pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. maijs 12:40

par žurnāliem. 10. daļa: «blogeri»

Interneta žurnālu kā jauna medija ienākšanas problemātika jo spilgti saistās ar to apzīmējošu vārdu meklējumiem. Termini.lv šodien publiskojuši rezultātus aptaujai par to, kā tulkosim vārdu «blog», kā latviski ir «blogging» un no nozīmē «blogger» -- protams, «blogs», «blogošana» un «blogeris»... Kāpēc tā? Tūdaļ paskaidrosim.

Ir nodarbes, kurām ir iegājies konkrēts nosaukums un ir tādas, kurām nav. Metinātājs metina, racējs rok, braucējs brauc. Bet -- traktorists vada traktoru (nevis traktorē), sētnieks uzkopj teritoriju (nevis sētnieko), elektriķis uztur elektrotīklu (nevis elektrierē). Tomēr kārtīgs «blogeris» nevis raksta interneta žurnālu, bet gan «blogo».

Paraudzīsimies uz žurnālistiku, kam interneta žurnāla rakstīšana dažās izpausmēs ir līdzīga. Mēs zinām profesiju «žurnālists». Ko žurnālists dara, kad strādā? Raksta ziņas, raksta komentārus, veido sižetus, piestrādā par sabiedrisko attiecību speciālistu (atklāti -- īpašnieka labā -- vai slepus). Tas, ka žurnālists raksta avīzei, žurnālam vai redakcijas uzdevumā intervē cilvēkus, ir pašsaprotami, neviens īpaši neuzsver, ka šai nodarbei ir nepieciešamas atsevišķs vārds. Līdzīgi ir arī reklāmas jomā strādājošajiem. Tur gan ir žargonisms «reklāmists», bet tas publiskajā runā ar pretenzijām uz literārumu neparādās. Ko dara reklāmas jomas strādnieks? Viņš var būt, piemēram, reklāmas tekstu autors. Angliski tas ir «copywriter», ko -- arī tikai žargonisma līmenī -- mēdz «tulkot» par «kopīraiteri». Līdzīgi varam teikt par sabiedriskajām attiecībām («pi-ārščikiem»), kur neviens «nepi-āro», un daudzām citām ar profesijām un nodarbēm.

Bet tad pie apvāršņa parādās «blogi». Pirmās mīlestības skurbumā to kāds var pasludināt par interneta žurnāliem un spītīgi turēties pie šī apzīmējuma. Bet tālāk rodas problēmas -- kā dēvēt interneta žurnālu rakstīšanas darbību? Kā sauc interneta žurnāla autoru? Ir radusies nepieciešamība to kaut kā īpaši nosaukt, nemežģot mēli garos paplašinātos un pašpaskaidrojošos teikumos. Šis process acīmredzot pats par sevi ir pārlieku svarīgs, lai tam būtu nepieciešams kodolīgs un vlaodas ziņā ekonomisks apzīmējums.

Tas, kāpēc interneta žurnālu uzturēšanas procesam tiek pieprasīts īpašs vārds, skaidrojams ar internetžurnālu narcisisma aspektiem. Interneta žurnāls ir egocentrisks. Ap žurnāla autoru griežas viņa pasaule, autors rakstot veido savu uzticamības un atpazīstamības kredītu un pozīcijas kopējā informācijas plašumā. Autors ar tipiski personalizētajiem un komentāra stila ierakstiem sevi konstruē un izrāda, autors pieprasa sev uzmanību. Autors runā par sev būtisko, un būtiskais autoram ir viņa žurnāls. Autors nevar vienkārši rakstīt žurnālu, šī parādība ietver arī krietnu metakomunikācijas devu -- rakstīšanu par rakstīšanu. Rakstīšanu par to, kā viņš raksta interneta žurnālu.

Protams, gadījumā, ja par aktivitāti tiek runāts, nevis tā vienkārši tiek veikta, aktivitātei ir nepieciešams arī vārds. Šī vārda vietā nevar būt aprakstoša frāze, to grūti izrunāt un atkārtot. Lietotājiem ir grūti un viņi ir slinki. Tad kas ir šis vārds? Par to latviešu «blogeri» ir nobalsojuši.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Dzelde, Zenta, Zelda
  • 1990. gada 15. augustā Tukumā autoavārijā bojā iet grupas «Kino» līderis Viktors Cojs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Rīgas sabiedrisko pakalpojumu regulators sācis izvērtēt pēc būtības sabiedriskā transporta biļešu cenas paaugstināšanas projektu, šodien ziņo LETA. 50 dienu laikā regulators izvērtēs tarifu paaugstināšanas pamatotību, bet pēc tam 20 dienu laikā tiks pieņemts galīgais lēmums. Sezonas pārdzīvojumi liek vēlēties, lai cenu paaugstinātu pēc iespējas drīzāk.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu sabiedriskais transports »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas