pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. novembris 14:49 Komentāru nav

tuvā telpa

skatiens
attēls: gatostyle

Proksēmika telpu cilvēkam apkārt nodala intīmajā, personiskajā, sociālajā un publiskajā. Cilvēkiem šo telpu lielums un tuvums atšķiras, un šīs atšķirības nosaka gan kultūra, gan dzīvesvietas izvēle, gan citi faktori.

Personiskā telpa iezīmē cilvēka teritoriju, kurā viņš nelabprāt ielaiž sev nepazīstamus citus. Pilsētās dzīvojošajiem personiskā telpa ir krietni mazāka nekā tiem, kas mitinās neurbanizētos apvidos – to nosaka vide, kurā vienkārši nav tik daudz vietas, lai katrs varētu sev pieprasīt personiskus piecus metrus rādiusā. Sabiedriskajā transportā, lai arī bieži vien ne labprātīgi, personiskā telpa sarūk līdz intīmās telpas apmēriem.

Un tomēr pilsēta, lai gan liek cilvēkiem dzīvot tuvāk un tāpēc atteikties no pretenzijām uz plašu telpu, veicina pretējas vēlmes. No vienas puses, cilvēki ielās, laukumos, birojos un veikalos atrodas tuvu viens otram un laika gaitā pierod pie šādas vides, bet no otras puses, pieaugošais tuvums veicina vēlmi norobežoties. Multikulturālajās metropolēs, kurās satek visi iespējamie cilvēku slāņi, kur bieži vien cilvēki nepazīst pat savus kaimiņus, ikviens svešinieks var būt tiklab draugs, kā nelietis. Svešinieks (kurš ir gandrīz ikviens no metropoles iemītniekiem) gan saskarsies ar mazāk pētošiem skatiem un lielāku izpaušanās un rīcības brīvību, taču arī uzticēšanos un viesmīlību viņš var gaidīt mazāk.

Nomaļā ciematā kā Sprīdītis Tu varbūt klaudzināsi pie durvīm un lūgsi naktsmājas; pilsētā — nekad. Pilsētā ir jāstaigā ar rokām kabatās, lai kāds šķietami draudzīgais neizvelk maku un nedabū par Tevi uzzināt vairāk nekā par pārējiem svešiniekiem. Savukārt mazajā pilsētiņā, kur visi visus pazīst, automašīnas atslēgu var atstāt aizdedzē, bet laukos, ja esi aizgājis uz veikalu, pret durvīm vienkārši atsliesli slotu.

Metropolē cilvēki ļaus pieiet sev klāt, taču neizlaidīs Tevi no acīm un nezaudēs modrību. Sādžā personiskās telpas lielums pats par sevi būs drošības priekšnoteikums.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

Komentāru nav • Tie, kas māk rakstīt atsauksmes, parasti māk arī lasīt.

  Žurnālam ir ieslēgta komentāru filtrēšana. Tas nozīmē — komentārs nebūs redzams, līdz to neapstiprinās raksta autors.

Zināšanai:
 1. Visas HTML birkas, izņemot <b></b> (<strong></strong>) un <i></i> (<em></em>), pazudīs. Ja vēlies stilot, lieto textile. Tas nozīmē, ka vari spēlēties ar šādiem un vēl citiem kodiem: _slīpraksts_ *treknraksts* ??citējums?? -dzēsts- +ievietots dzēstā vietā+ ^augšraksts^ ~apakšraksts~ un tā tālāk.
 2. Saites ievietojam šādi: "saites teksts":http://adrese. Vai arī "saites teksts(saites nosaukums, kas parādās, uzbraucot virsū peli)":http://adrese
 3. Bet tā vispār interneta adreses par klikšķināmām saitēm pārvērtīsies pašas no sevis.
 4. Novērtēsim, ka norādīsi e-pasta adresi. Tavu personisko informāciju citiem neizpaudīsim, tā būs pieejama tikai mums.

Meklēšana

Šī diena

 • Aldis, Alfons, Aldris

pēdējās atsauksmes

 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
 • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
 • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
 • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
 • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
 • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Subates Jānis ar alu

Subate ar saviem apmēram 800 iemītniekiem varbūt arī ir leišu pierobežā aizmirsts miests, bet ciemošanās šeit sniedz vitālus savdabības mirkļus. Kultūras nams ir tikai kādas pāris reižu lielāks nekā publiskā tualete, savukārt kartē ir iezīmēta tikai viena sabiedriskā ēstuve. Tīrajā mierīgajā pilsētiņā visrūpīgāk aprūpētā joma šķiet baznīca, bet tās tuvumā uzslietā koka krusta pakāje ir noklāta ar poļu flīzītēm. Tomēr Subates bagātība ir cilvēki.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Subates Jānis ar alu »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot, izmitina Process.lv

Famfamfam ikonas