pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 6. janvāris 02:27

another brick in the wall

«Latvijas Avīze» ar publikāciju sēriju par skolotāju un skolēnu bieži vien destruktīvajām attiecībām rosina diskusiju par to, kas notiek mūsdienu skolās, precīzāk, ko skolēni atļaujas pret skolotāju. Spriežot pēc situācijas traktējuma, ir atkal pienācis laiks «Pink Floyd» dziesmai «Another Brick in the Wall», kas pagājušā gadsimta 80. gados kļuva par pretošanās himnu pret necilvēcisku izglītības sistēmu – taču tagad tā kā karogs jālieto skolotājiem, nevis skolēniem.

Stāsts īsumā: 2. janvārī «Latvijas Avīze» publicēja stāstu par to, kā divi Rīgas 69. vidusskolas skolēni klasē apspļaudījuši skolotāju. Konfliktsituācija saasinājās, kad spļāvēji un viņu vecāki tika izsaukti uz pārrunām. Viena puikas māte norādīja, ka nav noticis nekas ārkārtējs, savukārt skolas pedagoģiskās padomes sēdē tika nolemts pēc semestra beigām viņiem liegt izglītības turpināšanu šajā mācību iestādē.

Vecāki pret to iebilda, uzrakstīja sūdzību Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI), un tā, izmeklējusi gadījumu, secināja, ka nodarījums nav tik smags, lai zēnus izslēgtu no skolas. Papildus tam VBTAI vecākā inspektore Inguna Dadeika skolas direktoram Jurim Venckum sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolu par «audzēkņu A. un V. pašcieņas aizskaršanu liecinieku klātbūtnē, izmantojot draudus un verbāli pazemojot, pārkāpjot tiesības tikt uzklausītiem». Sīkie huligāni savu izdarīto nenozēlu un stundās uzvedas vēl izaicinošāk, tomēr inspekcijas viedoklis saistībā ar konfliktu ir šāds: «Ja skolotājs saistoši un aizrautīgi vada stundu, ja ir taisnīgs un objektīvs, problēmu ar bērnu uzvedību viņam nebūs.»

Šis vispārinātais apgalvojums ir diskusijas cienīgs un satur morālās panikas potenciālu – un to redakcija, protams, izmanto. Šādā veidā no individuālās pieredzes publiskajā līmenī nonāk daudzi pārestību un konfliktu stāsti. Dažas portāla «e-Skola» lasītāju atsauksmes:

Ex" skolotāja 04.01.2007. 08:42

Es varu teikt par savu pieredzi- mācīju no sirds un mīlēju skolēnus. Sāku strādāt šo darbu kā sirds darbu, bet..nu, esmu laimīga,ka esmu prom no skolotāja darba.Jo tās ir tukšas runas,ka,ja cienīsi skolēnu, viņš Tevi cienīs.. Tā ir visas izglītības sistēmas mēroga problēma,kuras dēļ iet un ies masveidā skolotāji prom no darba arī tad,ja darba algu dubultotu- šobrīd ir tā,ka pedagogiem ir pienākumi, bet skolēniem ir tiesības.

skolotāja 04.01.2007. 04:29

Skolā strādāju jau gandrīz 30 gadus un uzskatu, ka lielākā vaina audzināšanā ir vecākiem. Viņi parasti šādos gadījumos atnāk uz skolu, izkliedz savas dusmas pret skolu un skolotāju, šādi paliekot labie savu bērnu acīs, bet pret šīm "bruņām" ar laiku bērni būs tādi paši, kā šobrīd pret skolotājiem.

Vecmāmiņa 04.01.2007. 02:37

Kā vajadzētu skolotājam un skolas administrācijai rīkoties pēc šāda gadījuma jājautā mūsu visgudrajiem pedagogu nosodītājiem.Runāt prot visi.Nevis nosodījumu,bet konkrētu,lietišķu padomu gribas sagaidīt no VBTAC

Morālās panikas gadījumā nav svarīgi situācijas reālie apjomi, galvenais ir priekšstati, un bērnu audzināšanas tēma lielā daļā sabiedrību allaž ir bijusi jutīga. Tas nav nekāds internets, kur nevar saprast, uzmācas vai nē - tie ir desmiti, varbūt pat simti gadījumu par nesaprašanās situācijām un neizpratni, kāds tad ir skolotāja uzdevums mūsdienās.

Bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainārs Baštiks 4. janvārī tēmai veltītajā publikācijā pauda uzskatu, ka šādi gadījumi notiek ik dienas un nevar būt par iemeslu, lai kādu izslēgtu no skolas. VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa pamatoti norāda, ka sodam ir jābūt audzinošam, un pauž šaubas, vai nenobrieduša prāta izmešana no izglītības iestādes šo efektu panāks. Savukārt norāde, ka skolotājam vajag cienīt skolēnu, tad problēmu nebūs, ir lielākā ņirgāšanās, kāda ir iespējama. Nav iespējams nodarboties ar bērna audzināšanu nenonākot slēptās vai atklātās konflikta situācijās, jo šajā gadījumā skolotājs ir tas, kas zina, ko var un ko vajag, un mēģina to iedvest arī bērnam. Šajā gadījumā jautājums ir tikai par to, kā bērns reaģē situācijā, ja izrādās, ka nedrīkst darīt to, ko šķita, ka drīkst. Un tas ir arī stāsts par vecāku, bērna un skolas attiecību trīsstūri.

Pa vidu skolotāju šausmu stāstiem par apkaunojumu un bērnu/vecāku šausmu stāstiem par to, kādi mūsdienās ir skolotāji mēs varam izvilkt galveno bilanci – skola un vecāki bērnu audzināšanā darbojas pretējās frontēs, neatzīstot viens otra spējas un panākumus audzināšanā. Un, kamēr skola un vecāki karo, bērni izmanto brīvības iespējas un dara, kas tīk (līdzīgs efekts ir ģimenēs, kurās vecāki strīdas savā starpā un bērnu izmanto kā attiecību kārtošanas ieroci, piemēram, cenšoties to pārvilināt pie sevis). Un, ja vēl klāt nāk indigo «fenomens», tad bērns sāk mācīt skolotājus un visus pārējos, kas par daudz no sevis iedomājas. Drīz redzēsim, kas iznācis no paaudzes, kura nav iemācījusies apspiest savas iegribas, disciplinēt sevi un enerģiju sublimēt sevis attīstīšanā.

Bet tu, skolotāj, neiespringsti, tu esi tikai «another brick in the wall».— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Vārdadienas: Jūlijs, Ainis
  • 12. aprīlis — Kosmonautikas diena, 1961. gadā Jurijs Gagarins kļūst par pirmo kosmonautu

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pēc tam, kas par izrunāšanos Latvijas televīzijas ēterā no darba tika atlaists Kārlis Streips, publiskajā telpā vārds «maukas» ir kļuvis par teju vai pieņemamu vārdu, kas dažviet pat vairs netiek likts pēdiņās.

Streipa aizstāvētāji mēģina pateikt, ka neko «tādu» jau viņš neizdarīja, lai tiktu atlaists, varbūt «mauka» ir pat normāls vārds, tomēr var gadīties, ka šo vērtējumu vairāk nosaka atbalsts viņa sacītā būtībai, uz kā rēķina var arī pievērt acis uz bezgaumīgu izteiksmes formu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu «Maukas» un izrunāšanās »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas