pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 3. aprīlis 20:08 4 atsauksmes

Jurģis Liepnieks par izglītību

Par «izdevēju un filosofu» pieteiktais Jurģis Liepnieks šīmēneša žurnālā «Santa» pateicis domu, kuru derētu likt aiz auss visiem, kas prāto, kuru izglītības ceļu izvēlēties un kurā augstskolas programmā stāties.

Pēc izglītība mums vispār... (iekarst.) Piemēram, komunikāciju zinātnes. Cilvēki iztērē naudu un savas dzīves labākos gadus cerībā, ka kļūst par sabiedrisko attiecību speciālistiem, bet neiegūst pašu galveno, ko vajadzētu — akadēmisko izglītību. To taču vajadzētu kliegt no visiem jumtiem, lai iet studēt vēsturi, filosofiju, literatūru, ekonomiku, jebko, kas ir akadēmiska izglītība, kas ir pamats! Sabiedriskās attiecības es varu jebkuram divās stundās iemācīt. Tas nav vispār nekas! [..] Bet kaut kādā brīdī sabiedrisko attiecību speciālisti ir pamanījušies ar viegli roku radīt prestižu, un te nu ir augļi. Visi grib studēt sabiedriskās attiecības. [..]

Visās jomās, kur esmu strādājis, sastapāmies ar to, ka trūkst talantīgu, izglītotu cilvēku! Bet nevar būt, ka latvieši dzimst stulbāki par citiem! Vienkārši vajag, lai izglītības sistēma to visu attīsta. Bet Izglītības ministrijā — pilnīga bezcerība.

Peipiņa, A. (2008, apr.). Es, Liepnieks & Vitgenšteins. Santa, 4(190), 37. lpp.

Orientēšanās uz ātriem panākumiem un uzreiz praktiski izmantojamām zināšanām ir mūsu laikmeta sērga. Zināt, kā nauda jāpelna, protams, ir labi, taču iegūt izglītību, kas paplašina redzesloku un ļauj atbildēt uz jautājumiem «kāpēc» ne tikai par savu kaktu, bet par plašākiem apvāršķiem — vēl labāk. Šaubas no sērijas «kur nu tu tāds filosofijas, seno valodu vai vēstures speciālists strādāsi, ko ar to izglītību darīsi?» ir muļķīgākas nekā pirmajā acu uzmetienā izskatās.

Papildināts 1

Protams, ne jau tikai J. Liepnieks ir izmisušais pravietis, kas saskata negatīvas tendences augstākās izglītības sistēmā. Līdzīgas noskaņas atradu arī LU profesora Aivara Tabuna publikācijā.

Jau tagad universitāšu programmu profesionalizācija ir novedusi pie tā, ka universitāšu beidzējus grūti vērtēt kā tādus, kuri ir ieguvuši vispusīgu izglītību. Universitāte arvien mazāk ir universitāte un arvien vairāk transformējas par arodskolu. Sociologi nesaprot ekonomiku, bet ekonomisti ir tikpat nekompetenti sociālajos jautājumos. Intelektuāļu ietekme nepārsniedz vienas fakultātes, bet visbiežāk — pat vienas programmas robežas. Līdz ar to universitāšu beidzējiem ir visai vāja izpratne par cilvēku, sabiedrību, tās vidi.

Tabuns, A. (2006). Publiskie intelektuāļi — spožums un posts. Grām.: Tīsenkopfs, T. (galv. red.), Socioloģija (LU raksti, 701. sēj.). Rīga: Zinātne, 25. lpp.

Papildināts 2

Par to, kā tas izskatās dzīvē, pastāsta Indeed_girl.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

4 atsauksmes

man jau ar tā šķiet. piemēram, labākie žurnālisti, manuprāt ir filosofi, jo viņi domā par to, ko raksta. kaut vai tas pats Šlāpins. interesanti lasīt. Kaut gan vispār tā dīvaini ar to izglītību. vieni izmācās par juristiem uz strādā par gidiem, citi izmācās par gidiem, bet strādā par nekustamā īpašuma mākleriem, bet vēl kāds izstudē ekonomiku un strādā Statoilā par pārdevēju..

Mjā, bet nu akadēmiskā izglītība dažbrīd arī ir tāda kā ir. Ir fakultātes LU (pats mācījos filozofos vienu brīdi), kur tev ļoti jāpiespiežās, lai tevi izmestu. Tiem, kas tiešām aktīvi interesējas par jomu, tie, protams, iemācas. Bet pārējie var dabūt “ieskaitīts” pat ja gandrīz neko nejēdz vai nezina.

Domāju, tas var būt saistīts ar 2 lietām: 1) Universitātei (vai arī konkrētai fakultātei) nav izdevīgs liels atbiruma procents, jo nav lielas konkurences uz vietām. Paši sev atņems darbu. 2) Eksāmenus pieņem tie paši, kas māca priekšmetu! Daudz kur Eiropā tā nav. Arī pasniedzējam, kas māca, ir neizdevīgi, ka studenti nenoliek — ja būs pārāk liels procents, viņam pajautās — kā tad viņš māca?

Nebiju par to aizdomājies, bet tiešām, pavisam cita cilvēka pieņemts eksāmens varētu dažos gadījumos ko mainīt, savādāk ļoti bieži ir tā, ka kursā mācīt ieplānotais nu nemaz neatbilst tam, ko studentiem šajā kursā jādara. A vo, ja beigās būtu cits čalis, kurš paskatītos šai pašā plānā un uzdotu jautājumus uz jamā balstoties, tad jau eksāmens būtu arī kā pasniedzēja mācīšanas pārbaude. Tieši šī manuprāt jau arī ir vājā vieta, ka nav kontroles pār pakalpojuma(izglītība, jo sevišķi augstākā = pakalpojums) kvalitāti.

Man šķiet, ka pirmā problēma ir ar topošo studentu prioritātēm. Komunikācijas zinātne jau vairākus gadus ir populārākā studiju programma LU, bet uz turieni jaunieši iet, jo jūt, ka šajā jomā iegūs profesiju, ar kuras palīdzību var labi pelnīt. Taču tas nav rādītājs, ka tie, kam ir citas prioritātes, studējot to pašu komunikācijas zinātni, skolu pabeigs tikpat tukši.

Kvalitātes problēma, iespējams, pastāv, taču svarīgākais ir topošā studenta motivācija tam, ko viņš no augstskolas vēlas iegūt.Meklēšana

Šī diena

  • Sabīne, Sarma, Klaudijs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Kur atrodas televizors Tavā mājā? Televīzija mūs aicina un vilina ar klipošanas tehnikā (ātra kadru mainība kā mūzikas klipos) veidotu aizraujošu, dinamisku, krāsainu, izklaidējošu saturu, un neatliek nekas cits, kā ņemt brīvu vakaru un ļauties tēlu un attēlu plūsmai. Tas, kurš ģimenē kontrolē TV pulti, ir īstais ģimenes galva, visbiežāk, ģimenes ekonomiskais balsts un kontroles mehānisma uzturētājs. Ja televīzija mūsu dzīvē nebūtu tik svarīgā, diez vai pults būtu tāds varas simbols.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu televīzija ir reliģija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas