pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 1. maijs 01:39

Baltkrievija: ziņojums par politisko situāciju

Atvedām Tev sveicienus no brīnumu zemes Baltkrievijas un akmenī kaltās pilsētas Minskas. Dažu dienu skrējienā satikām gan baltkrievu un ārzemju studentus, gan opozicionārās Baltkrievijas Tautas frontes pārstāvjus, gan izpalīdzīgus miličus un omoniešus, gan birokrātiski totalitāras kopmītņu komandantes.

Ļeņins pie parlamenta ēkas, simts tūkstoši rubļu kabatā (kādi 25 lati), plakāti «60 лет великой победы» katra veikala skatlogā, drudžaini pilsētas uzkopšanas darbi, tīras platas ielas bez sastrēgumiem un bruģētas ietves, staļinisma laika arhitektūra lielās devās, īpašās pārdevējas un citi iespaidi. Sākotnējais iespaids, ka Baltkrievija ir vieta, kur ir saglabājies vēl kaut kas īsts, tika pārformēta par konstatējumu, ka šī vieta ir nereālāka nekā citas līdz šim redzētās. Pilsēta kā dzīvs muzejs, kas aicina pie sevis ar sirpjiem un āmuriem, Kirova un Marksa ielu, Centrālo bērnu parku un citiem atribūtiem, kas tik labi piestāv manai bērnībai. Dzīva pilsēta ar milzīgiem dzīvojamo māju kompleksiem un nedzīvu, monumentālisma elpu pašā viducī. Ko tādā var darīt? Kā tādā var dzīvot?

Opozīcija ir vāja. Opozicionāriem pat nav viena stipra līdera, viņiem ir vien sajūta, ka vajag citādāk, jo valoda un kultūra ir jāglābj, kamēr vēl nav par vēlu. Vērojama vispārēja pārkrievošana, lai gan valstī skaitās divas oficiālās valodas: baltkrievu un krievu. Tepat netālu Makdonalds un Otrā pasaules kara muzejs trīs stāvos, kur atrodams arī Staļina krūšutēls ar pāris sarkanām mākslīgām neļķēm, lērums dažādu šauteņu, frenču, kara varoņu fotogrāfiju un bērneļu, kas šeit atnākuši vēsturi mācīties.

Būt opozicionāram ir bizness, jo ārzemes dod naudu, bet biedrs Lukašenko, ja vien gribētu, visus pretiniekus patriektu. Taču tā vietā viņš tos dēvē par «tā saucamo» opozīciju (opozīcija par to ir briesmīgi sašutuse) un pieļauj, ka tā savā štābā tirgo pret režīmu vērstu presi un disidentu idejas. Visus jau neizkontrolēsi, tāpēc katram, kurš vēlas, mājās var atrast kādus iekšlietu struktūrām interesantus materiālus par prezidentu, vai arī citas labas lietas.

Visvairāk man patīk, cik bijušajām padomju zemēm ir interesanti kontaktēties vienai ar otrām. Mums ir kopēja pagātne, bet atšķirīga šodiena – ir ko salīdzināt. Tomēr nav man īsti, ko atbildēt, kad kāds ukrainis vai baltkrievs mirdzošām acīm jautā: «Nu, kā jums tur — Eiropā?» Varu vien ironiski citēt Staļina 1935. gadā teiktos vārdus: «Dzīvot kļuvis labāk, biedri, dzīvot kļuvis jautrāk.»— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Drosma, Drosmis, Elīna

pēdējās atsauksmes

  • Viktors: Ka man nav ko darīt man nužna palīdzīb matenē
  • Edijs: Ja mums ir foto un video materiāli, kur redzams, kā Koperfīlds pazudina brīvības statuju, ko tad tas …
  • Vitolds: Viena no skaistākajām vietām Latvijā!
  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Qeg
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velams no valmi…

izvēlēts raksts

Pēc grautiņiem jautājums «Kuŗš vainīgs?» ir neizbēgams, tomēr pastāv iespēja, ka pie mums par atbildīgiem pasludinās tos, pret ko vērsties ir izdevīgi. Piemēram, opozīciju.

Lai kāds arī būtu bijis vakardienas pasākuma saturs, tomēr par tā izskaņu no «Sabiedrības citai politikai» atbildību varētu prasīt tikai tādā gadījumā, ja izrādītos, ka tieši viņi ir tiešie grautiņu provokatori, ka viņi aicināja uz nekārtībām; ka viņi veda cilvēkus uz Saeimu un ka viņi aicināja gāzt varu. Opozīcija to nedarīja, opozīcija sarīkoja patiešām miermīlīgu mītiņu, un, ja policija acīmredzot nebija gatava tam, kas notika, tā ir iekšlietu struktūru, nevis pasākumu rīkotāju vaina.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu 13. janvāra grautiņi Vecrīgā »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas