pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 16. augusts 04:09

valoda un sabiedrība

Ikdienas valodā ir daudz vārdu, kas paši par sevi neko nenozīmē. «Tusēt», «fanot», «ņemties» ir tikai daži no tiem, ko bez konteksta izprast nav iespējams. Cilvēka saziņa kļūst kontekstuāla, partikulāra un pielāgojas valodas aktualitāšu izmaiņām (tā pati arī piedalās šo aktualitāšu veidošanā).

Ko nozīmē, ka cilvēki «tusē»? Ko viņi tad dara? Pieredze rāda, ka šādi apzīmē pasākumu kompleksu, kurā ietilpst dažādi neoficiāli socializēšanās, izklaides vai atpūtas pasākumi, taču nekad nevar zināt, kādi, kur, ar ko, kā arī pārējos raksturlielumus.

Ar «fanošanu» ir līdzīgi. Ko nozīmē, ka cilvēks fano? Viņš var sēdēt pie tālrāža un priecāties par Spice Girls atgriešanos, viņš var sēdēt piebļautā arēnā un ar alkohola dvašu kliegt Sarauj, Latvija!. Cilvēks var arī nedarīt neko un klusībā just līdzi kādam citam cilvēkam, kādiem centieniem, panākumiem, kritieniem.

Un «ņemties» - ar to apzīmē darbības, kurām nabadzīgā vārdu krājuma dēļ runātājs nespēj atrast jēgpilnu apzīmējumu. «Ņemties» nozīmē kaut ko darīt. To var attiecināt gan uz gadījumiem, kad darbošanās nes gandarījumu, gan uz problēmsituācijām, kad kaut ko nepieciešams paveikt, taču ieguldītie pūliņi ir neadekvāti pret rezultātu.

Šādā veidā valoda pielāgojas sabiedrības attīstībai un un vajadzībām, un sabiedrības aktualitātes tamdēļ parādās valodā. Galu galā, ir grūti darīt kaut ko un domāt par kaut ko, kam valodā nav apzīmējuma. Mēs «tusējam» un «fanojam», tāpēc šie vārdi ienāk valodā. Teorētiski, ja kāds spētu nepieļaut šo vārdu ienākšanu valodā, viņš varētu iznīcināt arī darbību. , jo, kā jau redzējām, šis ir abstraktas, problemātiski verbalizējamas un vispārināmas darbības, un cilvēkiem jau tā grūti izteikties par to, kas tas ir.

Pirms pieciem gadiem es varēju iztikt bez vārda «tusiņš», tagad kļūst grūtāk — lai gan parasti izmantoju atbilstošāko «burziņš». Fanošana gan ir bijusi no skolas gadiem, tā ienāca līdz ar bērnu un jauniešu preses izdevumiem un tā žargonisma sēklu. Var pretoties, taču iztikt grūti, jo mainīgā realitāte prasa jaunus apzīmēšanas līdzekļus.— nııtŕø

 Raksturvārdi:

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Didzis, Gaidis

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Saistībā ar Meksikas līcī izplūstošo naftu pamanīju kādu komentāru, kuŗā tika norādīts: lai arī noplūde ir krietni lielāka nekā iepriekš domāts, tās dēļ nav jāierobežo dabas bagātību ieguve ASV.

Lai arī dažādas nelaimes un kļūmes nudien ne vienmēr ir iegansts, lai atteiktos no labumiem, zīmīga bija šī autora argumentācija: katastrofas nevar mūs atturēt no mūsu dabas resursu izmantošanas, jo — tas būtu neamerikāniski.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Naftas noplūde un neamerikāniskums »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas