pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 5. februāris 12:36 Trīs atsauksmes

Abrene un Pitalova

Skatījos viens viens astoņi astoņi lapā vilcienu sarakstu un pamanīju, ka tiek piedāvāta iespēja aizbraukt arī uz Pitalovu. Re, kā — līdz ko esam juridiski atteikušies no savas kādreizējās zemes, atteikušies esam arī no tās latviskā nosaukuma.

Pašam vārdam «Pitalova» nav nekādas vainas, jo tas ir baltu izcelsmes vārds. Abrene vēsturiski ir bijusi latgaļu valsts Adenes sastāvdaļa, un tai bija robežas ar citu valsti Tālavu. Līdz ar to tagadējā Pitalova ir vien nedaudz rusificēts latgaliskā Pītālovas (Pietālavas) variants. Krievijai gan esot cita vārda izcelsmes versija — nosaukums esot par godu kādam Pitalovam, taču šajā strīdū tam būtiskas nozīmes: pat ja tā nav tā Pitalova, Pitalova būtībā ir baltu izcelsmes vārds, kas ironiskā kārtā ir saglabājies pateicoties Krievijai.

Latvijas brīvvalsts laikā šim apriņķim bija dots un arī lietots cits nosaukums — Abrene. Pēc 2. pasaules kara Padomju Savienība Abrenes pilsēta kopā ar sešiem pagastiem pievienoja Krievijai, un juridiski šis jautājums tika atrisināts ar 1947. gada 16. janvāra Krievijas PFSR Augstākās Padomes dekrētu. Pievienošanas un rusificēšanas politika gāja rokrokā, tāpēc Kacēni kļuva par Kačanovu, Purmale par Bokovu, Augšpils par Višgorodu un tamlīdzīgi. Abrene tika pārdēvēta par Pitalovu, jo tā to sauca Krievijā. Tamdēļ arī mūsdienās šis vietvārds saistās ar Krievijas varu, nevis ar vēsturisko vietvārdu atjaunošanu.

Tagad, kad no Abrenes esam tikuši vaļā, varētu jau pieņemt, ka Abrenes un Pitalovas lietojums norāda uz dažādiem laikmetiem. Kamēr Latvijai Abrene faktiski vai juridiski piederēja, tikmēr droši lietojām tās latvisko nosaukumu. Kopš Abrenes mums vairs nav, aizvien biežāk dzirdams Pitalovas vārds. Šāda maiņa gan nav nepieciešama, jo daudzas teritorijas, ar kurām mums ir bijusi kāda vēsturiska saikne, mēs (un arī citas tautas) dēvējam atšķirīgos, sevis dotos vārdos, un tas, ka šīs teritorijas nepieder mums, neliedz darināt un uzturēt savus nosaukumus. Vācija latviski nav nedz Germānija, nedz Doičlande, Igaunija nav Estija, galu galā, Krievija nav Rosija (un pat ne Ruosija, ar divskani...). Toties daudzu citu valstu vārdos latviešu valodā paļaujamies uz internacionālismiem vai pat vietēji lietotiem pašnosaukumiem (Somija ir gluži kā Suomi, nevis starptautiski lietotā Finlande).

Arī Abrenes juridiskā statusa maiņa nav arguments tās nosaukuma maiņai. Pitalovas nosaukuma lietojums drīzāk ir politisks signāls sev pašiem, ka mums ar šo teritoriju nav nekādas saistības, un runātāji šādi vairās celt gaismā šo veiksmīgi apieto un neizrunāto jautājumu, ko daļa sabiedrības uztver visai sāpīgi.

Tāpēc, kad Ludzas rajonu apmeklē Abrenes pārstāvji, Ludzas rajona portāls ziņo par «delegāciju no Pitalovas 3 cilvēku sastāvā». Savukārt biedrība «Abrene» drošības labad reģistrējusi gan domēnu abrene.lv, gan pitalova.lv.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Trīs atsauksmes

pieveram acis, nomainam vārdus un sākam ticēt, ka viss tā jau bija

sensenmans

07-02-’08 22:15

Tu tikko pats sev uzrakstīji nekrologu. Lūdzu, izdzēs blogu un ej strādāt par mežsargu Alojā. Kāda jēga bija šim Tavam tekstam? Ja tas bija manifests, tad kā Tu pats izpildi sava manifesta nosacījumus, mērķus? Ja tas bija uzsaukums (tipa: latvieši, mostieties), tad, ko Tu no šī brīža mainīsi savā dzīvē, blogā, lai Tavs Laiks nepazustu iekš misuse? Teksts bija labs, bet, ja tas bija tikai, lai Tu spodrinātu savu blogera medaļu, tad ceru, ka kaut kur ir kāds, kas šo Tavu tekstu atcerēsies tad, kad Tu prasīsi: “Atvainojiet, lūdzu pasakiet cik pulkstenis!”

sensenmans

07-02-’08 22:16

blin, pie cita ieraksta domāts bija… par to laiku. tizli…Meklēšana

Šī diena

  • Strauja, Gudrīte

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Veicot kratīšanu «De facto» žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā, policija ir parādījusi, kādā veidā ir iespējams apiet likumus, kas sargā žurnālistus.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Pie Ilzes Naglas — pa sētas durvīm »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas