Ja Tu esi no tiem, kas patlaban iegūst izglītību, vai zini, kāpēc Tu mācies? Inta Brikše Latvijas Universitātes rakstu Anniversary edition krājumā (publikācija «Augstskolu identitāšu komunikatīvie aspekti: korporatīvā reputācija») min interesantus faktus saistībā ar studentu motivāciju studijām LU.
65,6% reflektantu uzskatīja, ka studijas Latvijas Universitātē ir ceļš uz labklājību (iespēja iegūt labi apmaksātu darbu!), un tikai 4,5% saistīja intelektuālais darbs, kas, kā zināms, ir gan pašu studiju pamata, gan ari tipiska nodarbe ļaudīm ar universitātes diplomu.
Aptaujas rezultātos redzamā pretruna parāda, kādu vērtību un vietu dzīvē jaunieši piešķir izglītībai un ko viņi no tās sagaida. Tas laikam ir kārtējais postmodernā laikmeta auglis, jo mūsdienās cilvēki vairāk tiecas tieši pēc individuālas laimes, apmierinājuma, hedonisma, atmetot cēlus mērķus kopienas vārdā (ak, cik tas skan banāli). Līdz ar to ļaudis izvēlas ceļus, kā šo uz individuālo labumu tendēto mērķi sasniegt, viņiem ir svarīgs gala rezultāts, nevis process – darbs un mācības, kas būs jāpacieš sakostiem zobiem labas dzīves sasniegšanas vārdā. Vismaz man šķiet traki tas, cik ļoti mēs esam gatavi upurēties, ciest un, pastāvošās situācijas spiesti, darīt to, ko patiesībā nemaz negribam. Nu jā, bet tā ir realitāte, un jāizdzīvo jau ir.
Un kurš gan pateiks, vai šis ir tikai pārejas perioda un pagātnes seku sajaukums, vai varbūt konsekventa tendence? Balsoju par otro variantu. Studentu mums ir daudz, bet – ko reāli dod studējot pavadītie gadi? Lai gan – kaut ko jau universitātes solos mēs visi iemācāmies.
Atsauces saite:
Advokāts Andris Grūtups ir sācis kampaņu, lai mazinātu darbspējīgo Latvijas iedzīvotāju izceļošanu uz citām valstīm. Ir izveidots arī videoklips, kuŗā rādīta ģimene, kas apsveŗ domu braukt prom, bet beigās savīsta dūres un nolemj palikt tepat. Nav ilgi jādomā, ko šī izteiksmes valoda atgādina.
Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu viens vēstījums, divas valodas »