mosties.org

Cilvēku stulbuma pamatlikumi

Autors: Prof. Karlo Čipolla (1976) | Attēli: Džeimss Donelijs

Ceturtais pamatlikums

Bezpalīdzīgie — tie, kas mūsu sistēmā atrodas laukumā H — parasti neapjauš, cik bīstami ir stulbie cilvēki, un tas nepavisam nav pārsteidzoši. Šī nespēja ir vēl viens no to bezpalīdzības izskaidrojumiem. Tomēr patiesi apbrīnojams ir fakts, ka stulbuma spēku zaudējumu nodarīšanā nespēj apjaust arī prātīgie ļaudis un bandīti. Ir ļoti grūti izskaidrot, kāpēc tam tā jānotiek, un var atzīmēt vien to, ka, sastopoties ar stulbiem indivīdiem, prātīgi cilvēki un bandīti pieļauj kļūdu, ļaujoties pašapmierinātības jūtām un nicinājumam tā vietā, lai nekavējoties nodrošinātos ar atbilstošu adrenalīna līmeni un veidotu aizsardzību.

šis materiāls ņemts no mosties.org

Ir vilinoši domāt, ka stulbenis tikai nodarīs zaudējumus pats sev, taču šādi tiek stulbums tiek sajaukts ar bezpalīdzību. Dažkārt ir vilinoši saistīt sevi ar stulbu indivīdu, lai viņu lietotu savās shēmās. Šāds gājiens var radīt postošas sekas, jo:

  1. tas ir balstīts pilnīgā stulbuma dabas neizpratnē
  2. tas sniedz stulbajam cilvēkam papildus iespējas reālizēt savus talantus.

Uz to, ka izdoties pārspēt stulbeni, var tikai cerēt, un līdz noteiktam līmenim tas pat ir iespējams. Tomēr, tā kā stulbeni raksturo ekscentriska, neparasta uzvedība un reakcijas, visas stulbeņa darbības un rīcības nav iespējams paredzēt, un drīz stulbā partnera neparedzamo soļu dēļ tiksit saberzts driskās.

Šis princips tiek skaidri rezumēts Ceturtajā pamatlikumā, kas paredz:

Ne-stulbi cilvēki vienmēr pārlieku zemu novērtē stulbu indivīdu postošo potenciālu. It sevišķi, ne-stulbi cilvēki pastāvīgi aizmirst, ka biedrošanās un saistīšanās ar stulbiem cilvēkiem visos laikos un vietās un visos apstākļos izrādās kļūda, par kuru jāmaksā dārgi.

Gadsimtiem un gadu tūkstošiem ilgi privātajā un publiskajā dzīvē neskaitāms daudzums indivīdu nav rēķinājušies ar Ceturto pamatlikumu, un šī nerēķināšanās ir radījusi cilvēcei neaprēķināmus zaudējumus.

Piektais pamatlikums »

No angļu valodas tulkojis mosties.org kolektīvs.
Bez mūsu piekrišanas šo tulkojumu pārpublicēt nav atļauts.