pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 31. decembris 23:58

vecgada renstele

2006. gads noslēdzas ar īpatnēju ārzemju ziņu dienaskārtību — ziemassvētku vakarā pasaule nez kāpēc pēkšņi ieraudzīja, kas notiek Somālijā (patiesībā jau neieraudzīja, bet pavilkās), savukārt Jaungada gaidās kopīgi pakārām Sadāmu Huseinu.

Abu šo stāstu atrašanās masu saziņas līdzekļu dienaskārtībā ir viegli skaidrojama. Somālijā pavērsiens karadarbībā notika tieši tad, kad visa pasaule gaidīja svētku brīnumu un bija gatava uzklausīt labas un pūkainas ziņas par to, kā dažnedažādās vietās ļaudis kļūst laimīgāki. Tāpēc arī sliktais, kas notiek, traktējams kā labā apsolījums un — re nu! — Etiopija iebrūk Somālijā un sāk sist islāmistus. Lai ziņām piešķirtu jēgu, stāstot ir jāievēro naratīva loģika, proti, jāievēro stāsta struktūra ar ievadu, iztirzājumu, nobeigumu un morāli. Somālijas stāsts tam atbilda un labi iederējās arī Vecgada vakarā, jo galvaspilsēta Mogadišu ir kritusi, islāmisti sakauti un, noklusējot par jebkura kara zvērībām, mums ir gatavs veiksmes stāsts par to, kā Somālijai patiesībā paveicās (pārskatot valsts vēsturi, no veiksmes gan jaušams visai maz).

Savukārt S. Huseins, pateicoties amerikāņu un viņu sabiedroto centieniem un prasmei strādāt ar informāciju, masu saziņas līdzekļu dienaskārtībā ir bijis jau vairākus gadus. Šie centieni izpaužas tādējādi, ka — īpaši tiesas prāvas laikā — žurnālisti diezgan bieži uzķērās uz skaļas informācijas druskām par tiesas procesu vai Huseina brīnišķīgi negantajām (masu saziņas līdzekļiem interesantajām) reakcijām, apšaubot notiekošo un tēlojot huligānu. Sākās viss 2005. gadā ar daudzviet tiešraidē parādītu tiesas procesa sākuma sēdi, un turpinājās līdz pērnā gada nogalei, kad tika pierādīts tas, ko vajadzēja.

Pēc Rietumu standartiem, protams, nav grūti pierādīt, ka 148 Dudžailas ciema iemītnieku nogalēšana, kolektīvi sodot veselu ciemu par atentāta mēģinājumu, ir noziegums pret cilvēci. Neatbildēts paliek vien jautājums, vai tad šis bija viņa galvenais noziegums? Proti, vai viņš bija jātiesā tikai tikām, līdz varētu Huseinu pakārt? Piebildīsim, ka diktatora īstenotās Anfālas kampaņas laikā, pēc cilvēktiesību aizsardzības organizācijas «Human Rights Watch» datiem, nogalināja ap 100 tūkstošiem kurdu. Vismaz skata pēc — vai šī prāva nebūtu vairāk atbilstošs oficiālais iemesls viņa pakāršanai, ja jau reiz tādu vajadzēja atrast? Šī un citas lietas palika neiztiesātas, un tas raisa neizpratni.

Dudžaila? Kur ir cilvēks, kas sāka savu karjeru pagājušā gadsimta 60. gadu beigās, iznīcinot visu (lielākoties šiītu) Irākas Komunistiskās partijas vadību, turpināja iebrūkot Irānā 80. gados, samaksājot ar pusmuljona cilvēku dzīvībām, no 1987. līdz 1988. gadam noslaktēja paša valsts kurdu kopienu, kad daži to līderi nostājās Irānas pusē, 1990. gadā iebruka Kuveitā, 1991. gadā slaktēja Irākas šiītus, kad tie [Līča] kara beigās sacēlās pret viņa režīmu. Un viņi to pakāra par Dudžailu?

Atbilde ir vienkārša - pārējos noziegumos Huseinam palīdzēja amerikāņi.

Līdz savas dzīves beigām Huseins pildīja ASV īstenotas informācijas kampaņas galvenā varoņa lomu (tas neizslēdz, ka citās informatīvajās telpās viņam bija arī pretēja loma, taču mēs to neredzējām). Kronis tam bija televīzijā (tostarp arī Latvijā) demonstrētie kadri ar cilpas uzmaukšanu, tai skaitā neoficiālais telefona video ieraksts, kur process vairāk izskatījās pēc linča tiesas nevis pēc civilizētas parastas pakāršanas.

Kāpēc mums tas bija jāredz? Seeing is believing. «New York Times» rakstā interesanti lasīt, kādu argumentāciju lieto televīziju producenti. Piemēram, «NBC News» vadītājs Stīvs Kapuss solīja lēmumu šajā jautājumā balstīt «gan uz gaumi, gan vēsturi»:

«Uzskatu, ka savā ziņā būtu lietderīgi redzēt Sadāma attēlu pēc pakāršanas,» sacīja Kapusa kungs, norādot uz iepriekšējiem vēsturiskajiem pakārto diktatoru tēliem. «Iedomājos par to, kā tika attēlots Rumānijas diktators Nikolaje Čaušesku – burtiski guļam renstelē,» teica Kapuss. «Es vēlos to darīt ar gaumes izjūtu, taču es nestāvēšu ceļā vēsturei.»

Savukārt nosacītas tautas balss atbilde uz jautājumu par mediēto nāvessodu ir tieša: Mums taču patīk redzēt, kā šie bastardi mirst – tāpēc. Šī atbilde ļauj saprast, kāpēc LTV «Panorāma» Huseinu sestdien nodēvēja par pagājušā gadsimta nežēlīgāko diktatoru (kurš gan atceras Staļinu un Hitleru, kurš gan informācijas kontroles un laika trūkuma apstākļos skaita mirušos!).

Noticējām un notiesājām. Pāršķiram lappusi, un Jaunais gads var sākties.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Verita, Everita, Benita, Sulamīte

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Daudz ziemu šajā realitātē esmu dzīvojis un daudz ko piedzīvojis, takš kā reiz gribu Tev pastāstīt par to, ka profesionālis un pieredzējis speciālists ātri vien var zaudēt ne tikai pieredzi, bet arī statusu — tas, protams, ja netrenējas vides uzmanīšanā, jaunu zinību apguvē, vai vienkāršāk — vairs nenodarbojas ar savu arodu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu kopmītnes Metro/Prima »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas