pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 26. maijs 12:40

par žurnāliem. 10. daļa: «blogeri»

Interneta žurnālu kā jauna medija ienākšanas problemātika jo spilgti saistās ar to apzīmējošu vārdu meklējumiem. Termini.lv šodien publiskojuši rezultātus aptaujai par to, kā tulkosim vārdu «blog», kā latviski ir «blogging» un no nozīmē «blogger» -- protams, «blogs», «blogošana» un «blogeris»... Kāpēc tā? Tūdaļ paskaidrosim.

Ir nodarbes, kurām ir iegājies konkrēts nosaukums un ir tādas, kurām nav. Metinātājs metina, racējs rok, braucējs brauc. Bet -- traktorists vada traktoru (nevis traktorē), sētnieks uzkopj teritoriju (nevis sētnieko), elektriķis uztur elektrotīklu (nevis elektrierē). Tomēr kārtīgs «blogeris» nevis raksta interneta žurnālu, bet gan «blogo».

Paraudzīsimies uz žurnālistiku, kam interneta žurnāla rakstīšana dažās izpausmēs ir līdzīga. Mēs zinām profesiju «žurnālists». Ko žurnālists dara, kad strādā? Raksta ziņas, raksta komentārus, veido sižetus, piestrādā par sabiedrisko attiecību speciālistu (atklāti -- īpašnieka labā -- vai slepus). Tas, ka žurnālists raksta avīzei, žurnālam vai redakcijas uzdevumā intervē cilvēkus, ir pašsaprotami, neviens īpaši neuzsver, ka šai nodarbei ir nepieciešamas atsevišķs vārds. Līdzīgi ir arī reklāmas jomā strādājošajiem. Tur gan ir žargonisms «reklāmists», bet tas publiskajā runā ar pretenzijām uz literārumu neparādās. Ko dara reklāmas jomas strādnieks? Viņš var būt, piemēram, reklāmas tekstu autors. Angliski tas ir «copywriter», ko -- arī tikai žargonisma līmenī -- mēdz «tulkot» par «kopīraiteri». Līdzīgi varam teikt par sabiedriskajām attiecībām («pi-ārščikiem»), kur neviens «nepi-āro», un daudzām citām ar profesijām un nodarbēm.

Bet tad pie apvāršņa parādās «blogi». Pirmās mīlestības skurbumā to kāds var pasludināt par interneta žurnāliem un spītīgi turēties pie šī apzīmējuma. Bet tālāk rodas problēmas -- kā dēvēt interneta žurnālu rakstīšanas darbību? Kā sauc interneta žurnāla autoru? Ir radusies nepieciešamība to kaut kā īpaši nosaukt, nemežģot mēli garos paplašinātos un pašpaskaidrojošos teikumos. Šis process acīmredzot pats par sevi ir pārlieku svarīgs, lai tam būtu nepieciešams kodolīgs un vlaodas ziņā ekonomisks apzīmējums.

Tas, kāpēc interneta žurnālu uzturēšanas procesam tiek pieprasīts īpašs vārds, skaidrojams ar internetžurnālu narcisisma aspektiem. Interneta žurnāls ir egocentrisks. Ap žurnāla autoru griežas viņa pasaule, autors rakstot veido savu uzticamības un atpazīstamības kredītu un pozīcijas kopējā informācijas plašumā. Autors ar tipiski personalizētajiem un komentāra stila ierakstiem sevi konstruē un izrāda, autors pieprasa sev uzmanību. Autors runā par sev būtisko, un būtiskais autoram ir viņa žurnāls. Autors nevar vienkārši rakstīt žurnālu, šī parādība ietver arī krietnu metakomunikācijas devu -- rakstīšanu par rakstīšanu. Rakstīšanu par to, kā viņš raksta interneta žurnālu.

Protams, gadījumā, ja par aktivitāti tiek runāts, nevis tā vienkārši tiek veikta, aktivitātei ir nepieciešams arī vārds. Šī vārda vietā nevar būt aprakstoša frāze, to grūti izrunāt un atkārtot. Lietotājiem ir grūti un viņi ir slinki. Tad kas ir šis vārds? Par to latviešu «blogeri» ir nobalsojuši.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

 • Ziedonis
 • 1. maijs — Starptautiskā strādnieku diena
 • 2004. gadā Latvija tiek uzņemta Eiropas Savienībā
 • Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena

pēdējās atsauksmes

 • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
 • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
 • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
 • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
 • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
 • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
 • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Pilsēta naktī. Auto jūrā nervozs nespēks, sajūtot, ka satiksmi iekustināt nevienam atsevišķi nav spēka — vien jāgaida situācijas pašnormalizēšanās.Automašīnu pagrieziena signālu dzeltanās mirgojošās gaismas kož acīs, un uz brīdi vairs negribas domāt pat minūti nāktonē vai pagātnē. Ne to, kāpēc Tu paredzi to, kas nenotiek, ne to, kāpēc gribas visu kontrolēt. Gribas atrisināt, gribas pusiluzorās iestrēgušās mašīnas, trolejbusus un autobusus mehāniski nobīdīt malā, gribas nemierīgās gaidīšanas vietā redzēt nemierīgas skriešanās sacīkstes, lai būtu sajūta, ka viss, kas ātri sākas, ātri arī beigtos. Vai vismaz tik ātri turpinātos, ka nebūtu vaļas pat acis atvērt vai arī paskatīties un tiem, kas dragreisa laikā paliek notriekti un sasisti guļ dzīves lielceļa malā.Gribas cilvēcību, bet nesanāk to uzturēt. Man taču ir jauda, stūre un akselerators.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu sastrēgums »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas