pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. septembris 22:45

kaķis pret suni

Mīts par kaķi kā neatkarīgu dzīvnieku ir viens no cilvēces lielajiem maldiem, un tam beidzot ir jādara gals.

Tradicionālo mājdzīvnieku mīļotājus (tie ir tie, kas zem gultas neaudzina (neaudzē) pitonu, vannā krokodilu un puķupodā — skudras) mēdz iedalīt divās daļās. Vieni ir suņu cienītāji, bet otri ģībst no kaķiem. Lai gan kaķa turēšana neizslēdz arī suņa kopšanu (un otrādi), tomēr esmu ievērojis, ka motivācijas par labu kāda mājdzīvnieka izvēlei ir tik krasi atšķirīgas, ka šeit jau iespējams saskatīt ideoloģisku uzskatu atšķirību izpausmes.

Suņu mīļotāji nereti cildina suņa funkcionalitāti — suns var sargāt māju, var atnest avīzes, var apčurāt kaimiņa mašīnu un būt saimniecībā noderīgs vēl daudzos citos veidos. Man allaž ir prieks par tiem suņiem, kam paveicies ar saimnieku, un tamdēļ tie kaut nedaudz apguvuši izpratni par disciplīnu, pienākumiem un tiesībām. Tomēr šad tad gadās smīkņāt par konkrēta suņa intelekta cildinātājiem, ja viņu suns saimnieka vai likteņa vainas dēļ ar intelektu neizceļas. Taču ar suņu saimniekiem jau ir tāpat kā ar skolēnu vecākiem: ja skolēns kaut ko izdarījis un vecāki tiek izsaukti uz skolu vai policiju, pirmais brāziens tiek institūcijai par nepareizu apiešanos ar bērnu. Tas tāpēc, ka «normāls cilvēks» nepieļaus iespēju, ka viņa audzēknis varētu būt slikts audzēknis, jo tas nozīmē, ka audzinātājs ir slikts audzinātājs.

Ar kaķiem ir vēl trakāk. Kaķu cienītāji nereti uzteic kaķa «neatkarību». Suns, redz, skrienot klāt, kad pasauc, bet kaķis — tikai tad, kad pats gribot. Tāpēc neatkarības cienīšana kļuvusi par kaķu mīļotāju kopienas tādu kā kopējo pašidentifikāciju. Tomēr pavēro mīļkaķa saimnieka un viņa lolojuma attiecības, un sapratīsi, ka šī izpratne par «neatkarību» vairāk ir tas, kā noteikta cilvēku grupa izvēlējusies interpretēt realitāti, nevis kāda reāla īpašība.

Kaķis, kurš visu dienu dzīvo pa dzīvokli un tikai kaķu laikā izlaužas ārā, lai aplektu pēc iespējas vairāk citu kaķu (vai arī ļautos lecējiem), varbūt vairs tikai domā, ka ir neatkarīgs. Kopš felis domesticus ir veiksmīgi atbrīvojies no savas funkcionalitātes — ķert peles —, tas pats sevi uzturēt nespēj (un arī negrib), tāpēc ir pilnībā atkarīgs no saimnieka. Saimnieks gādā, lai kaķim būtu pajumte, lai tam būtu barība, spēles (kaut vai nagu asināšana pret jauno dīvānu) un citi dzīves kvalitātei nepieciešami elementi. Savukārt saimnieks, lai gan ir 'patiesais kaķa dzīves valdnieks, kas piedāvā maizi un izrādes, acīmredzot ir lupata, jo ir gatavs pakļauties kaķa nepamatotajām vēlmēm pēc regulāras uzmanības un ēdināšanas — pēc kaķa noteikta grafika un samierinoties ar to, ka šis dzīvnieks kaut kad saimniekam par to varētu atlīdzināt, lai gan standarta pozīcija kaķim ir labu attieksmi pieņemt par pašsaprotamu.

Pie kā mēs nonākam? Ne jau kaķis ir neatkarīguma ideālu iemiesojums, bet gan saimnieki — pakļaušanās vajadzības upuri. Kaķis (tāpat kā suns, žurka, Madagaskaras prusaks un piejaucēta ērce ar encefalītu) to īpašnieku dzīvē pilda būtisku funkciju, tikai tā ne vienmēr ir funkcija, ar kuru vajadzētu lepoties.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Zane, Zuzanna

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Vakar ļaunās acs uzlicēju un citu nelabvēļu dēļ kaut ko sev laikam salauzu. Labi ļaudis izsauca ātros, atbrauca glīta un mierīga māsiņa. Pirmais šoks — kā, man taču tagad plecos visas pasaules ciešanas, kā var kaut viens cilvēks būt tik mierīgs, viņam ir jāšausminās tāpat kā visiem pārējiem man apkārt. Bet nē, viņa nezaudēja galvu, iešpricēja kaut kādu morfiju un aizveda uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu. Pa ceļam morfijs beidzās un es, mēģinot nepazaudēt vēl atlikušos kaulus, ar visu savu būtību sajutu Rīgas ielas — ātrās palīdzības busiņš tomēr nav nekāda lidmašīna, un ielas nav skrejceļš.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu kauli »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas