pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. septembris 22:45

kaķis pret suni

Mīts par kaķi kā neatkarīgu dzīvnieku ir viens no cilvēces lielajiem maldiem, un tam beidzot ir jādara gals.

Tradicionālo mājdzīvnieku mīļotājus (tie ir tie, kas zem gultas neaudzina (neaudzē) pitonu, vannā krokodilu un puķupodā — skudras) mēdz iedalīt divās daļās. Vieni ir suņu cienītāji, bet otri ģībst no kaķiem. Lai gan kaķa turēšana neizslēdz arī suņa kopšanu (un otrādi), tomēr esmu ievērojis, ka motivācijas par labu kāda mājdzīvnieka izvēlei ir tik krasi atšķirīgas, ka šeit jau iespējams saskatīt ideoloģisku uzskatu atšķirību izpausmes.

Suņu mīļotāji nereti cildina suņa funkcionalitāti — suns var sargāt māju, var atnest avīzes, var apčurāt kaimiņa mašīnu un būt saimniecībā noderīgs vēl daudzos citos veidos. Man allaž ir prieks par tiem suņiem, kam paveicies ar saimnieku, un tamdēļ tie kaut nedaudz apguvuši izpratni par disciplīnu, pienākumiem un tiesībām. Tomēr šad tad gadās smīkņāt par konkrēta suņa intelekta cildinātājiem, ja viņu suns saimnieka vai likteņa vainas dēļ ar intelektu neizceļas. Taču ar suņu saimniekiem jau ir tāpat kā ar skolēnu vecākiem: ja skolēns kaut ko izdarījis un vecāki tiek izsaukti uz skolu vai policiju, pirmais brāziens tiek institūcijai par nepareizu apiešanos ar bērnu. Tas tāpēc, ka «normāls cilvēks» nepieļaus iespēju, ka viņa audzēknis varētu būt slikts audzēknis, jo tas nozīmē, ka audzinātājs ir slikts audzinātājs.

Ar kaķiem ir vēl trakāk. Kaķu cienītāji nereti uzteic kaķa «neatkarību». Suns, redz, skrienot klāt, kad pasauc, bet kaķis — tikai tad, kad pats gribot. Tāpēc neatkarības cienīšana kļuvusi par kaķu mīļotāju kopienas tādu kā kopējo pašidentifikāciju. Tomēr pavēro mīļkaķa saimnieka un viņa lolojuma attiecības, un sapratīsi, ka šī izpratne par «neatkarību» vairāk ir tas, kā noteikta cilvēku grupa izvēlējusies interpretēt realitāti, nevis kāda reāla īpašība.

Kaķis, kurš visu dienu dzīvo pa dzīvokli un tikai kaķu laikā izlaužas ārā, lai aplektu pēc iespējas vairāk citu kaķu (vai arī ļautos lecējiem), varbūt vairs tikai domā, ka ir neatkarīgs. Kopš felis domesticus ir veiksmīgi atbrīvojies no savas funkcionalitātes — ķert peles —, tas pats sevi uzturēt nespēj (un arī negrib), tāpēc ir pilnībā atkarīgs no saimnieka. Saimnieks gādā, lai kaķim būtu pajumte, lai tam būtu barība, spēles (kaut vai nagu asināšana pret jauno dīvānu) un citi dzīves kvalitātei nepieciešami elementi. Savukārt saimnieks, lai gan ir 'patiesais kaķa dzīves valdnieks, kas piedāvā maizi un izrādes, acīmredzot ir lupata, jo ir gatavs pakļauties kaķa nepamatotajām vēlmēm pēc regulāras uzmanības un ēdināšanas — pēc kaķa noteikta grafika un samierinoties ar to, ka šis dzīvnieks kaut kad saimniekam par to varētu atlīdzināt, lai gan standarta pozīcija kaķim ir labu attieksmi pieņemt par pašsaprotamu.

Pie kā mēs nonākam? Ne jau kaķis ir neatkarīguma ideālu iemiesojums, bet gan saimnieki — pakļaušanās vajadzības upuri. Kaķis (tāpat kā suns, žurka, Madagaskaras prusaks un piejaucēta ērce ar encefalītu) to īpašnieku dzīvē pilda būtisku funkciju, tikai tā ne vienmēr ir funkcija, ar kuru vajadzētu lepoties.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Lolita, Vitolds, Letīcija

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Tramvaja durvis atvērās un es jau dzīros tanīs lekt iekšā, bet plāns neizdevās -- pie durvīm uz grīdas gulēja kāds radījums, laikam cilvēks. Iekāpu braucamrīkā pa citām durvīm un sāku pētīt to, kurš, šķiet, nebija vēlējis man šo braucienu. «Jau otro maiņu šis te tā brauc,» žēli paskaidroja konduktore. Cilvēks Uz Grīdas ar tikko manāmām kustībām bija nobraucis kādu pakāpienu lejāk un tādā stāvoklī arī gatavojās sagaidīt nākamo pieturu. Konduktore izliecās pa vidējām durvīm un māja šoferim, lai panāk šurp. Pēc kāda laika šoferis atnāca. «Ko lai ar viņu dara?» jautāja konduktore. «Nomirs vēl šitā, un tad mēs atbildēsim... Durvis arī tagad nevar aiztaisīt.» Tad viņa vērsās pie pasažieriem. «Kāds nevar palīdzēt viņu pacelt?» Neviens nevarēja. Tad šoferis + konduktore pa abiem pavilka izrādes galveno varoni nost no durvīm, konduktore pavēlēja šim nekustēties un nometa viņam šā cepuri. Tomēr izskatījās, ka nabadziņam tīri labi ir gulēt arī ar vaigu tieši uz netīrās slapjās grīdas.

«Kad atbrauksiet līdz autoostai, nododiet viņu policijai,» pamācīja kāda cienījama izskata dāma. Pie autoostas neviena menta nemanīja. Toties tajā pieturā iekāpa kāda vecenīte, kas konduktorei kā jaunumu pavēstīja par konkrētā subjekta neparasto stāvokli vagona aizmugurē. Pa ceļam uz nākamo pieturu konduktore tantukam pastāstīja, ka tagad ved šo subjektu nodot policijai. «Re, te viņi arī gaida,» viņa noteica, kad tramvajs brauca garām diviem mentu busiņiem. Tomēr tiem par godu tramvajs neapstājās. Nākamajā pieturā man bija jākāpj laukā, un, kad durvis aiz viņa aizvērās, pazuda arī nelaimīgā apreibinātā tēls no viņa skatiena, bet ne no apziņas.

Es arī tāds kādu dienu varu kļūt, es nodomāju, saskumu un aizgāju nopirkt pleijerim baterijas.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu eksistence uz tramvaja grīdas »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas