pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 7. janvāris 16:50 Komentāru nav

neoficiālā žurnālistika

Internetā šķirstot ziņas, dažkārt pārņem sajūta, ka lasu nevis nopietnu informācijas avotu, bet gan baumu portālus. Vārdu savienojums «neoficiāla informācija» tiek lietots tik bieži, ka nevar saprast, vai vispār šai ziņai ir kāds segums. Ja segums ir, tad šāda pieļāvuma formas žurnālistika ir, mazākais, gļēva -- it kā pasaka, taču bez pārliecības. Bet, ja pašai redakcijai nav pārliecības par sava materiāla nopietnību, tad par kādu gan kvalitāti mēs še vispār varam runāt.

bez atbildības

Šodienas skaistais piemērs: aģentūras LETA ziņa par viltotajām LR pasēm, kuras, kā stāsta premjerministrs Ivars Godmanis, esot apzinātas, tamdēļ lietot tās nevarēs. Divas A4 lapas garajā ziņā burvīgais vārdu savienojums «neoficiālā informācija» lietots piecas reizes. Īpaša pērle ir šī rindkopa, kas «neoficiāla» ir no abiem galiem:

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, iespējams, pases nelikumīgi varētu būt izsniegtas vairāk nekā 100 cilvēkiem. Iespējams, nelikumīgi izsniegto pasu īpašnieki ir NVS pilsoņi, tai skaitā pases varētu būt pārdotas atsevišķiem Krievijas pilsoņiem, kuri vēlāk iegādājušies nekustamos īpašumus Jūrmalā, liecina neoficiāla informācija.

«Neoficiālā» žurnālistika ir ierindojama tanī pašā sliktās prakses kategorijā kā ekspertu žurnālistika. Arī šajā gadījumā jaušama masu saziņas līdzekļa nevēlēšanās uzņemties atbildību par ziņoto, žurnālisti nespēja vai nevēlēšanās iedziļināties jautājumā un pašiem spēt pierādīt sevis ziņoto faktu patiesumu.

bīstamais neoficiālums

Šīs problēmas nav svešas arī rietumvalstu masu saziņas līdzekļiem, un arī tur ne viens vien pa reizei iekritis «neoficiālo avotu» lamatās. Šāda liksta 2005. gadā piemeklēja arī žurnālu «Newsweek». Tam neoficiāls avots -- «augsta ASV amatpersona» -- bija pačukstējusi, ka amerikāņi savā Gvantanamo bāzē, kur tiek turēti terorismā apsūdzētie, ņirgājas par Korānu. Šī ziņa izraisīja islāmticīgo dusmas un vardarbīgās antiamerikāniskās sadursmēs bojā gāja 15 cilvēki. Taču, kad vajadzēja pierādīt rakstā pausto ziņu patiesumu, izrādījās, ka «Newsweek» neoficiālais avots vairs tik ļoti pārliecināts par savu informāciju vairs nebija. Lai gan viens no ziņas autoriem, Maikls Aisikofs, taisnojās, ka atkāpes no žurnālistikas standartiem nav bijis, jo viņiem ir iemesls uzticēties saviem avotiem, tomēr redakcija izplatīja paziņojumu, kurā atzina kļūdu, atvainojās un atsauca rakstu.

Savukārt «New York Times» pēc tam, kad atklājās, ka laikraksta reportieris Džeisons Blērs savos rakstos sacerējis citātus un pieļāvis arī cita veida žurnālistisku krāpšanu, tai skaitā plaģiātu, nāca klajā ar ierosinājumiem lasītāju uzticības vairošanai. Viens no tiem – noteikumi, kas ierobežo atsaukšanos uz anonīmiem avotiem. Līdzīgi rīkojās arī «Washinton Post», nosakot stingrākas atsaukšanās procedūras. «Mēs esam kļuvuši krietni piesardzīgāki saistībā ar anonīmajiem avotiem,» BBC stāstīja «Washinton Post» Londonas korespondents Glens Frenkels. «Redaktori tagad pieprasa avotu vārdus un pastāv uz to, lai reportieri pamatotu šo cilvēku vārdu izņemšanu no raksta.»

Gribētos ticēt, ka arī Latvijā pēc kāda skandāla redakcijas pārskatītu atribūcijas principus. Šķiet gan, ka vēl ilgi jāgaida: ja jau nebija nekādas vainas sajūtas par nepatiesu ziņu izplatīšanu saistībā ar neizraidīto Krievijas diplomātu, tad mūsu žurnālistiem vēl mazliet jāpaaugas.

nav trača -- nav pārmaiņu

Pareizāk būtu teikt -- tie ir mazliet jāpaaudzina. Bet, kamēr mums nebūs nopietnas profesionālas mediju uzraudzības institūcijas, kas ar reālām sekām spētu sekot līdzi kaut vai ētikas kodeksu ievērošanai, tikmēr nekas nemainīsies. Masu saziņas līdzekļiem nav izdevīgi sevi kritizēt, tiem ir izdevīgi vairot savu varu, kritizējot citus. Tikai tad, ja būs kāda cienījama kolēģu vai kritiķu kopiena, kas ņems vērā ne tikai redakciju ideoloģiskās atšķirības, uz kā pamata top arī dažādās mediju konstruētās realitātes, bet norādīs arī uz darbā nepieciešamajiem žurnālistikas kvalitātes kritērijiem, viss varētu būt krietni citādi.

Tīmekļa žurnālu autori 2004. gadā apstrīdēja telekompānijas CBS raidījumā «60 minutes» pausto informāciju, ka Džordžs Bušs Vjetnamas kara laikā izmantoja savas ģimenes saites, lai netiktu nosūtīts uz fronti. Piemēram, paskatieties, kā strādāja Free Republic ļaudis, apkopojot informāciju, paskaties, kā reaģēja Power Line un Little Green Footballs vai citi, tādējādi pieliekot savu roku, lai piespiestu raidījuma veidotājus atzīt, ka tie nevar pierādīt Bušam paustās apsūdzības! Ja arī Latvijā šī gadsimta laikā kas tik cienījams izaugs no tīmekļa žurnāliem, tad vismaz daļa no to autoru enerģijas nebūs lieta velti.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Komentāru navMeklēšana

Šī diena

  • Sabīne, Sarma, Klaudijs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Bērnībā, kad viņam nebija naudas, viņš vēlējās spēlēt loto, minēt laimīgos skaitļus, skrāpēt nost maģiskos aizklātos lauciņus, vilkt lozes un par to dabūt daudz visādu labumu. Spēlēt un uzvarēt sanāca pavisam maz, gan tāpēc, ka negribējās iztērēt visu naudu, gan tāpēc, ka visu laimēto atkal sanāca ieguldīt spēlē, lai sagaidītu īsto rezultātu. Toreiz viņš domāja — izaugšu liels, būs man nauda, tad gan spēlēšu, ik dienas pirkšu loterijas biļetes un kādu dienu dabūšu piesolītos tūkstošus un būšu laimīgs.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu loto »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas