pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 22. novembris 02:38 5 atsauksmes

Latvijas eksports — eksotika Rietumiem

Katalāņu pilsētiņā Taragonā atrodams veikals «Perestroika» — tā rakstīts uz izkārtnes, kam fonā Krievijas karogs un zemāk paskaidrojums: Delicatesen Rusas. Savukārt iekšā papildus Krievijā ražotiem produktiem ir arī «Laimas» zefīrs šokolādē, Rīgas šprotes, gulašs konservu bundžās un citi labumi. Piedevām dūšīga pārdevēja ar tipisku padomju veikala aubi galvā.

Stāstu spāņu biedrei, viņa skatās manī un ir pārsteigta. Tiesa, vairāk par faktu, ka viņas pilsētiņā paslēpies tāds eksotisks veikals, jo man grūti iztēloties, ka viņas sajūtas pēc veikaliņa apmeklējuma kaut nedaudz līdzinātos manējām. Viņiem tā ir vienkārša eksotika, kā latviešiem piramīdas, Eifeļa tornis, Kārļa tilts un citas tikpat banālas tūrisma zīmes, bet man kvass, «Sovetskoje Igrostoje» un prjaņņiki nekad nav bijis kaut kas svešs un neaizsniedzams, svešs ir tikai konteksts, kurās tos ieraugu. Tas viss ir pēc Eiropas standartiem, safasēts un nogādāts, un tomēr joprojām ar kādu neparastumu apveltīts, lai liktu priekšā rietumniekiem.

Sen vairs nepārsteidz, ka viens no kultūrizpētes jautājumiem, jo svešinieki man ārzemēs jautā — vai latvieši runā krievu valodā. «Made in Latvija» «Delicatesen Rusas» veikalā itin labi savieno šīs divas sociālās telpas. Padomju laikos PSRS iedzīvotājiem Baltija bija tuvā Eiropa, tagad Eiropiešiem — tuvā Krievija.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:

5 atsauksmes

Antuanete

26-11-’07 11:32

Tikko 3 nedēļas pabraukāju pa štatiem, no visiem sastaptajiem, kurus interesēja mūsu tautība, tikai 2 izteica versiju, ka esam zviedri, pārējie uzreiz prasīja, vai esam no Krievijas. Vai nu valoda līdzīga izklausās, vai tiešām mēs rietumnieku acīs spēcīgi izskatāmies pēc austrumeiropiešiem :) Latvijas šprotes un šokolāde arī ASV ir nopērkama krievu veikalos, tur zem šīs birkas iet ne tikai mūsu, bet arī citu Eiropas valstu produkti.

ģeogrāfiski mēs patiešām esam austrumeiropieši…

taču, jā, latviešu valoda daudzu rietumvalstu iemītniekiem šķiet līdzīga krievu valodai.

jā, man ceļojot pārāk bieži nācies skaidrot ka latvieši ne tikai nav krievi, bet pēc izcelsmes un valodas ir pat ļoti atšķirīgi. kārtības labad vienmēr šos cilvēkus izglītoju, un nesu mūsu valstiņas vārdu pasaulē :) un par lokācijas vietu vienmēr saku ziemeļeiropa. lai atkal nesajauc kautko. par valodu runājot – tie kas zin kā izklausas krievu valoda, tie parasti mani piedēvē skandināviem.

oij, nu man, protams, ari ir ne viens vien lidzigs stasts par “forshajiem” jautajumiem no arzemnieku puses par musu lidzibam ar Krieviju utt. Pedejais lielakais prikols bija no vienas francuuzietes par mums un braljukaam – ja reiz mums esot tik daudz liidziibu, redz, arii valoda no vienas un taas pashas grupas, kaapeec mums vajadzeejis taisiit divas valstis? Kopaa kaa lielaaka valsts mees vairaak vareetu sasniegt. nu taa jaa.

jaa, taatad par mums un Lietuvu peedeejaa komentaaraa ir runa. (Jo par Krieviju neko jaunu vairs nepateikshu) • Tie, kas māk rakstīt atsauksmes, parasti māk arī lasīt.

  Žurnālam ir ieslēgta komentāru filtrēšana. Tas nozīmē — komentārs nebūs redzams, līdz to neapstiprinās raksta autors.

Zināšanai:
 1. Visas HTML birkas, izņemot <b></b> (<strong></strong>) un <i></i> (<em></em>), pazudīs. Ja vēlies stilot, lieto textile. Tas nozīmē, ka vari spēlēties ar šādiem un vēl citiem kodiem: _slīpraksts_ *treknraksts* ??citējums?? -dzēsts- +ievietots dzēstā vietā+ ^augšraksts^ ~apakšraksts~ un tā tālāk.
 2. Saites ievietojam šādi: "saites teksts":http://adrese. Vai arī "saites teksts(saites nosaukums, kas parādās, uzbraucot virsū peli)":http://adrese
 3. Bet tā vispār interneta adreses par klikšķināmām saitēm pārvērtīsies pašas no sevis.
 4. Novērtēsim, ka norādīsi e-pasta adresi. Tavu personisko informāciju citiem neizpaudīsim, tā būs pieejama tikai mums.

Meklēšana

Šī diena

 • Smuidra, Vitauts, Smuidris

pēdējās atsauksmes

 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
 • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
 • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
 • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
 • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
 • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

No dažādu tautu valodā lietotājiem vārdiem nereti var izdarīt secinājumus par šīs valodas attīstījušo tautu vērtību sistēmu. Krievu «работать» (strādāt) līdzība ar «раб» (vergs) ir viens no šiem klasiskajiem piemēriem.

Laiku pa laikam iedomājos arī par citiem gadījumiem, piemēram, kad vienam vārdam atklājas dažādas atšķirīgas nozīmes. Svešvalodas šiem pētījumiem izmantot ir ērtāk, jo dzimtajā valodā daudz kas šķiet pašsaprotams. Taču izdomāt, kādā veidā «forge» nozīmes ‘izvirzīties priekšplānā’ ‘kalt (smēdē)’ un ‘viltot’ spējušas satilpt vienā vārdā, šķiet, visvieglāk ir, analizējot tos, kas šo valodu lieto. Bet, tā kā to lieto pārmēru daudz cilvēku, tikai etimoloģija var teikt, vai pie vainas ir briti, amerikāņi vai vēl kāda angliski runājošo pasuga.

...tāpat kā daudzie «con-» vārdi angļu valodā, kas mēdz šķist tik līdzīgi — «conceal» (noslēpt), «concede» (pieļaut) un «conceive» (iecerēt). Kārtējās mazās ikdienas mīklas, kas dažiem jau ir atminētas.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu vārdi un nozīmes »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas