pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 27. februāris 19:20

rasisms Latvijā 2

Pagājušajā nedēļā pieteikto rasisma tēmu iespējams aplūkot arī kā pavisam konkrētu interneta komunikācijas piemēru. Piemēru robežai starp izteikšanās brīvību un likuma pārkāpumu.

Pirms kādām nedēļām žurnāls «Nedēļa» publicēja rakstu, kurā norādīja, ka interneta žurnālu vietnē «blogiem.lv» vai mudž no skinhediem un citiem radikāļiem. Neliela iepazīšanās ar minētā resursa saturu raksta autoriem liktu apšaubīt savus uzskatus, taču šajā gadījumā vainu novelsim uz viņu neizpratni jautājumā, kas īsti ir interneta žurnāls un kas ir žurnālu portāls -- proti, neatkarīgas, saturiski nesaistītas individuāli radītas privātas lapas, savukārt portāls šo haotisko komunikācijas mezglu vienkārši uztur, daudz neraizējoties par viengabalainību vai saturisko bagāžu.

Domājams, tieši apstāklis, ka žurnālu sistēmas saimnieki nejūtas aicināti saturu īpaši pieskatīt, veido priekšnoteikumus, lai veidotos dažādas ētiski un juridiski kutelīgas situācijas. Par vienu no tādām var uzskatīt jau pieminēto skinhedu tēmu un viņu žurnālu par balto spēku.

«Blogiem.lv» lietošanas noteikumu 4. punkts paredz, ka portāla saimniekiem ir tiesības dzēst «žurnālus, rakstus un komentārus, kuru nosaukums vai saturs ir neatbilstošs virspārpieņemtajām ētikas un morāles normām, kā arī LR spēkā esošajai likumdošanai». Ierobežojums ir gana izplūdis, tomēr kaut kādam tam ir jābūt, jo arī uz beznoteikumu sistēmu, ja vien tā atrodas Latvijas teritorijā, attiecas Latvijas likumdošana.

Apjautājoties, kā «blogiem.lv» vadība raugās uz Latvijas likumdošanas iespējamo mijiedarbību ar skinhedu žurnālu, saņēmām Kristapa Kaupes norādi, ka portālā «var un arī turpmāk varēs izpausties visdažādāko uzskatu un pārliecību cilvēki, tai skaitā arī skūtgalvji un viņu atbalstītāji». Viņš lika saprast, ka rasisms kā atbalstāma prakses minēšana nav pretrunā ar portāla noteikumiem.

Attiecībā uz wp.blogiem.lv pagaidām neesam manījuši tur neko, kas būtu pretrunā noteikumiem. Cita lieta, ka ne jau visu sarakstīto un ievietoto var vienmēr pārskatīt (it sevišķi tas attiecas uz iekļautajiem videomateriāliem), tādēļ, ja redziet kaut ko, kas, Jūsuprāt, būtu dzēšams, rakstiet par to mums un mēs izskatīsim katru konkrēto gadījumu individuāli un tad lemsim par rīcību.

LR Krimināllikuma 78. pants -- Nacionālās un rasu vienlīdzības pārkāpšana, cilvēka tiesību ierobežošana – nosaka:

(1) Par darbību, kas apzināti vērsta uz nacionālā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu, kā arī par apzinātu personas ekonomisko, politisko vai sociālo tiesību tiešu vai netiešu ierobežošanu vai tiešu vai netiešu priekšrocību radīšanu personai atkarībā no tās rases vai nacionālās piederības -- soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādu pašu darbību, ja tā saistīta ar vardarbību, krāpšanu vai draudiem, kā arī tad, ja to izdarījusi personu grupa vai valsts amatpersona, vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīgs darbinieks, -- soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem.

Savukārt skūtgalvju žurnāla komentāros lasāmos viedokļus, ka Lauku skolēnus iepazīstinās ar mērkaķiem, kā arī tādus apzīmējumus kā melnpakaļa ir grūti traktēt citādi kā naidīguma izpausmi un aicinājumu uz diskrimināciju. Jāpiebilst, ka arī pretrasistiski noskaņotie reti kad izceļas ar korektumu, taču -- ne jau no viņiem piemērs jāņem.

Latvijas interneta praksē gadījumi, kad pēc policijas aicinājuma noteiktas lapas tiek slēgtas, reti tiek plaši apspriesti (izņēmums bija foto.inbox.lv pasludināšana par bērnu pornogrāfijas lapu), un, cik mums zināms, parasti nepatikšanas ir mazām lapiņām ar niecīgu auditoriju. Skūtgalvji savās tekstuālajās izpausmēs, šķiet, ir pārlieku pasīvi, lai mēs varētu runāt par sagaidāmu viņu interneta kustības ierobežošanu, tomēr nevar noliegt, ka «Baltā lepnuma» lapas atrašanās publiski pieejamā žurnālu portālā ir sava veida lakmusa papīrs beznosacījumu izteikšanās brīvībai internetā.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Beidzot izdomāju, kas ir nihilisms. Nevis izlasīju vārdncā, bet izdomāju.
Tas ir tad, kad Janka sēc par Limp Bizkit dziesmiņu Hot Dog un ap to pašu laiku iedomājas, ka viņā droši vien ir palicis kaut drusciņ ideālisma.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu doma »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas