pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 27. augusts 00:08

par muzeju

Vārda «muzejs» etimoloģija, salīdzinot ar tipisko mūsdienu izpratni par muzeju, ir viens no kultūras ironiskajiem paradoksiem. Grieķu valodā «mouseîon» nozīmē vietu (templi), kur uzturas mūzas, mākslas aizgādnes — savukārt veroties uz muzeju piespiedu kārtā aizdzīto bērnu sejās, grūti iedomāties, ka viņi pie mūzām atnākuši.

Klasiskais muzejs mūsu kultūrā saistās ar ēku vai telpu sistēmu, kurā atrodas dažādi par mākslinieciski augstvērtīgiem vai vēsturiskiem pasludināti eksponāti. Šo attieksmi noteikusi muzeja kā institūcijas vēsture — to veidošanās 18. gadsimtā bija saistīta ar Apgaismības laikmeta idejām, kas lielu uzmanību veltīja cilvēku izglītošanai, akcentu liekot uz saprātu (domāšanu), racionalitāti un zinātni. Un vēl joprojām civilizēšanas un izglītošanas procesam pakļautie ļaudis gida pavadībā dodas no vienas telpas uz otru un padevīgi klausās refleksijā par kultūras sasniegumiem un vērtībām.

Muzeja un apmeklētāja attiecības ir varas attiecības, un apmeklētāja uzdevums ir ar cieņu izturēties pret eksponātiem un novērtēt to unikalitāti un nozīmīgumu. Savukārt unikalitāte un nozīmīgums muzeja ekspozīcijā ir iekodēts to distancējumā — tie atrodas vitrīnās vai citās uzmanības punktos, tos aiztikt nedrīkst, jāskatās tikai ar acīm. Tradicionālais muzejs nav izklaižu un atpūtas vieta, tas ir nopietns pasākums, tāpēc tajā nav nedz soliņu vai ķeblīšu, nedz kafejnīcas un laikrakstu kioska.

Mūsdienās šis standarts mainās, jo arī muzejam uzmanības ekonomikas apstākļos ir jācīnās par apmeklētāju laiku un pacietību — un tomēr pašos pamatos muzeja ideja paliek tā pati, tikai tiek dziļāk paslēpta uzlabota komforta, multimedialitātes un mijiedarbības iespējās. Igauņu KUMU ir tuvākais moderna muzeja piemērs ar Baltijas valstīs lielāko liftu (tur saiet 122 cilvēki), ar ēdnīcu un saliekamo ķeblīšu stendu, ko apmeklētāji var paņemt, lai skatīšanās laikā varētu arī atpūsties.

Ir arī daudz citu muzeju, kas savā koncepcijā atkāpjas no tradicionālās izpratnes par vērtīgo, rādāmo un uzmanības vērto. Dedhemā, Masačūsetsā, piemēram, ir Sliktās mākslas muzejs, kura sauklis - «Tik slikta māksla, ka to nevar ignorēt», savukārt muzeja slavenākā glezna ir Lūsija puķu laukā. Tāpat gan jau, ka šo to interesantu atradīsi Ūdens muzejā Ņujorkā, Prusaku slavas zālē Teksasā, kādā no Korķuviļķu muzejiem, Tualešu muzejā Deli, Bēru nacionālo muzeju (atkal Teksasa) un vēl daudzās citās ievērojamās iestādēs.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Drosma, Drosmis, Elīna

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pirms kāda laikā Hack Nite puisēni iemeta saiti uz Ugly Zoo (arī te) attēliņu galeriju. Vienā no jautrības un apbrīnas pavadītajām šīs saites publiskajām demonstrēšanām kāds man piebikstīja un teica, ka šī attēla ideja izskatās līdzīga Zoom izstādātajai «I am only another you» reklāmai.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu nozagtā reklāmas ideja »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas