pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 24. aprīlis 19:26 6 atsauksmes

privātums un identifikācija

Personas kods un iesauka internetā (niks) ir divi galējie varianti cilvēka identifikācijā. Pirmais ir unikāla ciparu kombinācija, ar ko cilvēks figurē oficiālos dokumentos, otrais — brīvi izvēlēts un maināms nosaukums, kas personu ļauj identificēt, bet nesola iespēju pēc šī vārda kaut kur sameklēt. Tomēr robeža ar sameklējamību un iespēju pazust bez pēdām ir mānīgi smalka.

Identifikācijas līmeņi

Interneta komunikācijā personas kods saprotamu iemeslu dēļ izmantots netiek. Nākamie līmeņi ir pilns vārds un uzvārds, e-pasts, vai tikai pavārds. Daļa interneta ļaužu pamatoti vilcinās visur rakstīt iekšā savu īsto vārdu, taču arī e-pasta adreses saistība ar identitāti ne vienmēr tiek pienācīgi novērtēta.

Ir daudz komunikācijas sistēmu, kas cilvēku identificē nevis pēc lietotāja vārda, bet gan e-pasta. Piemērs ir draugiem.lv, taču ne tuvu ne vienīgais. Arī tas cilvēks, kas nevēlas tikt atrasts internetā un vēlas atstāt pēc iespējas mazāk ar sevi cieši saistītas informācijas, pakļausies prasībai vismaz formāli būt sasniedzamam, un tādējādi kļūst kaut nedaudz vieglāk izsekojams. Tomēr ne jau sasniedzamībā slēpjas e-pasta adreses noslēpums.

Tā kā daudzviet ir prasība reģistrēties ar savu e-pasta adresi, sagaidāms, ka e-pasta adreses lietotājs variē retāk nekā maina iesauku. Galu galā — pirms reģistrācijas kādā jaunā lapā vispirms izveidot jaunu e-pasta adresi varētu būt krietni neparocīgi. It īpaši tāpēc, ka zinām — nekur šī simbolu kombinācija ar «@» zīmīti pa vidu tieši neparādīsies. Klejošu «draugos», feisbukā vai fast.fm un dzīvošu mierā. Mans e-pasts ir kaut kur tur iekšā, un citi tam klāt netiek.

Tomēr mieram nav pamata. Lai gan neskaitāmi daudzās sistēmas pieder dažādiem uzņēmumiem un to datubāzes atrodas dažādās vietās, viena e-pasta adrese, ar ko Tu reģistrējies dažādos servisos, ļauj citiem it labi redzēt, kur Tu esi, ko Tu dari un beigās pa no fragmentiem izveidot versiju par Tavu personību.

Viltīgā adrese

Nav liela māksla «draugos» meklētājā ierakstīt e-pasta adresi un sameklēt cilvēku, kas savu vārdu un uzvārdu pārvērtis tā, ka meklēšana pēc vārda un uzvārda nav efektīva. E-pasta adresi tik viegli nomainīt nevar, e-pasta adrese sistēmā ir Tavs unikālais kods, gluži tāpat kā personas kods iedzīvotāju reģistrā.

Augstāks līmenis jau ir izmantot Spokeo, kas pēc e-pasta adreses ļauj izspiegot, kur vēl reģistrējušies un ko dara ļaudis, kas atrodas Tava e-pasta adrešu grāmatiņā. Kurā sociālajā tīklā tie uzturas? Kādus materiālus ievieto veohā? Ko klausās lastefemmā? Ko dara maispeisā? Tavs interneta vides kods — e-pasta adrese — to visu var pastāstīt.

Viens no interneta laikmeta sakarībām ir tāda, ka, informācijas ieguvei kļūstot vienkāršākai, samazinās privātuma sliekšņi. Cilvēki aizvien drošāk parakstās ar savu īsto vārdu, tādējādi atstājot neuzdzēšamas pēdas, cilvēki internetā mēdz rakstīt par to, par ko dzīvam cilvēkam nestāstītu. Nemaz nerunāsim par tādiem ļaudīm, kas internetā droši norāda ne tikai tālruņa numuru, bet arī adresi — sak’, nāc ciemos. Cilvēkiem vienkārši ir mazāk bail par to, ka ar viņu datiem notiks kaut kas slikts, ka tos slikti ļaudis kaut kā nelāgi izmantos. Iespējams, bail nav tāpēc, ka parasti jau neviens tos slikti neizmanto — vai arī tāpēc, ka dažkārt grūti aptvert, ko par cilvēku var uzzināt, drusku papētot viņa pēdas.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

6 atsauksmes

ne vienmēr kādu e-pasta adresi ir iespējams sasaistīt ar dzīvu cilvēku. ja nevienā reģistrētajā servisā cilvēks nelieto īsto vārdu, tad iegūsi priekšstatu par personu, kuru reālajā pasaulē tāpat nespēsi identificēt. ja neskaita attēlu – taču tikai pēc bildes pilnīgu svešinieku reāli ir sameklēt tikai policijai/interpolam/marsiešiem.

dooh, neviens taču neteica, ka vienmēr ir iespējams. Tomēr tas ir spēcīgs pavediens.

dooh: +1. Zināt, kāds ir cilvēks nav tas pats, kas zināt kas viņš ir. Tur ir pašam izteiksmīgi jāplātās ar vārdiem, uzvārdiem un regulāri apmeklētu vietu (darbs, skola) nosaukumiem, lai I-neta personu savilktu kopā ar reālo.

Antuanete

25-04-’08 13:28

Pamācošs eksperiments draugos – ierakstīt meklētājā vzd.gov.lv. Un – voila! – mēs uzzinām, cik daudz ir cilvēku, kuri savu oficiālo darba adresi bez domāšanas bliež iekšā tādos oranžos portālos.

Antuanete, par tādu lietotāju attieksmi arī es sajūsminos.

Pilns tur ar ungāriem draugos… un vēl pilnāks ar valsts darboņiem:)Meklēšana

Šī diena

  • Dzelde, Zenta, Zelda
  • 1990. gada 15. augustā Tukumā autoavārijā bojā iet grupas «Kino» līderis Viktors Cojs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

«Ja jau diskutēt, tad diskutēt par būtisko,» kardināls Jānis Pujats raksta šodienas «Dienas» komentāru lapā.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu kardināls Pujats. 2. daļa »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas