pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 2. augusts 02:30

par žurnāliem. 12. daļa: vēsture

Interneta žurnālu kustības entuziasti aizsvilās ne pa jokam, kad izlasīja Wall Street Journal rakstu, kas vēstīja, ka šogad aprit desmit gadi kopš tika izveidots pirmais interneta žurnāls. Un pamatoti, jo iespējams atrast ne mazumu pierādījumu tam, ka šī aktivitāte ir daudzkārt senāka. «Ko viņš tur muld!», «WSJ pārraksta tīmekļa žurnālu vēsturi!», «Es, es biju pirmais!» «Es vēl pirms tevis!» «Bet šitas pacans to darīja, pirms tu vēl dzimis nebiji!» -- šādi varētu raksturot interneta grandu un viņu rakstu komentāru autoru sasaukšanos.

Lai gan interneta formāts vienprātību neparedz un pat nepieprasa, tomēr jo daudzo autoru ierakstiem iespējams izvilkt pāris, šķiet, kārtējo reizi aizmirstas patiesības. Pirmkārt, izgudrojumiem un lietojumiem praktiski nekad nav iespējams noteikt vienu, pirmo iesācēju. Maika Āringtona žurnālā kāda Gerontisa pat stāstīja, ka normāliem džekiem žurnāls bija jau tad, kad vēl nebija tīmekļa, t.i., interneta grafiskās saskarnes, taču tas netraucēja pierakstīt aktualitātes un dalīties rakstos ar draugiem.

Tiešsaistes lietotāji «blogoja» (lai gan viņu individuālās regulāro ierakstu kolekcijas parasti tika dēvētas par «elektroniskajiem žurnāliem») jau 1982. gadā [..]. Tāpēc, lai kurš arī raktos nolūkā uzrakstīt interneta žurnālu vēsturi, viņam jāiet atpakaļ līdz pašam sākumam, citādi rezultāts daudziem no mums, kas atminas tiešsaistes kopienas un lietotāju publikācijas 80. gadu sākumā, šķitīs vienlīdz neprecīzs.

Un šeit mēs nonākam pie otrās patiesības, proti, ka nezinām, kas tas tāds interneta žurnāls vispār ir? Ja ar to saprotam apgriezti hronoloģiskā secībā grupētu publiski pieejamu ierakstu kopums (internets taču ir tikai kanāls), tad patiešām nav nepieciešams to saistīt ar laiku pēc 1989. gada, kad Tims Bērners Lī izveidoja to, ko mūsdienās zinām kā WWW. Galu galā, tepat Latvijā ir ājatollas, kas secinājuši: Rainis tādā veidā rakstīja jau pagājušā gadsimta 20. gados. Vēl idejas «paša pirmā» meklējumiem var atrast pie Skota Rozenberga.

Nu jā. Bet tas, kāpēc vispār šai tēmai vērts pievērst uzmanību – lai palūkotos, kā interneta laikmetā notiek argumentācija ar faktiem. Piemēram, Dankans Rilijs, pašpasludināts tīmekļa žurnālu evaņģēlists, kļūst aizkaitināts, kad kāds aizrāda par viņa argumentācijas stilu. D. Rilijs pareizi dara, pajautājot, ko «Wall Street Journal» publikācijas autors domājis sakot, ka anonīmi «daudzi» avoti par pirmo interneta žurnāla autoru uzskata Džornu Bergeru (viņa patiesais nopelns ir termina «veblogs» izdomāšana). Un pats uzreiz iekāpj tanī pašā purvā, pamatojumu savai tēzei par to, ka pirmie bija vai nu Džastins Hols vai Deivs Vīners meklējot nevis nopietnā literatūrā vai meklējot agrīno interneta projektu pēdas, bet atsaucoties uz Vikipēdiju (kuru tas pats WSJ autors tikpat labi varētu būt rakstījis) un uz «Google» pirmās lapas rezultātiem. Tātad – uz to, ko lielākā daļa interneta ļaužu uzskata par patiesu, un nemeklē savu taisnību, lai citus pārliecinātu par pretējo.

Tu gan tā labāk nedari, draugs. Tu labāk turi muti.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Filma ir spēcīga. Tā stāsta raiti, emocionāli, vizuāli un nešauboties. Bet tieši šaubu trūkums ir tas, kas šo stāstu iegāž, piešķirot vairāk politisku, nekā vēsturiskas izziņas funkciju.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu The Soviet Story »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas