pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 15. marts 22:11 Divas atsauksmes

Nike: kā ekspluatēt ar godu

«Nike» rūpnīcās Ķīnā tiek viltoti dokumenti, netiek izmaksātas algas un strādā darbinieki, kas ir jaunāki par minimālo noteikto vecumu — šādas nepilnības atzinis pasaulē lielākais sporta kurpju un sporta apģērbu ražotājs.

Re, kā sanāk — preces, kas Ķīnā tiek ražotas necilvēcīgos darba apstākļos, nonākušas līdz Rietumu tirgum, jau ir apaugušas ar reklāmas vēstījumu un zīmolu kārtu, kas padara tās iekārojamas, bet to lietāšanu — par godājamu. Tas tāpēc, ka «Nike» strādnieku ekspluatāciju veikli ir padarījuši par ķīniešu, nevis savu problēmu.

Atklātības efekts

Pārbaudot 2005. un 2006. gada datus par 150 tūkstošiem strādnieku, «Nike» atklājuši gadījumus, kad rūpnīcās tiek nodarbināti bērni, kas jaunāki par minimālo nostrādināmā vecumu. Vēl vairāk nekā tūkstoš cilvēkiem dokumentos bija norādīta nepareiza identitāte. Vairākās rūpnīcās maksātā alga bija zemāka par valdības noteikto. Uzņēmums norāda, ka rūpnīcu vadība bieži vien vai nu neizprot, vai arī vienkārši nerealizē «Nike» noteiktos minimālos standartus strādniekiem. «Nike» labā Ķīnā strādā 180 rūpnīcas, kurās nodarbināti aptuveni 210 tūkstoši strādnieku, un no visiem «Nike» pārdotajem apaviem viena trešdaļa tiek ražota tieši Ķīnā.

Šo informāciju izplata pats uzņēmums, lai radītu pēc iespējas lielāku atklātības un uzticēšanās efektu: uzņēmums vienlaikus sniedz gan kompromitējošu informāciju, gan oficiālo pozīciju un skaidrojumus, ka tiek strādāts pie situācijas uzlabošanas. «Eksperti uzskata, ka «Nike» ir savas jomas līderi korporatīvās atbildības ziņā,» attiecīgi raksta «Reuters». Kas tie par ekspertiem? Vai nav vienalga.

Ķīna — pateicīga vide

Protams, «Nike» un tiem līdzīgie jau nerada problēmu, bet tikai izmanto iespēju. Galu galā, bija vajadzīgi gari gadi, līdz ārvalstis piespieda Ķīnu pieņemt izmaiņas likumdošanā strādnieku apstākļu uzlabošanai. Ne jau tikai negausīgie kapitālisti, bet arī paši ķīnieši savus darbiniekus izspiež līdz pēdējam, atšķirība ir tikai tā, ka rietumnieki dod darba vietas, un līdz ar to iespēju strādniekus ekspluatēt.

Ziņojumā «Nike» norāda, ka turpinās uzlabot strādnieku dzīves apstākļus globālajā piegāžu tīklā, jo tie «joprojām ir viena no mūsu lielākajām prioritātēm». «Prioritātes» tiek attīstītas jau labu brīdi — Vjetnamā, Indonēzijā, Meksikā, Kambodžā un citur.

Lietotāja lepnums

Salīdzinot ar 90. gadiem daudz kas ir mainījies, tai skaitā uzņēmuma pieeja, lai citiem stāstītu par savu korporatīvo atbildību. Pašlaik «Nike» atbildība beidzas tur, kur sākas ķīniešu darbs, jo ekspluatētajiem strādniekiem, visticamāk, ir visai miglains priekšstats par «Nike» politiku un to, ka amerikāņi par viņiem aizliek labu vārdu. Ķīnieši tur, zemes otrā pusē, no rīta līdz vakaram ražo botes un sporta kreklus, savukārt ražošanas un realizācijas ķēdei pa vidu ir tirgvedība un reklāma, kuras tēli liek aizmirst to vienkāršo un neapskaužamo izcelsmi. Ieejot «Nike» veikalā, Tu nešaubīgi zināsi, ka atrodies labā un atbildīgā pasaulē, un, ja spēsi distancēties no šo preču izcelsmes un līdz ar «Nike» gana pārliecinoši noticēt, ka viss notiek uz labu, pasaule kļūs vēl labāka.

Tāpēc «Nike» logo ir mūsdienu svastika, kuru mūsdienu cilvēki nēsā tikpat lepni, kā nacionālsociālisti savējo pirms 70 gadiem.— nııtŕø

 Raksturvārdi:

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Divas atsauksmes

Tak visi visu ražo Ķīnā. :) Visi Sony, Siemens, Nokia, utt. Pat Family Guy multenes tiek animētas tur. Sliktie apstākļi melnā darba darītājiem, savukārt, ir Ķīnas kā jau komunistiskas totalitāras valsts kultūras sastāvdaļa. Prieks, ka Nike vismaz necenšas klientu priekšā izlikties, ka tā nav un “taktiski to nepieminēt”, kas ir tā attieksme, kas jūtama no lielākās daļas citu pasaulē pazīstamu zīmolu.

Protams, nodarbinātības apstākļu problēmas nav tikai “Nike” likstas, “Nike” vienkārši ir atraduši veidu, kā nebūšanas izmantot, lai klientiem stāstītu par savām rūpēm. Vai nabaga ķīnietim no tā ir kāds labums? “Nike” toties gan ir labums — kaut vai tāpēc, ka Tev šīs informācijas dēļ ir prieks par viņiem. • Tie, kas māk rakstīt atsauksmes, parasti māk arī lasīt.

  Žurnālam ir ieslēgta komentāru filtrēšana. Tas nozīmē — komentārs nebūs redzams, līdz to neapstiprinās raksta autors.

Zināšanai:
 1. Visas HTML birkas, izņemot <b></b> (<strong></strong>) un <i></i> (<em></em>), pazudīs. Ja vēlies stilot, lieto textile. Tas nozīmē, ka vari spēlēties ar šādiem un vēl citiem kodiem: _slīpraksts_ *treknraksts* ??citējums?? -dzēsts- +ievietots dzēstā vietā+ ^augšraksts^ ~apakšraksts~ un tā tālāk.
 2. Saites ievietojam šādi: "saites teksts":http://adrese. Vai arī "saites teksts(saites nosaukums, kas parādās, uzbraucot virsū peli)":http://adrese
 3. Bet tā vispār interneta adreses par klikšķināmām saitēm pārvērtīsies pašas no sevis.
 4. Novērtēsim, ka norādīsi e-pasta adresi. Tavu personisko informāciju citiem neizpaudīsim, tā būs pieejama tikai mums.

Meklēšana

Šī diena

 • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
 • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
 • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
 • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
 • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
 • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Tev te par šauru? Salauz barjeras, parādi, ka Tu to vari! Izlauzies, iznāc ārā! Neklausies, ko citi saka, izbeidz šīs ciešanas! Aizmirsti, ka Tu dari tā, kā parasti dari, atceries, kāpēc Tu dari tā, kā dari. Atceries un saproti, ka bez tā mierīgi var iztikt. Kas, Tu nevari citādāk, nevari?!

Salauz barjeras, cilvēk. Salauz, un paskaties, vai Tu pēc tam vēl spēsi kājās turēties; paskaties, vai būs, pie kā pieturēties. Salauz savus kaulus un savu miesu, un pastāsti man, kā ir.

No kultūras barjerām jau nekur neaizbēgsi. Freids gan rakstīja, ka cilvēki, atgriezušies primitīvajā sabiedrībā ar primitīvajām attiecībām, būtu laimīgāki, jo tad bija mazāk kultūras noteiktu ierobežojumu, tomēr kaut kam jau Tevis ir jātur kopā.

Tava paranoja, spējas un nespējas, zināšanas, prasmes vai vēlme izrādīties ir tikai kultūra. Kultūra Tavā galvā. Ierobežojumi, kas parāda, kā saproti sevi sabiedrībā, savas iespējas un nespējas. Salauz to visu, un tad es gribēšu uz Tevi paskatīties.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu kultūras žņaugi »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas