pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 21. augusts 23:02

15 slavas minūtes Islandē

Endijs Vorhols, kas savā laikā izteica ideju, ka ikvienam reiz būs iespēja kļūt slavenam uz 15 minūtēm, nebija masu komunikācijas speciālists, tāpēc viņam šīs ārišķīgi labskanīgās, taču idejiski apšaubāmās domas pamešanu var piedot. Savukārt žēlastības nevar būt pret tiem, kas šo domu vēl mūsdienās nes tālāk, slavinot tīmekļa laikmetu kā brīdi vēsturē, kad Vorhola provokatīvais pareģojums esot piepildījies.

Daniels Būrstins grāmatā par pseidonotikumiem pagājušā gadsimta 60. gados norādīja uz pārmaiņām kultūrā, jo mūsdienās varoņus ir nomainījušas slavenības, kuru identitātes tiek iepriekš iestudētas, lai radītu ilūzijas, kam bieži vien nav nekāda sakara ar realitāti, ko slavenības izliekas pārstāvam. Un, protams, internetā katrs var būt zvaigzne ne jau uz 15 minūtēm vien. Ja dzīve šādi iegrozās, tas nozīmē, ka mēs mērķtiecīgi esam gājuši uz ārišķību laikmetu, kurā kļūt slavenam ir būtiskāk nekā atrast iemeslu, kāpēc lai cilvēka niecīgā persona būtu pelnījusi slavu.

Taču tas nav nekāds laikmeta unikums — Islandē gandrīz ikviens cilvēks kļūst par slavenību arī bez uzlīmju kultūras — postmodernisma niekiem. Tur dienas laikrakstā Morgunblaðið var publicēt vai ikviena valstī nomirušā cilvēka nekrologu. Islandē dzīvo ap 300 tūkstošiem cilvēku, un tajā ir viens no augstākajiem mediju patēriņiem pasaulē - absolūtais vairākums turienes ļaužu lasa vismaz vienu no diviem kvalitatīvajiem laikrakstiem — jau minēto «Morgunblaðið» un Fréttablaðið. Аtšķirība starp tiem vien tā, ka «Fréttablaðið» ir bezmaksas avīze, savukārt «Morgunblaðið» izceļas ar «lietotāju radītu saturu», kā mūsdienās ir lepni teikt, un no tā ievērojamu daļu aizņem… jā, nekrologi. Un tā, nomirs cilvēks, un avīzei rakstiņus par nelaiķi atsūta radi, draugi, kaimiņi, priekšniecība. Laikraksts bez maksas tos publicē, un beigās vienam aizgājējam var sanākt vairāk nekā lappuse — uzsvēršu — nacionālajā laikrakstā (vietējo laikrakstu gan tur nemaz nav).

Mācieties no islandiešiem, Endija sekotāji. (Un ne tikai viņi lai mācās, jo dzīves standarts Islandē ir viens no augstākajiem pasaulē un islandiešus amerikāņi izmanto par testa poligonu pirms mēģina ar kādu jaunu preci ienākt Eiropas tirgū).— Janks

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija, Ārija

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Es reiz teicu, ka dzīve ir cīņa, jo katram ir jāizkaro sava vieta un jāizcīna savs labums. Taču šodien nācās pārliecināties, ka dzīve ir kaut kas vairāk nekā cīņa. Varbūt tā vispār nav cīņa.

Šodien lielveikalā man klāt pienāca kāds margināla izskata vecītis, pieklājīgi pieklājīgi mani uzrunāja un prasīja, vai nevarot iedot 20 santīmus maizītei. Ubagiem es naudu nedodu, neiežēlojos arī par tiem, kas naudu maizes iegādei lūdz ārpus veikala, bet šim cilvēkam, kurš teica, ka ir bezpajumtnieks un ka tāda nu ir dzīve, iedot tos santīmus šoreiz šķita pašsaprotami. Sekoja paldies no vecīša puses, un pēc brīža viņš jau bija iejucis pircēju masā.

Es neskatījos, vai vecītis patiešām nopirka maizīti. Mani neinteresēja, vai viņu gadījumā vairāk neinteresēja aliņš no blakusplauka. Arī tas nē, vai vecītis kaut ko līdzīgu nejautāja citiem pircējiem. Lai jau tiek, ja viņš no tā kļuva mazliet laimīgāks. Tāpēc dzīve nav tikai cīņa. Dzīve varbūt ir vēl kaut kas cits.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu cīņa & maize »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas