pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 29. janvāris 22:21 Divas atsauksmes

izglītības standarts

Kāpēc cilvēkam ir jāiet skolā? Iemācīties lasīt, rakstīt, rēķināt un pelnīt atzīmes — šie ir vien sekundāri skološanās efekti. Skola cilvēku socializē, skola cilvēku audzina, vienlīdzīgo, padara «normālu» un veido par cilvēku, kurš spēj iekļauties sabiedrībām un būt tāds pilsonis, kādu valsts vēlas redzēt.

Audzinām derīgu cilvēku

Skola «kļūst par tādu kā nepārtraukta eksāmena aparātu, kas visā garumā dublē mācīšanās procesu,» raksta Mišels Fuko grāmatā «Uzraudzīt un sodīt». «Tur arvien mazāk un mazāk ir runa par sacīkstēm, kurās skolēni tuvojās savu spēku robežām, un aizvien vairāk katrs nepārtraukti tiks salīdzināts ar citiem, kas reizē ļāva mērīt un atzīt.»

Atblāzmas no tā redzam arī Latvijas Republikas izglītības standartos. Interesanta lasāmviela — tie, kas šim sietam laimīgi tikuši cauri, atskārš, kādiem viņiem tagad būtu jābūt, savukārt tie, kas vēl mācās skolā, uzzina, ko ar tiem dara.

Piemēram, lai veicinātu skolēna (noteikumos par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu gan «skolēna» vietā tiek lietots jēdziens izglītojamais, tā arī nepaskaidrojot, vai tas ir lingvistisks untums vai jauna politiskā korektuma izpausme) pilnveidošanos par garīgi un fiziski attīstītu personību un veidotu izpratni par veselīgu dzīvesveidu, vispārējās vidējās izglītības programmā paredzēti šādi galvenie uzdevumi (sk. 1. pielikumu Ministru Kabīneta 2007. gada 7. augusta noteikumiem Nr. 544):

 1. pilnveidot estētisko uztveri, sekmēt radošo darbību un attīstīt jaunrades spējas;
 2. pilnveidot latviešu valodas (atbilstoši izglītojamā izvēlei — arī mazākumtautību valodas) un svešvalodu prasmi;
 3. iepazīstināt ar Latvijas un pasaules kultūras mantojumu un dabas vērtībām;
 4. nodrošināt iespēju nodarboties ar māksliniecisko pašdarbību;
 5. veicināt fizisko attīstību.

Topošās personības?

Uzsvars vidējās izglītības standartos tiek likts uz personībām.

Piemēram, latviešu valodas mācību priekšmeta ir mērķis ir «audzināt izglītojamajos apziņu par latviešu valodu kā vērtību, nācijas kultūras eksistences pamatu, cilvēka personības veidotāju, vēlmi apzināti kopt un pilnveidot savu valodu, kā arī aizstāvēt latviešu valodas precizitātes, tīrības un bagātināšanās tiesības sabiedrībā».

Literātūras priekšmeta mērķis ir «veidot humānu, brīvu, augsti tikumisku un garīgi bagātu personību ar savu nacionālo pašcieņu; izglītojamos mākslinieciski audzināt un izglītot, izkopt literāro gaumi, pilnveidot viņu estētiskās kultūras līmeni».

Vēsture tiek mācīta, lai attīstītu «personisko, nacionālo, valstisko un eiropeisko identitāti, apgūstot pasaules, Eiropas un Latvijas vēsturisko attīstību» un veidotu «demokrātisku, tolerantu un valstiski lojāli domājošu personību».

Šādi mēs varētu turpināt arī ar citiem priekšmetiem. Interesanti, vai tie, kas vidusskolu pabeiguši, tiek uzskatīti par šādām normai atbilstošām personībām? Kurš un kā mēra iznākumu atbilstmi izglītības standartiem? Skolēni var kārtot eksāmenu, viņiem var izlikt atzīmes, taču eksāmenā viņi atbild uz jautājumiem par mācību priekšmetu, nevis pierāda, ka ir standartam atbilstoša «personība».

Vulgāri mistiskām idejām — nē!

1997. gadā ar ISEC rīkojumu Nr. 44 apstiprinātajā (acīmredzot — vecajā) Vispārējās izglītības standartā filosofijas priekšmetam norādīts:

Filozofijas mācīšanā jāievēro zinātniskuma un racionalitātes principi, nav pieļaujama vulgāri mistisku un propagandisku ideju izplatīšana filozofijas vārdā. (ISEC 1997: 3)

Laikam bijusi nelāga pieredze — visādi te Sokrati nāk un skalo smadzenes bērniem... Tomēr 2007. gada 7. augusta Ministru Kabīneta noteikumu Nr. 544 versijā šīs brīdinošās frāzes vairs nav — tāpat kā nav norāžu par to, kāda veida personības jāveido ar filosofijas nodarbību palīdzību. Toties kā viens no obligātajiem satura tēmatiem ir «personība un masu cilvēks».— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Divas atsauksmes

Mana un cilvēku, ar kuriem par šo tēmu esmu runājusi, pieredze liecina, ka tās mācību iestādes, kas veido personības, nevis standartam atbilstošus masu cilvēkus, ir ļoti nedaudzas skaitā. Taču tas, man domāt, nav akmens iestāžu, bet pasniedzēju dārziņā.

Autoram laikam nav nojēga, ka vidējo izglītību iegūst ne tikai vispārizglītojošajās skolās, bet arī profesionālās izglītības mācību iestādēs, kurās nav skolēnu. Tāpēc arī tiek lietots termins izglītojamais, ne skolēns.Meklēšana

Šī diena

 • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

 • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
 • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
 • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

tramvajs

«Ženšina, a nu ka vstaļi,» sacīja aizkaitinātā tramvaja biļešu kontrolierei. «Seičas priģot paļicija, aņi že ņemogut s mirgalkami za nami do samava depo gnatsja!» Tomēr, lai kā viņa censtos, cienījamā paskata kundzīti no vietas iztramdīt joprojām neizdevās, un arī soda naudu viņa maksāt acīmredzot negrasījās.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu ženšina bezbiļetņica »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas