pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 4.5 no 2 balsīm

mosties.org

2006. gada 1. decembris 20:02

par strādāšanu

Ja daudziem viņu algotais darbs neko daudz nepatīk un strādāšana ir sāpīgas nodevas eksistences vilkšanai, tas pēc tā ar vēl lielāku sparu tie metas atslābuma un aizmiršanās skavās.

Sabiedrībā, kas rotē ap indivīdu, arī darbs zaudē sociāli integrējošo dimensiju. Protams, joprojām ir daži žēlsirdīgo samariešu kustības sekotāji, kas noliedz sevi, lai palīdzētu citiem; mēs atceramies Māti Terēzi un spējam saskatīt pieklusinātus viņas ceļa mijējus arī tepat blakus. Taču tas vairs nav darbs mūsdienu izpratnē, jo mūsdienu sabiedrībā darbs ir samaksas gūšanas veids, lai šo samaksu tērētu atbilstoši savai baudkārei. Kad darbs pēc astoņu stundu cikla beidzas, civilizētais rietumnieks pamet virpu, vēlamajā gadījumā aizmirst piecgades plānu un dodas uz krogu.

Redzot, kā darbs brīvā tirgus ekonomikā pārvēršas par verdzības elementu, paliek žēl aizgājušo gadu darba romantikas. Mans vectēvs darbu vērtēja visaugstāk pār visām citām cilvēka aktivitātēm, nesaudzēja pats sevi un dzina arī citus — un ne jau piecgade četros gados viņu interesēja. Viņš darbā aizrāvās, aizmirsa visu — sevi un laiku ieskaitot, aizmirsa sāpes, kaites, nebūšanas, jo darbu, darbu vajadzēja pabeigt. Un pēc tam pēdējiem spēkiem tikt līdz gultai. Tā viņš veidoja savu laimi — darot vairāk, nekā liek, un nedomājot, cik gribas, jo gribas padarīt, nobeigt, paveikt.

Sociālismā valdīja darba kults, bet mana vectēva darba mīlestībai bija citi skaidrojumi un citas izpausmes. Tomēr lasot Ribakova «Arbata bērnus», spilgtu liecību par 30. gadu staļinisma laikmetu, šķiet tik reāli un vienlaikus mūsdienām nereāli iedomāties to darba dunu, kas pārņēmusi proletariātu, savu valsti no atpalikušas uzceļot pasaules industriālajā līmenī. Tās nav nekādas astoņas darba stundas un pēc tam mīkstā pēlī, tie ir neciešami darba apstākļi, ziemā sals, vasarā svelme un sausums, taču rūpnīcas tapa, mājas cēlās un valsts auga. Viņi nestrādāja par algu, bet gan par ideju. Darbs nebija samaksa, bet gan piepildījums. Krievu valodā ir tāds jēdziens kā «поэзия труда». Šī poēzija izpaužas, piemēram, aizrautīgi darot derīgu darbu — tur ir sava veida skaistums, kaut kas no estētiskā, nepiespiestā, dabiskā.

Ko pretim dod kapitālisms? Vienīgais, ko esmu ievērojis: slodzi ilgāku par normatīvajām astoņām stundām, jo to nosaka izdzīšanas mehānika, kas saistīta ar lielākas peļņas gūšanas iespējām un tātad personīgu ieinteresētību strādāt. Taču šis darbs ir nevis sev, priekam, nevis kā dzīves jēgpilna aizpildīšana, bet gan zobu sakošana labākas, bezrūpīgākas nākotnes vārdā.

Morāle? Ja mērkaķis par cilvēku kļuva tad, kad sāka strādāt, neizskatās, ka par šo atmērkaķošanās procesu ir jāpateicas tirgus ekonomikai.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pa Analītikas un politikas nodaļas durvīm samērā pārliecinātā solī, it kā šeit nenāktu pirmo reizi, ienāca kāds večuks. Mati sirmi, atpakaļ atglauzti, tumšs, ne pārāk labi buktēts uzvalks, lielas acenes, kuras tik sen nav tīrītas, ka diez vai caur tām var redzēt labāk nekā ja tās noņem. Taču tas nav nekas, jo vecītim bija nopietns jautājums.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu savādais gadījums nodaļā »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas