pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 10. jūnijs 11:37

plaģiāts studijās

Universitātēs plaģiāta jautājums jo gadus kļūst jo aktuālāks. Par spīti tam, ka plaģiāta atklāšanas gadījumā students tiek no skolas izslēgts bez tiesībām tur atgriezties, ir daudzi, kam sakopēt pāris no internetā pieejamus tekstiņus ir pieņemama rakstīšanas prakse.

Visvieglāk plaģiātu ir atklāt, ja par izejas materiāliem tiek lietots avots, kas ir tanī valodā, kādā darbs jāiesniedz. Senos laikos, kad materiāli nebija pieejami digitālā formā, cilvēki tos pārrakstīja un pārstāstīja, pielāgoja, un tik lielas problēmas neradās. Tagad viņi derīgo tekstu pārkopē un nenoformē kā citātu, labākajā gaidījumā tikai trīs lappušu garam pārkopējumam galā pieliek atsauci. Taču tas tāpat ir plaģiāts, jo nav darba autora patstāvīgi veidots teksts.

Labā ziņa pārbaudītājiem ir tā, ka internets ļauj daļu no šādām praksēm kontrolēt. Ieraksti meklētājā aizdomīgu teikumu, un uzzināsi, vai gadījumā autors nav pārlieku iedvesmojies no citiem. Tāpat pie mums jau sāk izmantot datorprogrammas plaģiāta meklēšanai.

Vienlaikus interneta lietošana rada jaunu neskaidrības problēmu. Ja pasniedzējs atklāj kādu tīmekļa lapu, kurā ir rakstīts uz mata tas pats, kas iesniegtajā darbā, kā uz to skatīties? Varētu būt tā, ka vērtētājs ir pamanījis autora slepeno žurnālu, un tad būtu tikai jautājums par autortiesībām (LU studiju darbiem ir dalītās autortiesības — daļa pieder universitātei, daļa autoram, un bez otra atļaujas darbu apkārt nedrīkst vazāt) — vai pašplaģiātu.

Ja žurnāla autors tomēr ir kāds cits, nevis darba iesniedzējs, pastāv iespēja, ka autortiesības viņš neprasīs ievērot — piemēram, gadījumos, ja to paredz izvēlēta licence. Tas gan nenozīmē, ka šādu darbu kāds cits var uzdot par savējo un pelnīt punktus augstskolā. Bet varbūt tieši žurnāla autors ir zaglis, nevis darba iesniedzējs? Nav grūti iedomāties situāciju, ka žurnāla autors, rakņājoties pa zināma cilvēka svešiem failiem, atrod kaut ko noderīgu savam internetžurnālam. Un tad vairs nepateiksi, kurš ir zaglis, bet kurš upuris. Tiesu darbi kļūs aizvien populārāki.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Baiba, Barba, Barbara

pēdējās atsauksmes

  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…
  • Paula Izabella: lai man atsuta interesantus uzdevumus ar atteliem ar bildem u.t.t.

rubrikas

izvēlēts raksts

Kas tas ir par laikmetu, kurā mēs dzīvojam? Informācijas laikmets. Visi kakti pilni ar informāciju. No visām malām lien laukā vadi, visas grāmatas kaut ko pauž... Un pa starpām daži cilvēki kaut ko man stāsta. Ko viņi runā? Vai tas ir svarīgi? Kas tur ir: saturs vai attieksme? Man attieksme, viņiem saturs -- un tā mēs pūlamies viens otru sadzirdēt pasaulē, kurā ir tik daudz nevajadzīgas informācijas. Kam tas palīdz? Informācija ir radījusi savu Sistēmu, ko diendienā atražo.

Un, kad es uzzināju, cik grūti cilvēkam bija pateikt man tos vārdus, ko es tanī pat dienā aizmirsu, palika jocīgi. Vārdi bez starpnieka, bez fiksējuma, bet ilgi domāti. Tā ir -- grūti cilvēkam, jocīgi man, bet vadu un grāmatu midzenim nav nekā. Šajā pasaulē svarīgākie esam tikai mēs -- mēs divi.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu telpas aizpildīšana »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas