pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 9. janvāris 23:48 4 atsauksmes

sievietes un govis

Nāras «nav ne uz pusi tik skaistas kā gleznās», savās piezīmēs rakstīja itāliešu ceļotājs Kristofers Kolumbs, kas pirms 515 gadiem, 1493. gada 9. janvārī, kuģojot pie tagadējās Dominikānas Republikas krastiem bija vērojis šīs teiksmainās radības.

Te gan jāpiebilst, ka jūrasbraucējs redzēja nevis nāras, bet gan jūras govis. Parasti nāras tiek attēlotas kā pussievietes, puszivis, taču sievietēs vīlies (vai vismaz tās kādu brīdi neredzējis) cilvēks var arī kļūdīties. Mītos nāras pieder tai pašai kārtai, kurā ir sirēnas. Sirēna ir pa pusei sieviete, pa pusei putns. Sirēnas ir ļaunas, tās dzīvo uz salām un dzied tik skaisti, ka nabaga jūrasbraucēji nespēj dziesmai pretoties un kā apmāti dodas nāvē. Arī nāras dara sliktu — piemēram, vienkārši nobur jūrniekus un neļauj tiem darīt darbus, tādējādi izraisot kuģa avāriju. Turpretim Hansa Kristiana Andersena Mazā nāriņa, no kuras iedvesmu trivializācijai smēlās Disneja studija, lai arī cik traģiska, tomēr ir labsirdīga cietēja, nevis ļauna aprēķinātāja. Andersena stāstā nāras nomirstot pārvēršas par jūras putām. Kas zina — varbūt pirms tam tās, novecojot un zaudējot pievilcību, kļūst par jūras govīm?

Sešus mēnešus pēc tam, kad bija vīlies nārās, Kolumbs no Spānijas devās pāri Atlantijas okeānam meklēt jaunu ceļu uz Indiju. Arī šajā projektā viņš smagi maldījās, jo sasniedza nevis Indiju, kā bija izrēķinājis, bet gan Jauno pasauli — Ameriku.

Morāle: ja esi Kolumbs, Tevi nesauks par idiotu arī tad, ja speciāli dzīsies pēc problēmām un austrumus meklēsi uz rietumiem, un ja sajauksi ne tikai dabas puses, bet radīsi plašas valodiskas sapratnes grūtības, Amerikas pamatiedzīvotājus nosaucot par indiešiem (kas latviski pārveidoti par indiāņiem). Re, par nārām bijām jau gandrīz piemirsuši.— nııtŕø

 Raksturvārdi:

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

4 atsauksmes

Antuanete

10-01-’08 15:44

Tagad politkorekti ir indiāņus saukt par “Native Americans”, tas arī ļauj izvairīties no valodnieciskiem pārpratumiem :) Tiesa, indiāņu rezervāti joprojām tiek dēvēti par “Indian Reservations”

ej ej, tas viņuprāt ir jautājums par “politisko korektumu”? nez, kurš tad ņem ļaunā — indieši vai indiāņi?

Antuanete

11-01-’08 09:24

Drīzāk šis termins uzsver to, ka “īstie” amerikāņi tomēr ir indiāņi :) Katrā ziņā štatos publiskajā telpā nekur īsti nemanīju jēdzienu “indiāņi”, izņemot jau minētajos rezervātu nosaukumos. Bet, kas zina, varbūt tiešām indieši varētu apvainoties :)

drīz visus baltos sāks saukt par european americansMeklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Daudz esam gatavi darīt, lai iegūtu kaut drusciņu uzmanības. Un neba velti — kā pagājušā gadsimta 70. gados norādīja amerikāņu pētnieks Herberts Saimons, mēs dzīvojam uzmanības ekonomikas laikmetā, kur informācijas ir tik daudz, ka vienīgais, kā pietrūkst, ir kāds, kas tanī visā iedziļinātos. Kāds, kas izlasītu avīzi, noskatītos filmu, izstaigātu dižveikalu, aplūkotu reklāmu, uzklausītu stāstu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu uzmanības ekonomika »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas