pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 14. aprīlis 19:20

mūzikas komercializācija

Kopējais spriedums par populāro kultūru ir nepārprotams — viss komercializējas. «Paskaties uz «System of a Down» — viņu tagadējos gabalus ar «Toxicity» ne salīdzināt nevar. Un «Rammstein» arī - viņu beigās, kad «Amerika» skanēja pa radio, nelabi palika,» ar nopietnu sejas izteiksmi stāstīja biedrs metālists. Tāpat arī «Green Day» koncertalbumu «Bullet in a Bible» Delfu mūzikas speciālists Andrejs Veitners pērnā gada beigās nodēvēja par hamburgeru kultūras izpausmi. Tāpat «Paradise Lost», drūmo gotiskā roka masku nomainījusi uz tās elektroniskāku izpausmi, nu dabū krietni nopūlēties, lai dabūtu atpakaļ veco slavu, kas viņiem, protams, neizdosies.

Jā, biedri, visa mūsu augstā kultūra komercializējas. Ak, ko nu par mūziku — par ziemassvētkiem (kur bija, tur vairs nav) nemaz nerunāsim, arī televīzija un reliģija.

Klausos es šādus pārmetumus un varu vien brīnīties, ka vienīgā kultūras forma, kas nekomercializējas, laikam ir dzeršana. Tā mums jau kopš viduslaikiem gala ir bijusi pakļauta komerciāliem apsvērumiem - krogi bija vien līdzeklis, kā muižnieks no zemnieka dabūja ārā vēl atlikušās kapeikas, kuras nevarēja izsist ar rīkstēm, klaušām un nodevām. Pārējais? Šostakoviču, Mocartu, tāpat kā Hēgeli un Fuko tāpat nesapratīsim, un viņi ar savas nāves faktu ir nodrošinājušies, ka nepaslīdēs kāja uz slidenā naudas ceļa. Pēteris Vasks un Gidons Krēmers vienkārši tik zemu nemācēs nokrist. Pārējais? Pārējais ir vien mūsdienās novērojamās elitārās un masu kultūras sajaukšanās pretinieku vaimanas, ka, redz, mana mīļā grupa, cienītais autors un interprets ir kļuvis tuvs jo daudzu sirdīm.

Ne kāds spējis paskaidrot, kur tieši ir saklausāma komerciālā atšķirība starp «Green Day» dziesmām «Basked Case» un «Boulevard of Broken Dreams», ne kāds var precīzi definēt, kas ir komercializēšanās — jo tādā gadījumā būtu jāpierāda, ka «Green Day», rakstot savu Džordžam Bušam veltīto albumu «American Idiot» domāja nevis par priekšpilsētas Jēzu («Jesus of Suburbia»), bet gan rēķināja kādam politiski ir jābūt tekstam, lai tas aizķertu plašas masas un kā dziesmām ir jāskan, lai tās iepatiktos ne tikai tiem, kas mūzikas gaumē krituši un post-postpanku kustību.

«Ir divi grāvji, kuros nevēlamies iekrist. Viens ir komercializēšanās un satura devalvācija. Otrs — tāds kultūras elitārisms un pašpietiekamība, ka tā zaudē saikni ar sabiedrību,» reiz sensenos laikos intervijā «Dienai» sacīja Latvijas Koncertdirekcijas direktors Uldis Lipskis. Taču komerciālisma nosodītāji būtībā protestē pret ko citu — pret unikalitātes zaudējumu, pret to, ka viņu populārās kultūras favorīts kļūst vēl populārāks, turklāt, tādu ļaužu vidū, kam šie sākotnēji atradēji līdzināties nevēlas. Šis ir stāsts tikai par identitāti un par to, kā populārā kultūra var vai nevar saglabāt elitārisma pazīmes. «Elitāri» šādā gaismā nozīmē pēc šī ieraksta uzrakstīšanas/izlasīšanas uzlikt no interneta nokopēto «The Doors» labāko dziesmu izlasi (vismaz viņi taču nav komerciāli, ko?) un visiem stāstīt, ka jābrauc uz Džima Morisona kapu Parīzē, Perlašēzas kapsētā.

--

Es gan Tevi nemīlu, mēs no sviesta cibas!narayana. Bet aizķer tomēr.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Hermanis, Vilmārs

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Interneta žurnāli būtiski ietekmē ne tikai internetā publiski pieejamās informācijas apjomu, bet arī citas tās kvalitātes. Tas ir jautājums par informācijas koncentrētību, kas vienlaikus gan veicina efektīvāku komunikāciju, gan bremzē to.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu par žurnāliem. 9. daļa: dispersija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas