pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 10. jūnijs 11:37

plaģiāts studijās

Universitātēs plaģiāta jautājums jo gadus kļūst jo aktuālāks. Par spīti tam, ka plaģiāta atklāšanas gadījumā students tiek no skolas izslēgts bez tiesībām tur atgriezties, ir daudzi, kam sakopēt pāris no internetā pieejamus tekstiņus ir pieņemama rakstīšanas prakse.

Visvieglāk plaģiātu ir atklāt, ja par izejas materiāliem tiek lietots avots, kas ir tanī valodā, kādā darbs jāiesniedz. Senos laikos, kad materiāli nebija pieejami digitālā formā, cilvēki tos pārrakstīja un pārstāstīja, pielāgoja, un tik lielas problēmas neradās. Tagad viņi derīgo tekstu pārkopē un nenoformē kā citātu, labākajā gaidījumā tikai trīs lappušu garam pārkopējumam galā pieliek atsauci. Taču tas tāpat ir plaģiāts, jo nav darba autora patstāvīgi veidots teksts.

Labā ziņa pārbaudītājiem ir tā, ka internets ļauj daļu no šādām praksēm kontrolēt. Ieraksti meklētājā aizdomīgu teikumu, un uzzināsi, vai gadījumā autors nav pārlieku iedvesmojies no citiem. Tāpat pie mums jau sāk izmantot datorprogrammas plaģiāta meklēšanai.

Vienlaikus interneta lietošana rada jaunu neskaidrības problēmu. Ja pasniedzējs atklāj kādu tīmekļa lapu, kurā ir rakstīts uz mata tas pats, kas iesniegtajā darbā, kā uz to skatīties? Varētu būt tā, ka vērtētājs ir pamanījis autora slepeno žurnālu, un tad būtu tikai jautājums par autortiesībām (LU studiju darbiem ir dalītās autortiesības — daļa pieder universitātei, daļa autoram, un bez otra atļaujas darbu apkārt nedrīkst vazāt) — vai pašplaģiātu.

Ja žurnāla autors tomēr ir kāds cits, nevis darba iesniedzējs, pastāv iespēja, ka autortiesības viņš neprasīs ievērot — piemēram, gadījumos, ja to paredz izvēlēta licence. Tas gan nenozīmē, ka šādu darbu kāds cits var uzdot par savējo un pelnīt punktus augstskolā. Bet varbūt tieši žurnāla autors ir zaglis, nevis darba iesniedzējs? Nav grūti iedomāties situāciju, ka žurnāla autors, rakņājoties pa zināma cilvēka svešiem failiem, atrod kaut ko noderīgu savam internetžurnālam. Un tad vairs nepateiksi, kurš ir zaglis, bet kurš upuris. Tiesu darbi kļūs aizvien populārāki.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Ginta, Gunda, Gunta

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Nepamanīju, pa kuru laiku vīrs iekāpa tramvajā, taču laikam jau ilgi nevarēja būt -- konduktors tikko bija beidzis karot ar kādu citu bezbiļetnieku un tagad bija pievēries šim pēdējam. Iesākumā pat nevarēja pateikt, ka viņš ir no realitāti mainošo vielu pārņemtajiem, taču, kad cilvēks nespēja nokārtot savas saistības ar konduktoru, pavērās cits skats -- mierīga, īpatnēji nosvērta uzvedība, nesakarīga runa un nopietnas problēmas piecelties no ieņemtās sēdvietas pēc tam, kad Biļešu Cilvēks vairākkārt bija iebalstījis sānos. Pieturā vīrietis vēl stīvējās pretim, taču beidzot konduktors viņu pa aizmugurējām durvīm izgrūda laukā, un tramvajs aizbrauca tālāk savās sliedēs.

Pēc notikušā es paraudzījos pa tramvaja logu, lai redzētu, vai laukā izgrūztais tramvaja pieturā turas uz kājām, vai varbūt viņa apreibinātais prāts atstājis nelietojamo ķermeni guļam iespējamā kritiena vietā. Nekā, vīrs mazliet grīļīgi noskatījās mums visiem pakaļ, bet konduktors no vagona aizmugures mierīgi gāja atpakaļ uz savu vietu.

Gribējās ieskatīties viņam sejā un pateikt: «Tas tev labi izdevās, vecīt! Nebija jau viegli. Turies!» taču konduktors, uz mani nepaskatījies, nekāda publikas auditorijas atbalsta nemeklējis un nesagaidījis, apsēdās savā krēslā.

Jocīga tāda izrāde bez aplausiem un ovācijām.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu izrāde »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas