pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 21. oktobris 20:46 7 atsauksmes

ekspertu žurnālistika

Jau kādu laiku Latvijas žurnālistika slimo ar kaiti, ko sauc «aptaujātie eksperti uzskata, ka...». Nelaime, ko šāda veida reportieru stils rada, mazākais, ir daudzveidības trūkums un viedokļu vadāmība – lielākais posts ir tas, ka šādā veidā žurnālistika no sevis noveļ atbildību par saturu un slēpjas aiz šķietami neangažētiem personāžiem.

«Eksperti uzskata» ir ērta ziņošanas forma, ja nepieciešams pakļauties formālajām labas rietumnieciskas (amerikāņu) žurnālistikas prasībām. Šis žurnālistikas stils paredz, ka nepieciešams ir nodalīt reportiera paša viedokli no ziņām, kurās autora viedoklim nav jāparādās, un komentāriem, kur var izrakstīt visu žulti, kas sakrājusies. Pieejas loģika ir skaidra: cilvēks paņem avīzi un zina: otrajā lapā droši vien ir kāds komentētājs, savukārt pārējās lapās reportieri man stāstīs par to, kas notiek.

Tomēr viedokļa un ziņas nodalījuma prasība Latvijas žurnālistikas apstākļos nevar novērst reportiera vai redakcijas viedokļa paušanu masu saziņas līdzekļa saturā. Teiksim tā: novērst redakcijas un reportiera attieksmi un ietekmi vispār nav iespējams, savukārt «ekspertu» lietojums ļauj rakstīt to, kā «vajag», noslēpjoties aiz formāli adekvātas pieejas. Atrodot kādus par «ekspertiem» derīgus cilvēkus, var pasludināt par esošās situācijas raksturojumu to, ko saujiņa cilvēku gluži vienkārši uzskata par esošo situāciju -- un nekāda papildus izvērtēšana vai pamatošana nav vajadzīga.

«Eksperti: Koalīcijai jāmeklē jauna darbības koncepcija», «Eksperti: Sabiedrībā ir pieprasījums pēc jauna politiska spēka» «Eksperti: Pabrika un Štokonberga aiziešana būs liels un būtisks zaudējums TP», «Eksperti: Kalvīša valdības demisija ir tikai laika jautājums». Šādā formā aģentūra LETA ziņo par politiku. Savukārt ekspertu lomās allaž vieni un tie paši – politologi Ivars Ījabs, Andris Runcis, Valts Kalniņš, Iveta Kažoka un vēl daži. Iestrādājot rutīnas sadarbību, nav grūti izdomāt, kuram «ekspertam» jāzvana, lai tiktu pie atbilstoša viedokļa. Turklāt šie viedokļi lielākoties ir tikai domas par notiekošo, nevis argumentēta savas nostājas analīze. Tas nozīmē, ka galvenais ir kļūt par politologu, kurš māk izteikties tā, lai LETAs reportierim viegli pierakstīt, un Tu jau esi «eksperts», kas veido publisko refleksiju par daudzām politiskās dzīves aktualitātēm.

Šai sērgai būtu jāmazinās tad, kad parādīsies pētnieciskā žurnālistika. Gadījumā, ja žurnālists pats būs kaut ko izpētījis, viņš par to varēs (un cerams, arī gribēs) atbildēt. Savukārt «ekspertu» kā argumentu lietošana viņu no pamatojuma nepieciešamības atbrīvo: «eksperts» taču tā teica, es neko klāt nepiedomāju, es ne par ko neatbildu.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

7 atsauksmes

par pētnieciko žurnālistiku LV neviens negrib maksāt, jo tā nav izdevīga un ne finansiālā ziņā :) nevienam neptiik dzirdeet iisto patiesiibu… tāpēc kamēr žurnālisti gribēs dzīvot uz vairāk nekā ūdens un rupmaizes… īstaspētnieciskās žurnālistikas nebūs… turpināsies šis pats tāstiņš vēl gadiem uz priekšu… vilks ir paēdis un kaza ir dzīva, visi ir paēduši, apmierināti un samierinās ar safabricētu, atgremotu realitāti… bet skumjākais ir tas ka arī jauno studējošo žurnālistu vidū nav manāma nekāda leilā entuziasmai mainīt šo sitēmu…

Kāpēc/vai jūs domājiet, ka parādīsies pētnieciskā žurnālistika – vairāk kā tā ir patlaban? Ja pieņem, ka ASV tendences (viens skats: PBS Frontline: “A New Definition For What’s News” http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/.. ) ir relevantas arī Latvijā, tad kaut kādu “oriģinālžurnālistikas” (kad pēta, ziņo un uzņemas atbildību žurnālisti) pieaugumu gaidīt grūti.

Tas, ka ekspertu loks ir praktiski nemainīgs, bez šaubam sekmē apslēptu žurnālista vai redakcijas viedokļu iespiešanos tur, kur būtu jābūt bezkaislīgai informācijai, kā arī viedokļu, ideju, risinājumu peidāvajuma noplicināšanos.

Tikai zāles, manā diletanta prātā, ir vairāk ekspertu ar atšķirīgiem viedokļiem (vairāk iestādījumu, kas patērē viņu ekspertīzi un viņus balsta) un vairāk argumentācijas – patreizējo uz pirkstiem saskaitāmo vietā. Ja “eksperts domā tā un tā” vispār ir uzskatāma par “ziņu”, tas ir :)

Tos sauc par Weasel words. Normāli nekur tos nelieto, tas ir amatieru līmenis. Piemēram “tiek uzskatīts”, “eksperti saka’ un “daudzi domā”.

Pīle, Pēkstiņš

22-10-’07 11:10

Kad tad būs? Kas nodarbosies?

Edgy.ego, jā, viens no iemesliem, kāpēc pie mums nav pētnieciskās žurnālistikas, ir tas, ka tā ir pārlieku dārga un izdevēji to nevar atļauties. otrs iemesls — arī lasītājiem tā īsti nav vajadzīga, jo, ja būtu, tad arī ar to varētu taisīt naudu, tad būtu kāds, kas par to maksā un lasa. un protams, derētu arī kādu, kas ko tādu grib veidot…

Pankūkas, pētnieciskās žurnālistikas atnākšana nav kaut kas tāds, ko es paredzu tuvākajā laikā vai pat vispār. pētnieciskā, kvalitatīvā žurnālistika (vai izpratne par to) vienkārši ir standarts, pret ko salīdzināt to, ko pašlaik piedāvā masu saziņas līdzekļi.

piekrītu, ka pašlaik nav iemesla, lai gaidītu būtisku kvalitātes pieaugumu, tomēr dažādi attīstības scenāriji ir iespējami. Frontline sižetā komercializācija saistīta ar briesmām žurnālistikai, ziņās pārlieku uzsvaru veltot tā saucamajai “infoklaidei” (informācija + izklaide), savukārt komercializācija kā pelnoša padarīšana varētu nozīmēt arī redakciju lielāku neatkarību no kādiem politiskajiem spēkiem.

Frontline sižetā ir laba frāze: News is what matters to people…

Ozoliņš nudien ir histērisks (ar dažām retām īstām pērlēm), krievu presē notiek tas pats… Reizi mūžā man ar bij iespēja būt par ekspertu, vārdsakot, fufelis.

aha. ka vaig no gaisa pagraabt infu – vienmēr noder “eksperti uzskata, zinātnieki noskaidrojuši…”
atceramies, used to.. :DMeklēšana

Šī diena

  • Egils, Egīls, Nauris

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Vecrīgā mazliet grīļīgā gaitā man vienu brīdi pa priekšu gāja meitene ar cieši apžmiegtiem svārkiem, kas šī iemesla dēļ visu laiku vilkās uz augšu, un šādā veidā ar katru metru viņa kļuva aizvien skaistāka un skaistāka. Ik pēc desmit soļiem viņai savu ģērbu nācās sakārtot, lai izskatītos kaut nedaudz pieklājīgi.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu svārki, slimnīca un maksa par to visu »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas