pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 15. decembris 00:06

par diskusijām. 2. daļa

To, kāpēc diskusija vismaz pie mums ļoti reti kad ir produktīva, nosaka apstāklis, ka argumentācija viedokļa aizstāvībai ir vajadzīga nevis sevis, bet citu pārliecināšanai. Mēs pie savām pārliecībām visbiežāk turamies emocionālas, nevis racionālas pārliecības dēļ, un argumenti, kuras metam oponentam spieķos un lejam acīs, ir tikai viņa apklusināšanai, tie ir tikai mehānisms, lai piespiestu oponentu pieņemt mūsu viedokli, taču ļoti reti ir pakļauti mūsu pašu kritiskai izvērtēšanai, pirms situācija vai «dzīve» nav pierādījusi to kļūdainumu.

Lai gan diskusijai vajadzētu būt jaunu, labāku uzskatu sintezēšanai no jau esošajiem, šo procesu bremzē tas, ka neprasmīgas komunikācijas dēļ mēs mēģinām nevis sakaut otra cilvēka viedokli, bet gan viņu pašu. Turklāt, cilvēka viedoklis veido daļu no viņa identitātes -- tas, ko viņš domā, ir tas, kas viņš ir. Līdz ar to viedokļa iznīcināšana nozīmē arī cilvēka iznīcināšanu. To mēs negribam pieņemt, tāpēc aizstāvam savu viedokli un, kad loģiskā kārtā nesanāk pierādīt pretiniekam, ka viņš domā «nepareizi», neatliek nekas cits, kā vien nosaukt viņu par idiņu un dot pa muti.

Karls Popers piedāvā labāku pieeju -- viņaprāt pētniekam nevajag aizstāvēt savu ideju, bet gan pašam mēģināt to apgāzt, jo, «ja neesmu pietiekami kritisks pret savu teoriju, ir simtiem cilvēku, kas ir ļoti kritiski pret manu teoriju» (Karls Popers. Nākotne ir atvērta. R.: Zvaigzne ABC. 44.lpp). Tiklīdz kā mēs būsim gatavi nogalināt to, ko paši esam radījuši, spēsim atbrīvoties no krietnas devas dogmatisma un paša ideju absolutizēšanas.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Verita, Everita, Benita, Sulamīte

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Paskat tikai, kādi mums te revolucionāri saradušies — «LTV Ziņu dienests» 30. novembrī vēstījis par Aijo Benesam piespriesto deviņu mēnešu cietumsodu, jo viņš laikrakstam «Diena» nosūtījis provokatīvu vēstuli, kurā it kā aicinājis gāzt valsts varu.

Tā kā vēstule netika publicēta un mēs ar to iepazīties nevaram, atliek vien noraudzīties divu diskursu sadursmē — «LTV» stāsta, ka Aijo Beness aicina vardarbīgā veidā gāzt valsts varu, savukārt «Aijo [..] apgalvo, ka viņa mērķis esot miermīlīgi panākt sociālisma uzvaru un nomainīt pie varas esošo buržuāziju». Ej ta’ nu sazini, kā tur patiesībā bija ar nosūtīto tekstu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Aijo Beness »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas