pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 15. februāris 20:01 6 atsauksmes

par žurnāliem. 14. daļa: satura ceļi

Tīmekļa žurnāls ir medijs, kura autoram ir neierobežotas kontroles iespējas pār tā saturu. Uzrakstu muļķības — varu izdzēst vai koriģēt. Komentētāji neko nesaprot — varu viņus izdzēst. Komentētāji norāda uz kļūdu — varu izlabot. Autors šādā veidā kontrolē, kas publikai ir pieejams un kas paliks pagātnei kā informācija, uz ko var atsaukties.

Maināmā pagātne

Izklausās pēc nevainojamas situācijas, kurā Tev neviens pēc ieraksta publicēšanas neko nevar pārmest, jo to, par ko varētu rasties pārmetumi, Tu kontrolē. Autors var mainīt vēsturi ar teikumiem no Džordža Orvela «1984» galvā: «Un tomēr pagātne, lai gan pēc sava rakstura grozāma, nekad netika grozīta. Kas tagad bija patiesība, tas bija patiesība no laika gala līdz mūžu mūžiem.» Ja kāds apšauba, ka pirms nedēļas bija citādi, viņš to pierādīt nevarēs. Tas, ko mēs šodien uzdodam par esošu, tāds ir bijis vienmēr, jo vakardienas kopijas nevienam vairs nav.

Bet — vai tiešām tā?

Autora iespējas kontrolēt un mainīt saturu ir tikai viena no tīmekļa žurnāla īpatnībām. Cita īpatnība ir satura izplatīšanas mehānismi, kas autora varu pamatīgi samazina.

Saturs ārpus vietnes

Saturs ārpus žurnāla internetā izplatās bez autora kontroles, tas tiek kopēts un saglabāts nezināmās vietās lokāli vai tiešsaistē, tādējādi lietotāji nodrošinās, ka svarīgais atrastais allaž būs pieejams. Saglabājot lietotāji fiksē fragmentu no šī brīža situācijas.

Taču ir vēl kāds būtiskāks satura atraušanas līdzeklis, un tā nosaukums ir RSS. RSS lasītāji savāc manas lapas saturu un uzglabā datubāzēs, kas atrodas ārpus autora kontroles. Desmitiem un simtiem mašīnu savāc visu manas lapas saturu, un man nav ne jausmas, kas ar to notiek. Un, ja es pēkšņi pārdomāju un nospriežu, ka domu izklāstīšu citādāk, vilciens ir aizgājis un es varu tikai ievietot atjauninātās versijas un klaigāt, lai lietotāji veco vairs neskatās. Piemēram, nekur.lv RSS padevi nolasa tikai vienu reizi, un, ja līdz tai kļūdas pamanīt nepaspēji, tad pats vainīgs.

Pievienojot savai lapai RSS padevi, es netieši dodu piekrišanu visiem, kas vēlas, manis radīto saturu lietot kādā formā, kā vien vēlas (ievietot sava tīmekļa žurnāla mikrolasītājā, saglabāt RSS savācējos). Daži padeves failā ievieto © zīmīti, lai uzsvērtu, ka tekstiem, kas pieejami satura savācējiem, tomēr ir kādi formāli izplatīšanas ierobežojumi. Te gan jāatceras, ka tās ir liekas pūles, jo © zīme nekādas papildus privilēģijas nesniedz — ja neesmu norādījis citādi, manis radīto saturu aizsargā autortiesību likums arī bez īpaša atgādinājuma. Bet cik gan daudziem no interneta lietotājiem autortiesību juridiskie aspekti kaut ko izsaka?

Ieraksti nenāks pie Tevis

RSS ir paredzēts, lai paziņotu, ka interesējošajā vietnē ir parādījies jauns saturs, taču tam nevajadzētu atsvešināt lasītāju no pašas vietnes lietojuma, kādu izveidojis autors un paredzējis mijiedarbībai ar lietotāju.

Tie, kas gribēs, atnāks uz lapu un nokopēs interesējošo par spīti visādiem ierobežojumiem un likumiem. Es zinu, ka tas tā notiek, un man nav nedz iemesla, nedz motivācijas kult salmus, ka copy+paste, ja vien nav skaidri norādīts citādi, ir nelikumīga darbība. Es Tavas darbības ar manu saturu ierobežot nespēju, taču arī negribu, lai mani darbi ierakstu pa ierakstam dublētos nezināmu personu seifos — ne es tādā veidā izlabot kļūdas varu, ne kādu iemeslu dēļ izņemt tirāžu no apgrozības.

Tāpēc no šīs nedēļas vienīgais veids, kā iegūt jaunākos šī žurnāla numurus pilnā versijā, ir apmeklēt kustības «Mosties» oficiālo vietni.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

6 atsauksmes

Pie līdzīgām atziņām nonācu, kad vajadzēja pārdomāt radošo blogu publicēšanas politiku.

Atļaušos nepiekrist. RSS lieto tā, kā lietotājiem ērtāk, un nevar teikt, ka ir viens pareizais veids — lietot tikai tādēļ, lai uzzinātu par izmaiņām. Tā ir ar daudzām lietām — piemēram, agrāk bija tāds odekolons “Neļķe”, kas laikam bija paredzēts pēc bārdas dzīšanas. Neviens viņu tā nelietoja, jo “Neļķei” bija daudz derīgāka īpašība — tā atbaidīja odus. Tāpēc ar “Neļķi” salējās, kad gāja sēņot, nevis tad, kad nodzina bārdu. Tāpat arī RSS — varbūt viņš tik tiešām bija domāts tam, lai paziņotu par jaunumiem, tomēr cilvēki aši vien atklāja, ka ērtāk viņu lietot, lai lasītu visus rakstus. Protams, katrs pats var izvēlēties, cik ļoti viņš grib savu uzrakstīto kontrolēt un cik — rūpēties par lasītāju ērtībām. Es vispār (ne tikai par tekstiem) sliecos domāt, ka labāk, ja kontroles ir par maz, nevis par daudz. Bet tā nu ir katra paša darīšana, cik viņam šķiet pietiekami.

nuclearsecrets, jautājums par kontroli un brīvību ir viena no dimensijām diskusijās par tehnoloģiju lietojumu. No vienas puses, es jau neliedzu nevienam izmantot tehnoloģiju tā, kā lietotājam ērtāk. No otras puses, arī pats kā administrators lietoju tehnoloģiju, tā, lai tā labāk pildītu savus uzdevumus atbilstoši lapas koncepcijai — un tas nozīmē zināmu varu pār lasītājiem. Programma, tīmekļa vietne, konsole ir veidota tā, ka to pamatā var patērēt vien noteiktos veidos, taču lietojuma variāciju un lietotāju izpausmes iespēju ir bezgala daudz.

RSS abonentu skaits šīs nedēļas laikā nav samazinājies, no tā var secināt, ka nav arī zaudētāju, ir tikai ieguvēji (tie, kas nu visu kontrolē :).

kapeec bija janogriezh rss prieksh mosties.org? lasiit pilnu rakstu rss bija daudz eertaak.

eev, Tu abonēšanas naudu samaksāji?

nee nesamaksaaju. kas, kur, cik? :)Meklēšana

Šī diena

  • Strauja, Gudrīte

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

«Lūdzu, kas nepaspēja nopirkt biļeti, vēl nav par vēlu,» trolejbusa konduktore šorīt bija neganti aktīva. «Studenti zina, kas jāieraksta, savas koordinātes,» viņa piebilda, pakratot pirkstu jauniešu bariņa virzienā, kas vecenītei gar aceņu stikliem novēcināja mēnešbiļetes. Nu, jā, visa diena viņai taču priekšā, es nodomāju. Gan jau pazaudēs optimismu, gan nogurs kājas un aizlūzīs balss līdz apļošana no pilsētas nomales uz centru un atpakaļ būs beigusies. Taču no rīta -- ir tik labi redzēt cilvēkus, kas nav sanīgrojušies un kas uz citiem spēj paskatīties krietni labsirdīgāk, nekā šis darbs aicina darīt.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu rīts tramvajā »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas