pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 20. janvāris 19:23

barikāžu atcerēšanās

Visu janvāri laisks ugunskurs deg Doma laukumā, to sargā trīs kamuflāžas drānās tērpti jaunsargi, ziemassvētku egle vēl nav izmesta kā nolietoti pagājušā gada ziemassvētki. Blakus dzeltens barikāžu laika «Ikaruss», kura autentiskajā arhaismā kā postmoderns smīns iestiprināts platekrāna ekrāns, kas rāda skatus no izbijušām barikāžu sajūtām.

Dzedrajā pelēkuma pieturā sildīties piestāj pa retam cilvēkam. Ugunskurs met man dūmus acīs, un es nemierīgi paeju mazliet tuvāk autobusa logā ievietotajam ekrānam. Amatieru kadri par to, ko mēs varētu atcerēties. Kā fons pasākumam, kas šodien pats par sevi ir fons. Būtiskākais taču ir rakstīts nevis autobusa logā, bet gan to reto cilvēku sejās, kas piesēduši ugunskura tuvumā uz bluķīšiem un veras ekrānā. Varbūt viņi veras tāpēc, ka atmiņas jau nav ugunskurā, atmiņas ir amatieru filmas saraustītajā fantasmagorijā, bet varbūt tāpēc, ka te taču nav nekā cita, uz ko vērties. Viņi ir savējie, to dienu biedri, taču kopības janvāra aukstumā nav, ir vien ugunskurs, notikumu vieta un autobuss. Taču pašu notikumu nav. Pareizāk sakot, notikumi ir, taču citu dienu un citos laikos, pēc pilnas programmas. Taču Doma laukumā notiekošais ir vienkārši mākslas darbs/instalācija ar nosaukumu «Tas, kas palicis no barikādēm mūsos».

Bezmērķīgam garāmgājējam dūmains ugunskurs un vecs «Ikaruss» tad arī ir vienīgais, kas palicis no barikādēm. Mūsos ir vairāk, daudz vairāk, taču tas nenāks uz āru, ja to nevedīs. Jā, ir arī daudzi pasākumi, atceres, runas, ziedi, izstādes, un atceres, atceres. Mēs atceramies, mēs vēl zinām, jā. Taču tā ir vien atcere, tā ir vēsture, ar ko mēs nezinām, ko darīt. Kad nebūs vairs liecinieku, arī Barikāžu laika emocijas būs beigušās.

Pagāja Piektais gads v2, Revolūcijas simts gadu jubileja, taču visu gadu tā arī nespējām izdomāt, ko ar to darīt. Bija pa kādam kultūras pasākumam, pa mākslas instalācijai un saucienam «Mosties, Latvija!», bija publikācijas presē un, cik nu iespējams, atminēšanās. Taču – arī tā ir tikai piemiņa, tās ir tikai nodevas kultūras mantojumam, jo kur gan citur to likt? Notikumi paiet, bijušais sāk sastingt un pārvēršas par vēsturi. Taču kā to ievietot mūsdienu kontekstā, kā tam piešķirt dzīvi un dzīvību, mums tā arī nav skaidrs. Ir tikai atcerēšanās pieklājības pēc. Un tieši tāpēc vientuļais ugunskurs Doma laukumā vislabāk parādīja šī pasākuma (ne) būtību un mūsu nespēju varoņteiku iedzīvināt šodienā.

manas barikādes izkūp kā dūmi
vien debesu vidus vēl mans
cilvēki un mākoņi klīst drūmi —
zvaigznes saskrienas un skan— Janks

 Raksturvārdi: , , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Egils, Egīls, Nauris

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pilsētiņas galvenajā laukumā pa nakti bija parādījusies noslēpumains ar drānu apklāts objekts. Objekts zem drānas bija visnotaļ robains un stūrains, turklāt vēl manāmi nemierīgs. Te saliecās uz sāniem, te tāds kā izaugums, kas, iespējams, bija apsegta roka, pret debesīm pastiepās, te, iespējams, otra roka parādīja ne pārāk pieklājīgu žestu. Droši zināt to nevarēja, jo drāna traucēja saskatīt, un pie objekta stāvēja drūms policists, kas pārlieku ieinteresētos ritmiski sita ar steku.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu laimes spēle ar apklāto objektu »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas