pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 2. decembris 17:07 5 atsauksmes

laikrakstu jaunais formāts

Jau pāris nedēļas «Dienas» un «Neatkarīgās» lasītāji dzīvo jaunā posmā, ko radījusi laikrakstu formāta maiņa. Tas nozīmē ne tikai avīzes lapu fizisko dimensiju samazināšanu, bet arī pieskaņošanos dzeltēšanas un izklaidējošās žurnālistikas tendencēm: vairāk attēlu un grafiku, mazāk teksta, un galvenais, lai labi izskatās un viegli lasīt.

Formātu maiņas sacensībā nelielu handikapu ieguva «Neatkarīgā», kas pie lasītājiem jaunā izskatā pirmo reizi devās pāris dienas pirms valsts svētkiem. Apmēram pēc nedēļas mazajā formātā sāka iznākt arī «Diena», bet to nevajag traktēt kā «Dienas» reakciju uz «Neatkarīgās» soli. «Neatkarīgās» gājiens, iepriekš nevienu īpaši nebrīdinot, bija vien pasteigšanās, kas mazliet pabojāja «Dienas» lēmuma efektivitāti, taču pašu lēmumu neietekmēja.

Reklamējot jauno formātu, «Dienas» plakātā blakus avīzes maketam redzamas brilles ar sasistiem rozā stikliem, savukārt reklāmas sauklis aicina atdarīt acis. Tik tiešām, aplūkojot abus laikrakstus, nav grūti saprast, ka viens periods Latvijas avīžniecībā ir beidzies, un šeit vairs neviens pat neizliksies par kvalitatīvo presi (kāda ir tradicionāla «broadsheet» laikrakstu konotācija), tā vietā lasītājiem piedāvājot īsākus tekstus, vairāk attēla, vairāk izklaides un mazāk prāta piepūles. Šajā ziņā atšķirīgs piemērs (un izvēles iespēja) ir «Latvijas Avīze», kas jau ilgu laiku iznāk tabloīda/compact/Berliner fiziskajā formātā, taču izkārtojumā vairāk vai mazāk pieturas pie klasiska kvalitatīvās avīzes izskata.

«Dienas» jaunais formāts nedaudz atgādina «5 min». Katra raksta pirmie vārdi izcelti, virsraksti rotaļīgi («Ak, nē! Atkal korķis», «Par ko balsot? Tikai par Putinu!»), visas lapas krāsainas. Kopumā glīti. Taču tas, ko nevaru piedot - atteikšanās no Piraju kluba komiksa. Izrādās, ka svarīgākajam materiālam mazajā formātā vietas vairs nav atlicis. «Neatkarīgā» virsrakstiem izvēlējusies to pašu stilu, kas praktisko tēmatu žurnālam «Māja», bet izkārtojums varēja būt pārskatāmāks.

Domājams, ka šis solis laikrakstiem jānožēlo nebūs. Tie, kas lasa, formāta maiņas dēļ lasīt nepārstās, jo to, kāpēc indivīds izvēlas konkrētu masu saziņas līdzekli, nosaka daudz un dažādi aspekti, piemēram, redakcijas nostāja, izdevuma cena un citi. Turklāt nekas labāks jau tāpat nav nācis klāt. Savukārt tie, kas nelasīja dienas laikrakstus, bet toties patērēja Latvijā (un ne jau tikai Latvijā) tik populāros dzeltenos izdevumus, varētu jaunajā formātā saskatīt sev tīkamus elementus.

Vēl kāda provokatīva doma: ja būs pieprasījums, iespējams, dzeltēšana turpināsies. Galu galā, mums vēl nav politiskas bulvāru preses, ir tikai slavenību un spīguļu žurnāli. Ir tāds žurnāls «Vakara Ziņas», kas ar vienu kāju darbojas brīvajā politikas nišā, taču arī tam spīguļi ir svarīgāki un problēmas ar identitāti. Par to, vai šādā veidā masu saziņas līdzeklis var iegūt reālu ietekmi (kas ir tieši tas, kas redakcijām vajadzīgs), nemācēšu teikt. Taču dzeltenums nozīmē naudu, tātad — iespēju lielākai brīvībai, ja nu gadījumā kādam tā ir vajadzīga.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

5 atsauksmes

piekrītu autoram, ka formāta maiņas dēļ lasīt nepārstās. lai arī man nepatīk Dienas jaunās pārvērtības, alternatīvu jau nav. (db lasu cītīgi, bet tā nesniedz ieskatu par sabiedriskās un politiskās džives notikumiem, neatkarīgo nelasu un nelasīšu).

pēdējais teikums labs :-)

man nepatīk jaunā diena. bet es arī pirms tam diezko nelasīju. db. pārējās ziņas pašas atnāks (tb, sabiedrība un tādā garā)

Tieši gribēju minēt par “5minūšu” paskatu. Jo vairāk godīgi – vēlme lasīt tādu avīzi zem robežas, jo, ja lasa no rīta, dzerot kafiju/ēdot siermaizi, nav viegli apvienot šīs darbības, jo neesi vēl izlasījis ne vienu rakstu [pat ja jau tā izvēlies vienu no vizuāli garākajiem], kad jau nākas ķimerēties un meklēt nākamo rakstu. Neinteresanti!

Piekrītu par komiksiem+Gārfīlds dažreiz nav kvalitatīvs, kas mazina viņa pievilcību.Meklēšana

Šī diena

  • Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija, Ārija

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Pie lifta durvīm sastapu salaveci. Ieraudzījis sev blakus vīru ar baltu garu bārdu un tērptu sarkanās drānās, kādu brīdi vēros viņa sejā. Viņš vērās pretim, taču nekādu «ho-ho-ho» man šādā veidā neizdevās izvilināt. Kad lifts beidzot atnāca, salavecis drebinādamies iekāpa iekšā un es ironiski pajautāju, kā tad tā, īstiem salavečiem taču Ziemeļpola aukstums jāiztur, bet šis par pagājušajā naktī uzsnigušo sniegu sūkstās.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu svētku vecītis »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas