pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 28. jūlijs 20:45

labā pārvalde

Pastāv dažādas alternatīvas politikas, kas varētu novest pie efektīvākām valsts pārvaldes formām. Dažādus atšķirīgus variantus cilvēki mēdz izbaudīt arī vienas dzīves laikā -- tuvākais piemērs ir paaudze, kas piedzīvojusi padomju laikus un tagad neatkarības atjaunošanu. Tie, kas uzskata, ka piedzīvojuši arī Ulmaņlaikus, gan labāk var paklusēt, stipri šaubos par iespēju bērnības pieredzu puslīdz objektīvi sasaistīt ar šodienas dzīves realitāti, taču stāsta būtību tas nemaina -- salīdzināt ir iespējams un izvēlēties it kā arī.

Neiedziļinoties ekonomikas, darba ražīguma, saimniekošanas efektivitātes, ekoloģijas un citos aspektos, cilvēks savu pieredzi dažādās sistēmās var raksturot ar tās nodrošināto komfortu. Vai man ir dzīvoklis? Vai man maksā pietiekami daudz, lai es varētu būt apmierinājumu par padarīto? Kas notiek, kad es saslimstu, zaudēju darbaspējas, gribu mācīties -- vai mani atbalsta vai aizmirst? Kādi ir cilvēki man līdzās -- vai viņi man dara labu vai atņem visu, kas man ir, turklāt vēl kaujas un lamājas?

Tie, kas ar labu vārdu atminas padomju laikus, daudzos gadījumos par pozitīvajiem aspektiem min atbalstu, ko valsts sniegusi viņa individuālajā dzīvē. Medicīna, izglītība un citi sociālie pakalpojumi, likums un kārtība kā indivīda sociālā komforta nodrošinātāji (es neteicu, ka šīs bija universālas aizgājušajam laikam nešaubīgi raksturīgas iezīmes). Tiem, kas normāli klājas mūsdienās, var novērtēt citus labumus -- iniciatīvas iespējas, brīvību izpausties, dažādu ierobežojumu mazināšanos, centrēšanos uz indivīda pašrealizācijas iespēju. Ir vēl arī citas sabiedrības -- Venecuēlas demokrātiskais sociālisms, Irānas teokrātija, Baltkrievijas sociālistiskais autoritārisms un daudzi citi. Nerealizēti, bet vēlmju un vēstures līmenī pastāv arī daudzi citi radikāli un nedemokrātiski režīmi.

Un, ja es Tev pajautāšu, kāpēc Rietumu liberālās valstis tik cieši vēršas pret šīm citādajām, saucot pret apspiesto tautu «atbrīvošanas» un norādot uz cilvēktiesību pārkāpumiem? Ne jau tāpēc, ka cilvēki šajās sabiedrībās masveidā justos slikti (Ziemeļkorejas badā tie gan neko labi justies gan nevarētu...). Pasludinot Aleksandru Lukašenko par «Eiropas pēdējo diktatoru» un sponsorējot baltkrievu opozīciju, Rietumi nejautā, kā jūtas tauta, Rietumiem viss ir skaidrs. Rietumi nāk ar savu izpratni par to, kā jāaudzina pārcilvēks. Pārcilvēkam jābūt brīvam un pašam jāsitas pa dzīvi.

Mēs nonākam pie tā, ka tiek pasludināts -- mūsdienās režīms nedrīkst būs vardarbīgs pret cilvēku, lai arī kāda šī vardarbība nebūtu un lai kāds arī būtu nodarījums. Valsts tiek aicināta iejaukties pēc iespējas mazāk procesos. Ne jau ekonomiskajā vai saimnieciskajā efektivitātē slēpjas mūsdienu valstu iekārtu sacensība, bet gan izpratnē par to, ko var upurēt valsts un sabiedrības vārdā. Nedemokrātiskā valstī ir tā -- ja vajadzīgs, visus sadzīs remontēt dzelzceļa sliedes, celt mājas un pumpēt naftu, turklāt pareizas audzināšanas rezultātā cilvēki patiešām ies ar prieku par darba dunu un zinās, kas ir «поэзия труда». Rietumu izpratnē indivīds ir jāliek mierā, viņam var daudz ko nedot -- sociālās garantijas, darbu, bezmaksas izglītību -- taču aizskart arī nedrīkst.

Tās ir dažādas izpratnes un dažādas vērtības. Ir muļķīgi teikt, ka vienā sabiedrībā aug aunu bars, bet otrā brīvi cilvēki -- tas, kurš tā argumentē, pilnīgi noteikti nav dzīvojis vairāk kā vienā iekārtā. Taču, kas ir labāk, mūsdienās acīmredzot nav vairs valsts iekšējā lieta.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Egils, Egīls, Nauris

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Nevarētu gluži teikt, ka «Rīgu pārņēmis hokejs», bet mazliet uz to pusi ir. Šķiet, ka lielākie dzērāji un bļāvēji aizbraukuši uz Maskavu, tāpēc Rīgā palikusi tikai sarkanbaltsarkanā tērptu taurētāju minoritāte, bet arī ar to ir gana.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Latvijas lepnums »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas