pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 31. augusts 00:55

par somiem

Biedrs Janne ir īsts soms. Viņš ir ļoti nosvērts un mierīgs, staigā tumšā uzvalkā, runā maz, vairās no ekstravertas sevis izpaušanas un no mūzikas stiliem izvēlas «baznīcu dedzināšanas» mūziku. Tomēr tas ir nevis tāpēc, ka viņš būtu kautrīgs vai depresīvs, nē — šāda uzvedība vienkārši pieder pie racionāla pasaules uzskata. Šai racionalitātei nav ļauts kļūt pārlieku sarežģītai, bet tanī pašā laikā savās ikdienas aktivitātēs Janne nedara neko lieku. Piemēram, tā vietā, lai paspiestu roku, viņš dod priekšroku galvas pamāšanai, savukārt tumšās krāsas dominēšanu savā garderobē skaidro ar šo toņu praktiskumu.

Priekšstats par somiem kā noslēgtu un atturīgu tautu, protams, ir stereotips. Šo stereotipu uztur kaut vai valoda: somiski nemēdz teikt: «Padod maizi, lūdzu», viņi lieko pieklājības vārdu atmest. Īstenībā jau tur nemaz nav ko atmest, jo «olkaa hyvä», kas šajās situācijās varētu tikt lietots «lūdzu» vietā, tulkojumā ir nevis «lūdzu», bet gan «esi labs». Tad nu soms var izvēlēties, vai teikt: «Esi tik labs, padod maizi», vai arī iztikt bez tā, taču uz skaidru pieklājības «lūdzu» neceri.

Vēl stereotipu par somiem uztur novērojums, ka pie viņiem ir daudz metālistu. Protams, ko gan var gribēt no zemes, kurā ziema ir deviņus mēnešus gadā (Somijas galējā ziemeļu punktā vasaras laikā saule nenoriet 73 dienas pēc kārtas, savukārt ziemā 51 dienu ilgst polārā nakts). Bez ilgas domāšanas var uzskaitīt virkni somu roka un metāla grupu atbilstoši gaumei un interesēm — «Lordi», «Nightwish», «HIM», «The Rasmus», «Apocalyptica», «Sonata Arctica», «Children of Bodom», «The 69 Eyes» un vēl virkni citu itin labi zināmu. Tomēr ar mūzikas novirziena attīstību nepietiek, lai spriestu par ļaužu depresijas līmeni. Ja gaismas daudzumus būtu būtiskākais arguments, tad brazīliešiem nebūtu metālistu no Sepultura, vāciešiem Blind Guardian un Rammstein, ne arī amerikāņiem savas neskaitāmi lielās metālistu armijas. Turklāt neba nu Somijā visi vienādi metālisti — piemēram, pilsētai Turku matainie met līkumu, jo pat labi zināmās grupas tur riskē savākt vien sauju klausītāju. Tā vismaz stāstīja Janne.

Tomēr ironiski, ka Janne, kurš it kā atbilst priekšstatam par tipisku somu, no man zināmo somu loka ar savu rezervētību izceļas. Pārējie, ar ko gadījies pazīties, ir enerģiski, sabiedriski un pat pļāpīgi. Tomēr iespējams, ka viņi visi ir no Turku vai kādām citām nepareizajām vietām.

Nu, jā, un beigās Janne dabūja mūsu grupas glītāko skuķi.— Janks

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Melānija, Imanta

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Everything happens for a reason but somethines the reason is that you are stupid and make bad decissions.

Es dzīvoju valstī, kuras publiskajā telpā pret politiku ir jaušama pieaugoša nicība. Tas, kas savulaik sākās ar vilšanos par to, ka nav Latvija kļuvusi par lielisko valsti, pāraug agresijā un atsvešinātībā, kas vērsta pret amatpersonām.

Nav jau tā, ka vilšanās vai agresija būtu gluži nevietā. Patiešām, diez vai ir pamats žēlumam pret amatpersonām, kuras gan zina, kā izmantot privilēģijas, taču viņu snieguma kvalitāte neatbilst ne tikai viņu ambīcijām, ne arī kādiem citiem kritērijiem.

Un var jau būt, ka visa politiskā elite sastāv tikai un vienīgi no dažāda ranga blēžiem, rausējiem, korumpantiem un vienkārši neētiskiem cilvēkiem, un tādā gadījumā tas, ko mediji stāsta un pārstāsta par politiku, un no kā publika pavelkas un aizsvilstas, ir pilnīgi pamatoti. Pat ja tam acīmredzot nav nekādas ietekmes uz situācijas uzlabošanu, jo neizskatās, ka nokaunināto vai pat malā nostumto avantūristu un liekēžu vietā nāktu labie un gudrie politiķi.

Visā šajā riešanā visvairāk mulsina gadījumi, kad publika tādā pašā naidā klaigā arī par tiem, kuri neko tādu nav nodarījuši. Jā, viņi varbūt nav politikas zvaigznes un tādi valstsvīri vai valstssievas, par ko latvieši sapņo kopš Ulmaņlaikiem. Viņi varbūt arī nav nekādi nozares vīzionāri, turklāt varbūt viņi šad tad ir izdarījuši šo to, kas nav bijis ļoti gudri. Bet, kad viņus kritizē, viņu darbi dažkārttiek savilkti kopā ar neadekvātām paralēlēm, un tam, ko viņi spēj vai nespēj paši par sevi, nav nekādas nozīmes. Viņus kritizē tikai tāpēc, ka var kritizēt un izgāzt dusmas un vilšanos.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Politiķi un publikas naids »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot, izmitina Process.lv

Famfamfam ikonas