pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2008. gada 5. janvāris 18:03 Divas atsauksmes

alkoholisms

Pērnā gada decembra vidus žurnālā «Vakara Ziņas» atradu interviju ar narkologu un Straupes narkoloģiskās dziednīcas direktoru Edmundu Rudzīti par dzeršanu (par tās loģiku esmu aizdomājies arī agrāk). E. Rudzīša 33 gadus ilgais stāžs šajā iestādē ir viņam devis ne vienu vien interesantu novērojumu.

Dzeršana daudziem nāk par labu. Dzeršana nāk pat labu tiem, kas ražo alkoholu, tiem, kas pārdod. Dzeršana nāk par labu tad, kad kādu grib izmantot. Piemēram, atnāk meistars uzmūrēt krāsni. Būtu jāmaksā 300 lati, bet, ja uzliks divus polšus, pietiks ar 150. Meitene būtu jāvadā trīs mēnešus uz kino un kafejnīcām, jāpērk viņai kafija un saldējums, jāstāsta, cik viņa skaista, un tikai tad varētu iegūt viņas simpātijas. Bet tā -- nopērk pudeli vīna, izdzer kopā, un viņa jau ir gultā. Otra cilvēka izmantošanai alkohols ir ļoti izdevīgs. Līdz zināmai robežai tas ir izdevīgs arī valdībām. [..] Mūsdienās – ja piedzēries zemnieciņš sēž pie lauku veikala ar plastmasas alus pudeli rokā un lamā valdību, viņš tajā laikā neiet ar plakātiem, neorganizē piketu, mītiņu vai jaunu partiju. [..] Ir daudz absolūti idiotisku tostu. Piemēram, kristībās: «Iedzersim, lai izaug skaista meita!» Apglabā vectēvu ziemā, kad zeme sasalusi, un saka: «Iedzersim, lai vectēvam vieglas smiltis!» Kretīnisms. To gadsimtu laikā radījuši un tautās stiprinājuši alkohola ražotāji un pārdevēji. Turklāt šī pieeja ir agresīva, provokatīva un cilvēka cieņu pazemojoša. Ratiņos guļ mana meita, es dodu glāzi šņabja un saku – iedzeriet, lai izaug skaista meita. Ja jūs nedzersiet, jūs esat neliete. [tā ir saruna žurnālisti --n] Negribat, lai man skaista meita izaug?! [..]

Ļoti labi psiholoģiski nostrādāti šabloni, kas pieslīpēti gadsimtu gaitā, lai graujoši iedarbotos uz cilvēka psiholoģiju. Ja tu nedzer, tevi padara par nelieti.

Guna Kārkliņa. Bez glāzītes. Vakara Ziņas, nr. 49 (132), 2007. g. 14. dec

--

Ieskatu problēmā pirms pāris gadiem sniedza arī Vladimirs Čepurovs.

Kā jau ierasts, ne pētnieki, ne statistiķi, ne arī ziņotāji nav ņēmuši vērā parādības vēsturisko aspektu. Ja viņi izlasītu Māras zemes hronista Baltazara Rusova rakstīto, ka lielākie Eiropas dzērāji ir vācieši, prūši un latvieši, tad viņi izprastu arī latvju žūpības dinamiku, un ka, salīdzinot ar 16.gadsimtu, mēs tagad esam nevis trešajā, bet ceturtajā vietā. [..]

Dzert un dziedāt patīk man
Šodien, tā kā rītu.
Dziedu, kamēr balss man skan,
Dzeru, kamēr krītu. Tā, lūk, gāja senčiem. Bet mēs noslīdējām no trešās vietas uz ceturto. Šai negatīvajā dinamika skaidri saskatāma pozitīva tendence, ko Eiropas pētnieki nav pamanījuši. Pērn ikviens no mums izdzēra tikai ap 80 litru alkohola (šņabja, konjaka, brendija, vīna un, protams, alus). Ja šos skaitļus reizināsim ar iedzīvotāju skaitu, tad mums sanāk 180 miljonu litru. Viens mazs ezeriņš, kā tai dziesmā:

Kaut būtu mūsu zemīte
Viens alus ezeriņš!
Tad es kā mazais asariņš
Tur iekšā peldētu.

Vai tiešām dziesmā skan ilgas par nepiepildīto sapni?— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Divas atsauksmes

jā, piedod, nav sevišķi intelektuāli, bet atcerējos žurnāla Zintnieks pēdējā decembra numurā joku, ka latviešiem ir četri tosti. Īsais “Nu!”, garais “Nu, tad!”, super garais “Nu, tad nu!” un super duper garais “Nu, tad par to pašu!”. Bet vispār Rudzītis rubī fišku. Un vēl – daudzām tautām ir daudz vairāk attīstīta tostu un dzeršanas kā kultūrzīmes paraža. Bet citas tautas savukārt prot iedzert ne vairāk, ne mazāk skaisti. Bet draudīgiem vaicājumiem par necieņu vai meitas skaistumu.

“Zintnieks” — izklausās daudzsološi. • Tie, kas māk rakstīt atsauksmes, parasti māk arī lasīt.

  Žurnālam ir ieslēgta komentāru filtrēšana. Tas nozīmē — komentārs nebūs redzams, līdz to neapstiprinās raksta autors.

Zināšanai:
 1. Visas HTML birkas, izņemot <b></b> (<strong></strong>) un <i></i> (<em></em>), pazudīs. Ja vēlies stilot, lieto textile. Tas nozīmē, ka vari spēlēties ar šādiem un vēl citiem kodiem: _slīpraksts_ *treknraksts* ??citējums?? -dzēsts- +ievietots dzēstā vietā+ ^augšraksts^ ~apakšraksts~ un tā tālāk.
 2. Saites ievietojam šādi: "saites teksts":http://adrese. Vai arī "saites teksts(saites nosaukums, kas parādās, uzbraucot virsū peli)":http://adrese
 3. Bet tā vispār interneta adreses par klikšķināmām saitēm pārvērtīsies pašas no sevis.
 4. Novērtēsim, ka norādīsi e-pasta adresi. Tavu personisko informāciju citiem neizpaudīsim, tā būs pieejama tikai mums.

Meklēšana

Šī diena

 • Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija, Ārija

pēdējās atsauksmes

 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
 • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
 • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
 • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
 • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
 • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Varu piedāvāt studentu iesvētībām vienu vienīgu variantu: baram pirmkursnieku piesien pie kājām bundžas un liek pa Akmens tiltu aiziet līdz Pārdaugavai un par Salu tiltu atpakaļ. Neko citu jau nevajag.

Vingrinājums īpaši ietecams jurisprudences studentiem.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu iniciācija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas