pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 13. jūnijs 22:20

žests pret korporatīvismu

Antiglobālisti no Media Carta savā programmā piedāvā veidu, kā ļaudīm atgūt pieeju masu komunikācijas līdzekļiem, ko sagrābuši pretīgie korporatīvie kapitālisti. Šķiet, pagaidām gan viņiem nekas nav izdevies.

Kārlis Markss rakstīja – tikām, kamēr kapitālistu šķira kontrolēs komunikācijas tehnoloģijas (drukas iekārtas, papīra ražošanu un izplatīšanu, informācijas vākšanas un izplatīšanas resursus, utt.), tikmēr darbaļaudīm nebūs godīgas piekļuves komunikācijas kanāliem. Uz šo situāciju norāda arī «AdBusters»/«Media Carta» -- proti, pat samaksājot mūsdienās cilvēks nevar savus uzskatus paust masu saziņas līdzekļos.

Gluži tāpat kā vienlīdzības nodrošināšanai strādnieku rokās ir jānodod ražošanas līdzekļi, viņu rokās ir jānodod arī komunikācijas līdzekļi, uzskata marksisti, pie kuriem es šos ļaudis pieskaitu (viņi arī anarhisti, kāda gan starpība). Vienkāršoti izsakoties, tiklīdz strādnieki kontrolēs šos līdzekļus un sava darba augļus, vairs neeksistēs ekspluatēšanas attiecības, jo visi būs vienlīdzīgi pēc tiesībām un vajadzībām. Šai utopiskajai vienlīdzībai viņi piedāvā pievienot vēl vienu kritēriju -- cilvēka tiesības uz komunikāciju, un lai to panāktu, «AdBusters» piedāvā četru soļu programmu:

  • Panākt, lai jebkurš vēstījums, samaksājot reklāmas naudu, varētu izskanēt ēterā
  • Iegūt bezmaksas minūtes raidlaikā savu uzskatu paušanai
  • Pārņemt masu komunikācijas jomu un izmainīt tās noteikumus
  • Nodrošināt cilvēka tiesības uz komunikāciju

Tēvocis Markss masu komunikācijai īpaši lielu uzmanību nepievērsa, taču pateiktais vismaz ļauj izdarīt secinājumus. Jāpiebilst, ka viņš lielu uzmanību nepievērsa arī daudz kam citam, tādējādi ļaujot vien minēt, kā to visu dabūt gatavu. Kā savā stāstā par padomju preses sistēmu norāda Vilbūrs Šramms (skat. Four Theories of the Press), Markss bija vienlaikus sludinātājs un zinātnieks, un šī divējādā daba atļāva viņam pieņemt, ka rakstītā nepilnības nav nekādas nepilnības.

«Mamma teica, tas ir komunisms, mēs vienreiz provējām, nekas nesanāca,» atminējās Dute, un taisnība vien viņai bija. Arī «AdBusters» jau kādu brīdi «provē» izcīnīt, viņuprāt, labāku pasauli. Vai viņi domā, ka viņu anarhisms, kas izpaužas masu komunikācijas darbinieku vārtu sargāšanas funkcijas un līdz ar to valdīšanas noraidīšanā, šādā neapstrādātā veidā ir dzīvotspējīgs? Kas zina, taču dzīvē viņiem to, šķiet, vēl nav izdevies pārbaudīt.

Vismaz man ir grūti iedomāties, kas notiktu, ka piepildītos ļaunākais un katru stundu jebkurā televīzijas kanālā bez maksas raidītu pilsoņu sagatavotus vēstījumus, un tos nevarētu ierobežot raidorganizācijas redakcijas politika, redaktoru personīgā un korporatīvā pārliecība. Kam šis haoss, izjaucot nostājas konsekvenci, nāktu par labu? Un vispār, kā mēs šo brīvību izmantotu? Esmu reālists un teikšu – nekādi. Precedents būtu interesants, un visu cieņu ļaudīm, kas kaut ko dara. Tomēr ne jau elektronisko masu saziņas līdzekļu sagrābšana nodrošinās uzvaru. Uz to norāda arī citi brīvības cīnītāji, kas atraduši citus draudus un sauc – rokas nost no interneta!

«Labākais arguments pret demokrātiju ir piecu minūšu saruna ar vidējo vēlētāju,» savā laikā sacīja Vinstons Čērčils. Un man šķiet, ka viņš labi pateica.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

cilpa

«Es uzskatu, ka šādiem cilvēkiem mūsu sabiedrībā nav vietas,» — bija vajadzīgs tikai viens tieslietu ministra Gaida Bērziņa izteikums, lai masu saziņas līdzekļu dienaskārtībā atkal nonāktu jautājums par nāvessodu. «Dienas» un «Neatkarīgās» redakcijas nostāja ir skaidra — nevajag cilvēkus nogalināt, savukārt atsevišķu polītiķu izteikumi un interneta «tautas balss» stāsta, ka asinskārība un atriebes dziņa publikā ir dzīva.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu nāvessods Latvijā »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas