pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. novembris 14:49 Komentāru nav

tuvā telpa

skatiens
attēls: gatostyle

Proksēmika telpu cilvēkam apkārt nodala intīmajā, personiskajā, sociālajā un publiskajā. Cilvēkiem šo telpu lielums un tuvums atšķiras, un šīs atšķirības nosaka gan kultūra, gan dzīvesvietas izvēle, gan citi faktori.

Personiskā telpa iezīmē cilvēka teritoriju, kurā viņš nelabprāt ielaiž sev nepazīstamus citus. Pilsētās dzīvojošajiem personiskā telpa ir krietni mazāka nekā tiem, kas mitinās neurbanizētos apvidos – to nosaka vide, kurā vienkārši nav tik daudz vietas, lai katrs varētu sev pieprasīt personiskus piecus metrus rādiusā. Sabiedriskajā transportā, lai arī bieži vien ne labprātīgi, personiskā telpa sarūk līdz intīmās telpas apmēriem.

Un tomēr pilsēta, lai gan liek cilvēkiem dzīvot tuvāk un tāpēc atteikties no pretenzijām uz plašu telpu, veicina pretējas vēlmes. No vienas puses, cilvēki ielās, laukumos, birojos un veikalos atrodas tuvu viens otram un laika gaitā pierod pie šādas vides, bet no otras puses, pieaugošais tuvums veicina vēlmi norobežoties. Multikulturālajās metropolēs, kurās satek visi iespējamie cilvēku slāņi, kur bieži vien cilvēki nepazīst pat savus kaimiņus, ikviens svešinieks var būt tiklab draugs, kā nelietis. Svešinieks (kurš ir gandrīz ikviens no metropoles iemītniekiem) gan saskarsies ar mazāk pētošiem skatiem un lielāku izpaušanās un rīcības brīvību, taču arī uzticēšanos un viesmīlību viņš var gaidīt mazāk.

Nomaļā ciematā kā Sprīdītis Tu varbūt klaudzināsi pie durvīm un lūgsi naktsmājas; pilsētā — nekad. Pilsētā ir jāstaigā ar rokām kabatās, lai kāds šķietami draudzīgais neizvelk maku un nedabū par Tevi uzzināt vairāk nekā par pārējiem svešiniekiem. Savukārt mazajā pilsētiņā, kur visi visus pazīst, automašīnas atslēgu var atstāt aizdedzē, bet laukos, ja esi aizgājis uz veikalu, pret durvīm vienkārši atsliesli slotu.

Metropolē cilvēki ļaus pieiet sev klāt, taču neizlaidīs Tevi no acīm un nezaudēs modrību. Sādžā personiskās telpas lielums pats par sevi būs drošības priekšnoteikums.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Komentāru navMeklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Trolejbusa pieturā vecītis ar akordeonu spēlē «Dzied circenītis aizkrāsnē», un mēs visi stāvam viņam apkārt un klausāmies. Gluži kā tādā savādā koncertā, kur neviens nav aicināts, neviens nepērk biļetes un neviens neaplaudē. Pienāk trolejbuss, bet man gribas noklausīties līdz beigām sen nedzirdēto dziesmiņu. Pa tam lāgam jau pienāk trojejbuss, un kāda vecenīte, kas tanī brīdī atradās desmit metrus nostāk, sāk rikšot un kliegt: «Стой, стой!», taču viņas ekspersijas nevienu neinteresē, un durvis aizcērtas viņai degungalā.

Circenītis aizkārsnē beidzas, piebrauc nākamais trolejbuss, durvis atveras, un es saminstinos -- atkal gribas iebērt sīknaudu muzikanta šķīvītī.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu circenītis trojelbusa pieturā »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas