pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 19. marts 13:59 Viena atsauksme

ko avīžniekam darīt skolā? II

Nav grūti atrast gadījumus, kuros masu saziņas līdzekļi tiktu izmantoti politisku mērķu sasniegšanai. Tomēr pēdējā laikā izskatās, ka šī parādība kļūst aizvien plašāka un redakciju savā pusē mēģina (un spēj) dabūt ļaudis, kam publicitāte nepieciešama savu personisko problēmu risināšanai.

«Latvijas Avīze», turpinot skolas šausmu stāstiņu sēriju, marta sākumā publicēja rakstu par skolēnu attiecībām Rīgas 2. vidusskolā, kur, pēc žurnālista Ramona Ratsepa domām, «stundas laikā pēc nelielas vārdu pārmaiņas izlaiduma klases audzēknis 19 gadu vecais Mārtiņš Slišāns piekāvis un žņaudzis savu klasesbiedru Kristapu Birznieku».

Skandāls un traumas

Sāksim ar to, ka pie mums arī zagļus un slepkavas pirms tiesas nesauc pilnos vārdos (sabiedrībā zināmas personas ir izņēmums, jo masu saziņas līdzekļiem vajag identificējamas personas, par ko rakstīt), taču te — žurnālists visus paspējis notiesāt. Salīdzinājumam — šis pats Ratseps, rakstot par Ziemeļvalstu ģimnāziju, no pilnas iesaistīto bērnu identifikācijas izvairījās, izņēmums bija tikai tie, kas rakstījuši rupjības draugos.lv. Vai tas nozīmē kādas izmaiņas žurnālistikas standartos, tieksmi pēc lētiem skandāliem vai varbūt nepieciešamību ar kādu izrēķināties?

Žurnālists raksta sākumā paziņo, ka «skolas darbinieku tālākā rīcība bijusi neprofesionāla» un «jaunietim ne tikai nav sniegta medicīniskā palīdzība, jo skolā nav atradusies medicīnas darbiniece, bet arī nav izsaukta policija». Turpmākais notikušā izklāsts ļauj secināt, ka žurnālists ir pilnībā akceptējis upura Kristapa un viņa tēva interpretāciju par notiekošo, pat nemēģinot pārbaudīt, cik patiesa ir viņam piespēlētā informācija.

Pēc R. Ratsepa versijas, skolā ne tikai ir noticis kas šausmīgs, bet skola turklāt to par neko šausmīgu neuzskata (ja notikušais ir piekaušana, protams, ka to nedrīkst ignorēt). Kristaps žurnālistam stāstīja, ka Mārtiņš pēc nelielas apcelšanās viņam «no visa spēka» ar dūri iesitis pa deniņiem, pēc kā jaunietis uz brīdi zaudējis samaņu. Pēc tam Mārtiņš viņu no mugurpuses saķēris aiz kakla un sācis žņaugt un vēl iesitis pāris reižu. Es gan nezinu, kā jaunieši kaujas mūsdienās, bet manā laikā, ja gribēja kādam sist «no visa spēka», gāza pa aci vai žokli. Kāpēc lai kādam sistu pa deniņiem?

Ārsts Kristapam konstatējis galvas un kakla sasitumus un smadzeņu satricinājumu, un puisis desmit dienas pavadījis slimnīcā. No skolas administrācijas šinī laikā nav bijis nekādas intereses par notikušo, vēl divas nedēļas pēc tam šī lieta neesot bijusi izskatīta.

Labais stils — noklausīties

Kas notiek tālāk? «Otrdienas vakarā 2. vidusskolas direktora V. Jēkabsona kabinetā gāja karsti,» raksta R. Ratseps. «Uz sarunu par notikušo bija uzaicināti gan abi jaunekļi, gan viņu vecāki, šajā gadījumā, tēvi. Skolas direktors neiebilda, ka sarunā varētu piedalīties arī «LA» žurnālists, taču Mārtiņa tēvs bija pret. Tomēr pusotru stundu ilgā saruna par notikušo varmācību bija tik emocionāla un skaļa, ka man bija grūti nesadzirdēt aiz durvīm notiekošo.» Tas, ka «bija grūti nesadzirdēt aiz durvīm notiekošo», acīmredzot nozīmē, ka žurnālistam jāsēž aiz durvīm un jāpublicē viss, ko viņš spējis sadzirdēt (un sadzirdēt viņš spējis, pēc paša teiktā, to, kas izteikts skaļākos toņos emocionālās vārdu apmaiņas laikā). Vai nav profesionālisma kalngals?

Direktors Valdis Jēkabsons žurnālistam sacīja, ka policija pēc notikušā saukta nav tāpēc, ka skolas vadība šo strīdu «neuzskatīja par pietiekami nopietnu iemeslu». Ņemot vērā sākuma uzstādījumu par nodarītajiem miesas bojājumiem, var domāt, ka skolai ir nenopietna attieksme pret nežēlības izpausmēm skolēnu vidū, kas, protams, dod pamatu bažām par attieksmi.

Varbūt tomēr nav tik vienkārši?

Viss mainās, kad lietā iesaistītie pie vārda tiek bez «tulku» palīdzības. 14. martā «Latvijas Avīze» publicēja skolas direktora vēstuli ar viņa redzējumu par notikušo. Direktors bez liekas kliegšanas un emocionālas attaisnošanās un apvainošanas izstāsta viņa rīcībā esošo informāciju, kas reģistrēta iesniegumos un protokolos skolas grāmatvedībā. Un, ja notikušo saliek uz laika ass, attēls izskatās citāds.

  1. Incidents notika 13. februārī, direktora pienākumu izpildītājs uzklausījis cietušo, saņēmis abu incidentā iesaistīto un citu klātesošo klases skolēnu rakstiskos paskaidrojumus, no kuriem nevar secināt, ka būtu notikusi piekaušana, līdz ar to policija netiek saukta. Pēc tēva sazvanīšanas cietušais devies uz mājām;
  2. 29. februārī (pagājušas vairāk nekā divas nedēļas!) cietušais informējis skolu, par gūtajām traumām un par iesniegumu policijā, kurā prasīts klasesbiedru saukt pie atbildības (abi jaunieši ir pilngadīgi);
  3. Jau 14. februārī tēvs skolu informējis par smadzeņu satricinājumu;
  4. 25. februārī skolā ieradies cietušā tēvs un prasījis kāpēc skola vēl neesot izskatījusi notikušo konfliktu. Viņam paskaidrots, ka skola notikušo izskatīs tūlīt pēc cietušā ierašanās skolā. Cietušais ieradās skolā 29. februārī, kad arī tika noteikts sapulces dātums. Līdz ar to direktors noraida pārmesto vilcināšanos.

Un, ja jau runa ir par iesniegumiem policijā un juridiskajiem aspektiem, direktors beigās norāda, ka «pēc skolas rīcībā esošajiem paskaidrojumiem un konfliktā klātesošo pilngadīgo 12.e klases skolēnu liecībām nevar pieņemt tik viennozīmīgus secinājumus, kādus ir izdarījis R. Ratseps» un ka «juridiski izvērtētus lēmumus par direktora pienākumu izpildītāju rīcību darba devējs varētu pieņemt pēc tiesas lēmuma saņemšanas.»

Šeit īsti vietā bija Jankas (nav no mūsējiem) atsauksme «Apollo»:

No savas personīgās pieredzes saku tiklīdz kāds «bēbukiņš» 14 —19 gadiņi palaiž muti un pazemo savu klases biedru, tiklīdz kaut tikai paceļ roku, pret kādu no klases biedriem uzreiz RAKSTISKU iesniegumu skolas administrācijai , uzreiz iesniegumu POLICIJAI. Nedomājiet ne par kādu skolas godu, ne pār kādu — «nekas jau traks nenotika.» Mūsdienās aizvien biezāk šai mirklī sākas skrējiens pēc principa - kurš pirmais. Pirmais būs Jūsu iesniegums - Jūs neuzvarēsiet (skolotāju jau tik un tā nozākās), bet vismaz Jūs nezaudēsiet, ir cerība, ka vismaz daļēju sodu saņems arī vainīgie, vismaz «bēbukiņu» tētiņi un māmiņas kaut nedaudz «raustīsies». Savukārt, ja iesniegumu pirmie uzrakstīs «bēbukiņi», tad būs tā kā ir - pievisa vainīgi skolotāji. Skolai negods tik un tā — tikai vēl lielāks!

Portālu atsauksmju faktors

Necenšoties nevienu aizstāvēt, tomēr rodas iespaids par mēģinājumiem skandalēt uz skolas rēķina. Tas, ka vecāki ir nekritiski pret savu bērnu nodarījumiem, ir parasta lieta — un, spriežot pēc publikācijas, tā šoreiz rīkojas gan Mārtiņa, gan Kristapa tēvs. Tomēr, ja reiz Kristaps un viņa tēvs aizgūtnēm stāsta par miesas bojājumiem (ko aizdomīgā kārtā Kristaps pats acīmredzot sev sākotnēji nav konstatējis, to izdarīt palīdzējis tēvs) un skolas bezdarbību, tad bez liecinieku iztaujāšanas un dokumentu analīzes iztikt būs grūti. Tas, protams, gadījumā, ja nav vēlmes a apriori nostāties kāda pusē.

Interesanti bija lasīt «Apollo» lietotāju nostāju maiņas atsauksmēs pie pārpublicētajiem rakstiem. Pēc pirmās publikācijas tauta izrāda, cik labi vēstījums līdz tai aizgājis un kaunina Mārtiņu, viņa tēvu un skolu, savukārt pēc direktora atbildes publicēšanas parādās arī viedokļi, kuros pausts atbalsts skolai. (Zīmīga reakcija ir arī PostFactum.) Nav ilūziju par to, ka daudzas no šīm atsauksmēm rakstījuši skolēni un skolotāji, bet tomēr verojama kopēja lasītāju tendence: jautājumos, par kuriem nav citu informācijas avotu sniegto zināšanu, cilvēki labprāt pieņem dominējošo vēstījumu, ja tas sasaucas ar viņu gaidām par situāciju. Ar Lembergu vai Godmani ir grūtāk, jo par viņiem skan ir daudzas un pretrunīgas balsis. Par skolu raksta tikai viens žurnālists un viens direktors, un šajā stadijā ar publisko viedokli ir viegli manipulēt.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Viena atsauksme

Manipulēt ar sabiedrību vienmēr bijis vienkārši, kā pateiksi kaut ko, tā visi, kā tādas aitas, blēs līdzi, protams ir neliela daļa izņēmumu, kuri prot pakustināt smadzenes…Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Ziņu stāstos par Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāju Aivaru Stankeviču, kurš papildus atbildīgajam darbam valsts pārvaldē spēj arī vienlaikus studēt divās doktorantūrās un pamanījies divas reizes saņemt Eiropas Sociālā fonda stipendiju, ir mulsinoši akcenti. Stankeviča konflikts ar promocijas padomi ziņās ir bijis sekundārs, bet lielākā uzmanība ir pievērsta tieši viņa stipendijām — jautājumam, kurā problēmātiskuma ir krietni mazāk nekā medijiem, ierēdņa vainu meklējot, būtu gribējies.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Divas stipendijas un vainīgais »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas