pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 20. janvāris 23:37

barikāžu turpinājums

Barikāžu laiku kā būtisku Latvijas vēstures posmu zina piesaukt ne viens vien Latvijas politikas veidotājs, tādējādi norādot, ka mūsdienu situācija tieši izriet no toreizējām cīņām. Iespējams, ka viņi toreiz zināja, uz kurieni mēs iesim un cik viņiem tad būs labi. Taču tie, kas paši cīnījās, nereti ar rūgtumu stāsta, ka viņi nezināja. Tā ir viņu traģēdija, viņi jūtas piemuļķoti, jo iznākums bija pavisam citāds, nekā gaidīts. Tiesa, ir jāšaubās, vai viņi, domājot, ka «mēs jaunu pasauli sev celsim», vispār redzēja reālu iznākumu — kaut ko atšķirīgu no komunisma utopijas; kaut ko tolaik krietni nezināmajā ārpasaulē dzīvot spējīgu.

Tagad, pēc 16 gadiem, domāju, kādi, janvāra atsaldēti, mēs tomēr bijām — vienkārši, dziedoši, bet ne tālredzīgi, jo izkarojām brīvību tiem, kuriem bija un arī tagad ir nauda. Domājām par tautas uzvaru, bet pēc sešpadsmit gadiem tā ir atsevišķu indivīdu uzvara — brīvība, kas nav realizējama, īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem, jo viņiem pat pensija nesanāk, lai sevi uzturētu bez bailēm. Tad jājautā, kāpēc pats biju uz barikādēm, ja mani vecīši tagad sūkā lāstekas? Tomēr vēsturiski atzīstu, ka toreiz citas iespējas kā barikādes nebija. Diemžēl toreiz nebija arī sajēgas, uz kuru pusi ejam.

Tā saka dziesminieks Valdis Atāls, aktīvs tā laika neatkarības cīnītājs, un viņa rezignācija nav tikai individuālas emocijas. Tomēr vienlaikus šeit nav neviena, kam kaut ko pārmest. Ja esam universālisti un visiem piemērojam vienotus vērtēšanas kritērijus, mums ir jāpārmet visiem, kas spēj redzēt iespējas un uzdrošinās tās izmantot. Protams, Latvijas jaunāko laiku vēsturē ir bijušas daudzas kļūdas, ir bijis daudz savtīguma, taču, lai arī cik ļoti mēs izprastu patieso cīnītāju skumjas, par barikāžu iznākumu domājot, der atcerēties Jura Podnieka 1991. gada filmu Impērijas gals. Filmas beigu daļā tolaik mazliet hipijam aizkustinoši līdzīgais filosofs Andris Rubenis stāsta, ka nekādu demokrātiju mēs neesam ieguvuši, vēl naidnieks nav uzveikts, bet, iedomājoties, ka viss beidzies, jau iestājusies, esam sašķēlušies. «Bet tas, kas tagad ir, nav nekāda demokrātija. Tā ir vienkārši demokrātijas ilūzija,» sacīja filosofs. Un nav pamata uzskatīt, ka mērķis sasniegts ir tagad, pēc 16 gadiem. Nav pazīmju, cīņa ar drakonu ir beigusies.

A. Rubenis: — Atcerēsimies bībelisko Mozu, kurš vadāja tautu 40 gadus, gaidot, kad nomirs pēdējais, kurš atcerēsies, ka viņš ir vergs. Gala rezultātā mums ir jānomirst, lai mēs normāli varētu ieiet demokrātijas apstākļos. Mūs neattaisnos tas, ka mēs tagad neuzsāksim ceļu uz viņu [demokrātiju]. Mums ir jāuzsāk, bet viņa nekad nebūs rīt. Viņa būs pēc daudziem gadu desmitiem, un, iespējams, tad, kad mēs būsim miruši.

Juris Podnieks: — Bet vai nav tā, ka mēs negribam sevi likt par upuri, nepiedzīvojot augļus?

A. Rubenis: — Nu, tas atkal mūs raksturo kā padomju cilvēkus. Senajam cilvēkam īstā nemirstība bija vienīgi saistībā ar nākošajām paaudzēm, kuru dēļ dzīvot.

Nākamajām paaudzēm labāka dzīve nu ir izkarota, jāprot vien šo ieguvumu izmantot. Novērtē sasniegto, barikāžu dalībniek, brīvības cīnītāj. Un sirsnīgs paldies Tev, ka toreiz nebija tik ļoti vienalga, cik daudziem tagad.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Viena no privilēģijām, ko šad tad gadās baudīt galvaspilsētas iedzīvotājiem — ieraudzīt uz ielas pretim nākot kādu avīzē vai televīzijā redzētu slavenību. Tu ej mierīgi pa ielu, bet pretim nāk Raimonds Pauls vai Jānis Paukštello, šajā brīdī vienā līmenī ar Tevi, bez fiziskām un nepārvaramām barjerām jūsu starpā. Par to iedomājos, kad šonedēļ uz ielas atpazinu cu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu atpazīsamība »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas