pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 5 no 1 balsīm

mosties.org

2008. gada 7. februāris 21:26 19 atsauksmes

laiks tehnoloģiju varā

Cilvēki mēdz žēloties, ka trūkst laika, bet tanī pašā laikā vieglprātīgi to izšķiež. Izšķiež darbībās, kuru efekti un jēga (ja kas tāds ir bijis) nekavējoties izkūst, un vienīgais, kas paliek pāri — aizvien lielāks laika trūkums, kas liek veltīt aizvien vairāk un vairāk laika un uzmanības.

Pilns internets cilvēku,

kas kaut ko raksta, komentē un piešķir tam visam kādu nozīmi. Pilns internets cilvēku, kas pievieno arvien jaunas un jaunas RSS padeves saviem kontiem, pavada stundas un dienas klaiņājot apkārt pa tīmekli, ciemojoties pie citiem un aicinot ciemos pie sevis. Pilns internets «draugu», kas atjaunina savus profilus un vēro, kas ir kas un kas ar ko. Pilns internets cilvēku, kas apmainās failiem lielākos apmēros, nekā spēj noskatīties un noklausīties. Daži gan spēj — piecas filmas vienā vakarā ir labs sākums.

Un tā jau nav nekāda sīkā tendence — interneta lietojums pieaug, un līdz ar to pieaug arī to cilvēku skaits, kas internetā saskata brīnišķīgu izklaides un pašrealizācijas līdzekli. Lasa, raksta un klaiņā aizvien vairāk.

Veidojas datoru un interneta lamatas,

jo šī vide nenovelk robežu starp darbu, izklaidi un izglītību — tas viss nu ir kopā vienā telpā, iegūstams ar līdzīgām darbībām. Vienā gadījumā ir garlaicīgi, jo atvērta ir enciklopēdija, citā atkal interesanti, jo cilvēki daudz ko interesantu citās lapās ir sarakstījuši. Izklaide uzvar, jo izklaide ir īsais ceļš uz apmierinājumu. Negribas lasīt sarežģīto dokumentu — hop, ielecam «draugos». Negribas koncentrēties — hop, nomainām informāciju, un koncentrēties vajag krietni mazāk. Un visbeidzot — nav laika pat gulēt, jo visu laiku jābūt tiešsaistē, un ne jau darba vai ļaunā priekšnieka, bet gan sociālo tīklu uzturēšanas nepieciešamības dēļ. Beigās izklaide paņem savu daļu, savukārt visam pārējām dzīves daļām ir jāsaraujas uz citu rēķina.

Runa jau nav tikai par izklaidi —

izklaide, tāpat kā darbs un izglītība, ir vajadzīga visiem. Taču šī izklaide sevi slēpj, un Tu nemaz neiedomājies, ka varētu nebūt svarīgi vērot kārtējo tīmekļa kašķi un iesaistīties tajā, varētu nebūt nepieciešams izlasīt visu interesanto, kas pa dienu noticis un dzīves kvalitāte nemazināsies, ja neredzēsi kārtējo nesmieklīgo video vai attēlu.

Runa patiešām nav par «tīro» izklaidi. Nekas nenotiks, ja nenopirksi šodienas avīzi, nenoskatīsies «Panorāmu» un neuzzināsi, kā beidzās Alises piedzīvojumi Brīnumzemē. Tas viss taču ir tik tāls no ikdienas aktualitātēm, taču dažkārt tīri veiksmīgi par aktualitātēm kļūst. Informācija atfiltrē Tevi, nevis Tu informāciju.

Sīkās lietas,

daudzie ieraksti, neskaitāmie profili, bezgalīgie youtube klipi, tas viss ievelk iekšā un neatstāj nekādu atlikumu. Šajā laikā Tu (es) būtu varējis izlasīt, ieraudzīt un piedzītot tik daudz... — turklāt ne tikai izlasīt, bet arī pārlasīt tā, lai saprastu. Pēc tam Tu (es) šiem pašiem tīkliem, kas iesūc iekšā, varētu dot pretim, varētu tos uzlabot, bagātināt, piepildīt ar saturu, jēgu. Taču tīkliem jau to nevajag, tīkliem Tu (es) tāpat esi labs. Tie neizvirza nekādas prasības, kamēr Tev ir laiks, ko dot. Un, kamēr gandarījums ir lielāks par abstinenci, tikmēr visi ir laimīgi.

Un tad

vienā brīdī Tu iedomājies, pag: ja ar tehnoloģiju palīdzību es varu strādāt efektīvāk, tad kāpēc laika kļūst aizvien mazāk un mazāk? Droši vien tāpēc, ka tā nav use, bet gan abuse vai vismaz misuse. Mēs esam apmānījuši paši sevi. Kaut kas lieto mūs.— mosties

 Raksturvārdi: , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

19 atsauksmes

Es ar par šo esmu daudz domājis (un rakstījis savā žurnālā). Mans personīgais izaicinājums ir saprast kā šo interneta pievilcību padarīt par spēku biznesa un mācību vidē. Kā izmantot šo interneta demokrātiju, lai gūtu labumu darbā un motivētu cilvēku attīstīties un iedvesmoties lieliem darbiem un jaunām idejām… un zini… ar katru dienu vairāk un vairāk man ir skaidrs kā to dabūt gatavu. :) un lēnām tas sāk realizēties dzīvē.

Prātīgi teikts, prātīgi. Uzrakstīts arī labi. Ir, par ko padomāt.

Antuanete

08-02-’08 10:07

Ir taisnība, ir. Kamēr šitā degunā neiebaksta, tikmēr liekas, ka viss kārtībā, bet palasi un tāda sajūta, it kā būtu uz nakti pierijies, kaut arī ieturi diētu :)

sensenmans

08-02-’08 10:38

Tu tikko pats sev uzrakstīji nekrologu. Lūdzu, izdzēs blogu un ej strādāt par mežsargu Alojā. Kāda jēga bija šim Tavam tekstam? Ja tas bija manifests, tad kā Tu pats izpildi sava manifesta nosacījumus, mērķus? Ja tas bija uzsaukums (tipa: latvieši, mostieties), tad, ko Tu no šī brīža mainīsi savā dzīvē, blogā, lai Tavs Laiks nepazustu iekš misuse? Teksts bija labs, bet, ja tas bija tikai, lai Tu spodrinātu savu blogera medaļu, tad ceru, ka kaut kur ir kāds, kas šo Tavu tekstu atcerēsies tad, kad Tu prasīsi: “Atvainojiet, lūdzu pasakiet cik pulkstenis!”

515 vārdi, 3428 rakstu zīmes. Daudz burtu. Katrs pats izlemj, kā izlietot viņam atvēlēto laiku – ja ir brīvs brīdis, to var aizpildīt. Arī šādi – rakstot. ;))

sensenman, es esmu ziedojis savu laiku, lai uzrakstītu par to, kas skar arī Tevi, un norādītu, ka Tev nav jātērē laiks lasot visādus “nekrologus” un ka droši vien ir kas vērtīgāks, ko darīt.

sensenmans

10-02-’08 22:23

neiet runa par laika ziedošanu muļķībām vai alternatīvu laika tērēšanu tām. bet par to, ka izskaki kaut ko, ko vajadzētu darīt tā vietā, lai blenztu 15,4 collās, bet tajā pašā laikā Tu turpināsi lūkoties savā monitorā (darbs,izklaide). Vai tā nav dubultmorāle? Ja vari atļauties diagnosticēt problēmu, tad atļaujies arī pats ārstēties, savādāk Tu izdari tieši pretējo: jā, tas ir traģiski, bet es jau tāpat to turpināšu un citi arī un nekas jau nemainīsies. Šinī punktā Tavs labais teksts paliek ļoti mazvērtīgs. Tu esi atbildīgs par to, ko Tu pieradini, par to, ko Tu raksti, par to, ko Tu sludini. Skan, protams, drausmīgi, nolemjoši, bet, ja esi izvēlējies šādu sava bloga tematiku – vēstīt ļaužiem kaut kādu patiesību, tad arī pats tai notici un, galvenais, rīkojies pēc tās. Citi blogeri dara vienkāršāk: raksta recenzijas par filmām, grāmatām, IT un citu staffu, un tas ir vieglāk, jo viņi pasaka savu patiesību par kaut ko citu, ne sevi un saviem līdzcilvēkiem, līdz ar to viņi arī var rīkoties saskaņā ar to patiesību: pateikt, ka grāmata ir garām, izvēlēties citu IT produktu un tml. Nav nekādas pretrunas, ko viņi raksta un ko viņi dara. Droši vien, mazliet nesakarīgi, bet ceru, ka galveno domu izteicu un noprast to var. Peace.

sensenman, es nevaru būt atbildīgs par to, ko pieradinu, jo tas man uzliktu par pienākumu kontrolēt savu ideju efektus, kas, protams, nav iespējams. Sent Ekziperī nepateica aksiomu.

arī dubultmorāles šeit nav. es strādāju pie tā, lai savā dzīvē izskaustu to, ko uzskatu par izskaužamu, un aicinu to darīt citiem. ne jau tehnoloģijās ir vaina, bet laika vadībā un sēnalu sijāšanā. cik no monitora pikseļiem ir sēnalas — to lai katrs pats paskatās.

sensenmans

11-02-’08 12:44

lūk, pēdējo rindkopu iepasto raksta pēdējās rindkopas vietā un tad arī var piekrist bez iebildēm. par ekziperī, viņš bija naivs romantiķis un tas mans teksts par pieradināšanu nekādā ziņā nav saistāms ar lapsu un princi un to kontekstu. ‘ideju efekti’, tas gan bija forši :)

sensenman, Tu gribi teikt, ja es īpaši nepaskaidroju, ka tā nav dubultmorāle, tad uzreiz jādomā, ka tā ir?

Vigants: varbut kadus piemerus par to attistibu un motivesanu?

sensenmans

12-02-’08 19:41

protams. manuprāt, tekstam, ja tas domāts kādam citam (raksts, vēstule, referāts, eseja u.c.) ir jābūt ar kaut kādu iekšēju sakārtotību, nobeigtību. tā ir elementāra cieņa pret otru, citiem, kā arī liecina par autora izpratni par jautājumu, sfēru. Protams, es varbūt izklausos kā vecs iesīkstējis Naukšēnu pagastskolas apkopējs, bet, jo vairāk viss paskaidrots, jo precīzāk var risināties diskusija, jo nav jānoskaidro, jādefinē termini raksta kontekstā, ar kuriem operēt tālākajā diskusijā. diskurss, tā teikt.

par to, ka doma jāpaskaidro precīzi, jautājumu nav. jautājums ir par ko citu: proti, ja autors īpaši neuzsver to, ka par autoru nevajag domāt sliktu, tas nozīmē, ka ir jādomā slikti?

sensenmans

13-02-’08 09:48

Tu rakstīji šo savu rakstu trešās personas formā (tikai divas reizes pieminēts ‘es’). Savu personīgo atbildību Tu tieši nepieminēji. Tu norādīji, uzrādīji problēmu, pateici, ka tas ir slikti, bet nenorādīji, ka Tu arī pats esi atbildīgs. Latvijā ir daudz muldētāju, kas neuzskata, ka raksta objekts – sabiedrība, iekļauj arī paša raksta autoru. Viņi, citi, tie ir vainīgi. Es – nē.

senseman, ko tu vari ņemties – kurā vietā rakstā ir teikts, ka raksta autors sevi uzskata par svēto vai māca citus? Raksts ir pārdomas par tēmu, konkrēti – cilvēku grūtībām saprātīgā tehnoloģijas izmantošanā un laika organizēšanā. Nevienā vietā nav teikts, ka autors pats būtu ideālais paraugs, vai ka cilvēki ir idioti un dzīvo nepareizi. Vienkāršs problēmas secinājums un aicinājums arī citiem par to aizdomāties. Nesaprotu, kāpēc tev tik ļoti gribas tur saskatīt hipokrātisku sprediķošanu… Jau no paša pirmā komentāra tu pat nepieļāvi domu, ka tas varētu būt kas cits kā vien manifests vai uzsaukums tautai. Tāpēc reku tev divi mājeni – “domraksts” un “eseja”. Varbūt pastaipīs redzesloku.

sensenmans

17-02-’08 09:45

neiet runa par formu. bet saturu. bet, cik noprotu, shadowbird, tad satura nolasīšana (lasi: mana viedokļa saprašana) ir problēma priekš taviem milzīgajiem redzeslokiem.

sensenman, Tu pats visu laiku runā par formu. Tu skaiti, cik reizes ierakstā ir “es” un cik reizes citu uzrunas formu, Tu stāsti, ka ierakstiem jābūt ar “kaut kādu iekšēju sakārtotību, nobeigtību”, un, ja Tavas prasības pēc formas tiktu izpildītas, “tad arī var piekrist bez iebildēm”.

un tad pēkšņi — tomēr par saturu? kasīties neapnīk?

mīļie cilvēki. ko jūs var kasīties – paskatieties pa logu, ārā snieg sniegs! Debesis nolaidušās pie pašas zemes un visapkārt viens vienīgs baltums. Gribās ierakties pūkainajā baltumā un aizmigt. Tad pamosties slimnīcā ar amputētām kājām….

sensenmans

18-02-’08 08:33

pirmkārt, nekasos. bet jūtu, ka esmu jums apnicis. otrkārt, vietniekvārdu izvēle, liecina gan par saturu, gan formu. uz redzi.Meklēšana

Šī diena

  • Dzelde, Zenta, Zelda
  • 1990. gada 15. augustā Tukumā autoavārijā bojā iet grupas «Kino» līderis Viktors Cojs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Kas ir tīmekļa žurnāli un kāpēc cilvēki tos raksta varētu būt interesants izpētes vērts jautājums, lai gan visi man zināmie mēģinājumi tam pieskarties masu komunikācijas līmenī līdz šim ir aprobežojušies vai nu tikai ar šī globālā fenomena izklāstu (ziniet, viņi raksta!), vai arī ar līdz galam neizdomātiem izteikumiem par šīs parādības ideju, jēgu un motivāciju. Filosofu, masu komunikācijas un psiholoģijas speciālistu neesamība datorpasaules iemītnieku vidū bremzē pašrefleksijas iespējas un pat datoru tematikai veltītos izdevumos autori, kas aplūko pašreizējās tīmekļa aktualitātes, nespēj piedāvāt kvalitatīvus rakstus par žurnālu rakstīšanas tēmu. Vai tiešām par agru vēl?

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu par žurnāliem. 4. daļa »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas