skandināvijas valstu līmenī, ja PSRS nebūtu mūs okupējusi

peecha85, es zināju, ka par šo būs iebildes :)
Pirms padomju okupācijas Latvija bija agrāra valsts, un padomju laikā tā kļuva par industriālu valsti. Tika uzbūvēts vairums rūpnīcu (protams, komplektā ar pamatīgām saimnieciskām un ekoloģiskām problēmām), kuras paši ar viegli roku pie pirmās izdevības izputinājām.

Bet pats galvenais — izglītība. Augstākā izglītība 50 okupācijas gadus bija par brīvu. Un tās efektus grūti pārvērtēt.

nu, ar to “Tibetas līderi nevēlas brīvību neatkarības izpratnē” mazliet “peregnul”. Vienkārši šie līderi vairs necer uz ko vairāk kā reālu autonomiju (kas šobrīd tāpat ir liela utopija). Un no prasības par patiesu neatkarību viņi atsakās tīri politisku iemeslu dēļ – lai parādītu visiem, ka vēlas sarunas. Tam nav nekāda sakara ar to, ko viņi patiešām vēlas (tu viņiem esi prasījis, kādas ir viņu vēlmes, ja tik zinoši par tām stāsti?)

Tik pat labi var teikt, ka Latvija nekad nav vēlējusies būt neatkarīga, jo gan 20.gadsimta sākumā, gan beigās sākotnējā vēlme bija pēc tās pašas “reālās autonomijas” Krievijas / PSRS sastāvā.
Tā ka nav zvanīts, ka savos slapjajos sapņos Tibetas līderi nesapņo par reālu neatkarību un nepaudīs šādu vēlmi atklāti, tiklīdz būs reāla iespēja tādu iegūt.

Savukārt, par modernizāciju var strīdēties par to, “kā būtu, ja būtu”. Nenoliedzami, PSRS laikos notika modernizācija, taču iespējams, ka bez PSRS tā būtu krietni vien priekšā PSRS līmenim (bet varbūt arī nē).

Savukārt par rietumnieku kampaņveidīgo domāšanu pilnībā piekrītu. Atliek paskatīties kaut vai uz to, kā līdzpilsones cīnās ar lieko svaru – kampaņveidīgi izmēģinot dažādas diētas un līdzekļus, bet nemainot savus ēšanas paradumus.

niito, tas tiesa, ka Latvija pirms 2.pasaules kara bija agrāra valsts un PSRS laikos tika industrializēta. Bet vai to var uzskatīt par modernizāciju, ja tā bija dzīvotnespējīga un pēc PSRS sabrukuma izrādījās nevienam nevajadzīga?

“Padomju Savienība bija Latvijas modernizācijas spēks” gan ir pilnīgi aplama pārliecība.
Tieši otrādi – salīdzinot ar to, kas kapitālisma iespaidā notika visur citur, šeit komunisma un sociālisma dēļ nenotika praktiski nekāda modernizācija. VEF pirms okupācijas jau Latvijas laikā bija pazīstams visā pasaulē ar saviem Minoxiem: http://inventions.lza.lv/proto.php?id=14... Kas bija palicis no VEFa pēc okupācijas? Viss bija tik nolaists, ka tehnoloģiski ar rietumvalstīm nebija iespējams konkurēt.

Nav nekāda pamata uzskatīt, ka Latvija pati par sevi modernizāciju būtu veikusi daudz efektīgāk un mēs pašlaik būtu vismaz vidēji pārtikusi valsts.

Labojums: Nav nekāda pamata neuzskatīt, ka Latvija pati par sevi modernizāciju būtu veikusi daudz efektīgāk un mēs pašlaik būtu vismaz vidēji pārtikusi valsts.

Antuanete

29-04-’08 10:56

Pekina, 29.apr., LETABBC. Policija Guandunas provincē Ķīnas dienvidos konstatējusi kādu rūpnīcu, kurā ražoti neatkarīgās Tibetas karogi, vēstī Honkongas mediji. Nedz rūpnīcas īpašnieki, nedz strādnieki nav zinājuši, ka viņu ražotie karogi ir Tibetas neatkarības simbols.

Kā skaidro rūpnīcas strādnieki, viņi nav nojautuši, ka viņu ražotajiem krāsainajiem karogiem ir kāda politiska nozīme. Pamanījuši televīzijas reportāžās, ka šādi karogi redzami protestētāju rokās, daži strādnieki izlēma par rūpnīcā gatavotajiem izstrādājumiem informēt varasiestādes, ziņo Honkongas laikraksts “Ming Pao”.

Kā policijai skaidrojis rūpnīcas īpašnieks, pasūtījums pienācis no ārzemēm, un arī viņš nav zinājis, ko šis karogs simbolizē. Savukārt strādnieki, kuriem radās aizdomas par karoga nozīmi, to galu galā noskaidroja internetā.

Jau tūkstošiem Tibetas karogu bija sagatavoti nosūtīšanai pasūtītājam.

Iespējams, daļa karogu bija paredzēti izmantošanai demonstrācijās jau šonedēļ Honkongā, kad tur ieradīsies olimpiskā lāpa.

Varasiestādes tagad ar īpašu rūpību pārbauda automašīnas, kas dodas uz Šeņdžeņas īpašo ekonomisko zonu vai arī tālāk uz Honkongu.

Antuanete, ne jau no zila gaisa šādas idejas: http://mosties.org/projekti/atteli/tibet.. :)

Antuanete

30-04-’08 10:14

Un anekdote tapa par dzīves īstenību…
(Patiesībā es gluži nepiekrītu Tavam ieskatam, ka protesta akcijas ir bezjēdzīgas un Tibetai brīvību nemaz nevajag – pamatojums “arī Dārfūrā ir slikti” neiztur kritiku – , bet man slinkums diskutēt)

Antuanete, es neteicu, ka akcijas ir bezjēdzīgas, taču Tibetas akcijai trūkst pamata.

xlt, jā, ka tibetieši no idejas par brīvību atsakās polītisku iemeslu dēļ, jo neatkarība pašlaik ir utopija. Dalailama apzinās, ko nevar sasniegt un koncentrējas uz to, kas ir reālāks, taču, ja šajā brīdī puspasaule klaigā par to, ka Tibetai ir jādod brīvība, tas dalailamam nekādi nepalīdz, un viņa idejas izplēn “Free Tibet!” čalās. Ja reiz atbalsts, tad atbalsts Tibetas līderu pozīcijai, kas man šķiet prātīgāk nekā pašiem uz savu roku diriģēt revolūciju Himalajos.

Man ir sanācis runāt ar pāris tibetiešiem, un viņi respektē dalailamas viedokli. Tas nenozīmē, ka tā dara visi, bet, ja reiz dalailama ir viņu garīgais līderis, var domāju, ka vairums.

Komunistiem ir ļoti labs apzīmējums tādiem cilvēkiem kā tev – noderīgs idiots.

Esmu šobrīd Tibetā, un varu pateikt ka pilnīgi viss, ko esi šeit sarakstījis ir vienkārši totāls stulbums.

Es, padalies savās zināšanās. Pastāsti, kāds sakars tam, ka esi Tibetā, ar to, vai slaktīvisms (neefektīva līdzdarbošanās) reāli palīdz tibetiešiem sasniegt to, ko viņi paši vēlas.Meklēšana

Šī diena

  • Dzelde, Zenta, Zelda
  • 1990. gada 15. augustā Tukumā autoavārijā bojā iet grupas «Kino» līderis Viktors Cojs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pirms dažiem gadiem pie mums uz dzelžu zāli regulāri piestaigāja kāda meitene. Pēc izskata tāda meitenīga, tomēr, kad viņa cilāja stieņus, mēs, puiši, labāk stāvējām nostāk. Šodien zālē atkal redzēju vienu meiteni, bet šī bija pavisam citādāka -- uz krūtīm vairāk par 20 kilogramiem uzspiest nevarēja, un ar tādām mazām handelītēm vien apkārt nēsājās. Klusējot uzmetuši viņai kritisku aci, šo būtni mēs ignorējām.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu meitenes pie dzelžiem »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas