pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 8. augusts 13:55

nauda un medicīna

Tā kā medicīna ir joma, kura ietekmē lielu daļu sabiedrības, par to arī var un grib runāt visi — no savas puses, ar savu/citu pieredzi, ar morālajiem labā un ļaunā spriedumiem. Un, protams, par to, ka te kaut kas nav kārtībā. Nils pārpublicējis laikrakstā «Diena» lasāmo Latvijas plastisko ķirurgu arodbiedrības priekšsēdētāja Olafa Libermaņa rakstu «Latvijas medicīnas bubuļi» (kopija), kurā teikts, ka medicīnas lielā problēma ir tā, ka par to maksā pēc administratīvi noteikta, nevis reālo izmaksu cenrāža.

Kādas ir reālās cenas? Galvaskausa atvēršana un tā atbrīvošana no smadzeņu paliekām vai arī zarnu izritināšana ir smagas operācijas ar lielām izmaksām. Un, protams, ja reiz mēs sakām, ka mums ir medicīna, tad mediķiem ir jāspēj rakņāties pa kuņģi, sirdi, aknām un smadzenēm. Taču uzdrīkstos teikt, ka krietni lielāka sabiedrības daļa par medicīnas kvalitāti spriež pēc mazāk sarežģītām ārstnieciskām manipulācijām, kuras turklāt nākas izbaudīt krietni biežāk.

Ir gadījums — ar tavu veselību notiek kaut kas akūts un nelāgs. Sāp pirkstiņš, uztūkst limfmezgls vai mandele, nu, kaut vai pūžņo roka pēc neveiksmīga vēnu griešanas mēģinājuma. Ja visu laiku esi bijis vienaldzīgi noskaņots pret savu veselības aprūpi un ģimenes ārsta, pie kā sirdi izkratīt un norīkojumu iegūt nav, kur doties? Pa taisno uz slimnīcu. Valsts slimnīcu, jo privātās medicīnas iestādes negarantē ārsta uzmanību šeit un tagad, tur var būt jāpierakstās, darba diena/pieņemšanas laiks var būt beidzies, utt. Ja kaut kas akūts notiek Rīgā, var doties uz Gaiļezeru vai 1. slimnīcu, kur speciālisti dežurē visu diennakti un kur ar tevi, nabagu, noņemsies. Izvēlos pēdējo, jo atrodas tuvāk.

Un tu atnāc ar vēlmi redzēt ķirurgu, lai viņš savukārt redzētu tavu roku, kaklu vai citu nelaimīgo ekstremitāti. Ģimenes ārsta norīkojuma tev tātad nav, polises nav, reģistratūrā uzreiz piedraud, ka tas var būt maksas pakalpojums (nu ja, ar ātrajiem jau neatveda). Cilvēku ir daudz, pacienti visapkārt visu laiku, un viss šis pasākums draud ievilkties. Ārsts tevi apskata, izmēra temperatūru un paņem asinis analīzei, iztausta slimo vietu, iepazīstas ar analīžu rezultātiem un izraksta antibiotikas vai kādas citas zāles. Māsiņa uzliek kompresi un pastāsta, cik jāmaksā.

Pēc tam dakteris saraksta papīrus, noprasa, vai čeku vajadzēs, un turpat uz vietas savāc naudu. Normāls bizness — normāla takse. Stradiņos ārsta ķirurga konsultācija maksā 10 latus, privātās klīnikās maksa bijusi 10 līdz 20 lati.

Lūk, un tagad pastāsti man par nepieciešamību medicīnai maksāt tik, cik tā maksā. Es saku — pie šādām cenu līdzībām valsts slimnīcā, kur pacients vēršas akūtas problēmas gadījumā, un klīnikās, kas no pacienta nokāš tik, cik uzskata par adekvātu, brīvais tirgus jau ir klāt. Cits jautājums, cik šīs brīvā tirgus izpausmes valsts medicīnā ir legālas un cik par tām valsts pate vispār zina. Bet tikmēr mediķi pelna — ja ne slimnīcai, tad vismaz paši sev un saviem sazvērestības kolēģiem.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Mežs ir silts. Pilns siltu straumju un smaržo pēc izbradātiem meža zemeņu stādiem. Pļava ir pilna aukstas rasas un tikai pa retam varu sajust nez no kurienes radušos neadekvāta siltuma dvesmu. Pļava smaržo pēc ataugušas zāles un meitenes siena gubā. Ceļš ir silts un smaržo pēc mitriem putekļiem un kaķa, kas nāk uz mājām vakariņās.

Es skrienu tālāk savā vakara skrējienā. Esmu starp siltumu un aukstumu. Meklējot to, ko nekad neesmu pazinis, bet kamēr neesmu atradis, tikām vēl nezinu, ka velti meklēju.

Vēl esmu šaipusē. Vēl naktis nav tik garas, lai apmaldītos. Vēl var.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu vakars »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas