pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 12. aprīlis 18:55

«cepšanās»

Jaunās latviešu valodas vārdam «cepties» plašu piekritēju loku nodrošina tie paši iemesli, kas daudziem citiem aktuālajiem vārdiem -- proti, šī ir jēdzienu grupa, kas ar vienu vārdu piedāvā izteikt dažādas domas, tāpēc vārdu izvēles un runāšanas process tiek atvieglots, saziņa trivializēta, savukārt domu joprojām var izteikt precīzi.

Par šī vārda īpašo vietu jaunajā valodā liecina kaut vai tas, ka, ierakstot to google meklētājā, pirmie atrastie lietojumi ir nevis tā literārās, bet gan atvasinātās nozīmes.

Vārda «cepties» literārā nozīme saistīta ar uzturam paredzēta produkta termisku apstrādi, šajā procesā tam nepastarpināti saskaroties ar kādu karstu virsmu sākot ar temperatūru virs simts grādiem pēc Celsija. Domājams, ka tieši šī procesa specifikā meklējama nozīmes pārnese, kas ļāvusi to tik veiksmīgi piemērot ar kulināriju nesaistītām jomām.

«Nu ko var cepties?» jautā portāla e-sports foruma dalībnieks. «Red Shark dodas cepties,» par gaidāmo jauno datorspēli vēsta «Spēļu pasaule». Un tikai tad Gardumbāra recepšu autors produktu «liek cepties karstā eļļā uz pannas».

Šajā uzskaitījumā iespējams saskatīt trīs pilnīgi atšķirīgas vārda «cepties» nozīmes -- pārtikas sagatavošana, rūpnieciska ražošana un visbeidzot -- emocionāla, ekstraverta un cilpveidīga runāšana par jautājumiem, kas nav tiem pievērstās uzmanības vērti, riskējot pazaudēt racionālo pavedienu un bojājot garastāvokli sev un citiem. Tieši šī nozīme ielas runās pašlaik ir visaktuālākā, tāpēc pakavēsimies pie tā sīkāk.

Zīmīgi, ka «cepšanās» nav tas pats, kas «vārīšanās», «sautēšanās», «grauzdēšanās», «grilēšana (-ās)», jo acīmredzot cepšanās literārajā nozīmē un konotācijās ir iekodēta arī pārnestā nozīme, kas nodrošina efektīvu jaunā lietojuma difūziju sabiedrībā. Proti, ir nepieciešami elementi, kas nosaka vārda jaunās nozīmes atkodēšanu bez papildus skaidrojumiem un ērtu lietojumu plašās sabiedrības grupās. (Protams, jāņem vērā, ka dažas no minētajām darbībām tiek attiecinātas uz citiem retorikas stiliem, un «vārīšanās» ir sarunvalodā jau pietiekami aprobēts jēdziens.)

Viens no vārda izvēles skaidrojumiem ir saistīts ar literārā procesa audiālo efektu, proti, ar skaņu, ko tautas valodā dēvē par «čurkstēšanu». Neproduktīva ekstraverta runāšana par šķietami neatrisināmu jautājumu ar atkārtošanās cilpu mešanu nosacīti var atgādināt efektu, kāds rodas, pagatavojot ēdienu augstā temperatūrā un šajā procesā izdalījušos elementu savstarpējo reakciju.

Vēl kāds būtisks aspekts atklājas, ja pievēršamies vārda «cepties» gramatiskajai konstrukcijai -- tas ir atgriezeniskais darbības vārds. Tātad runātājs nevis kaut ko «cep», bet gan pats «cepas». Šādā veidā tiek norādīts, ka darbība, kuras veikšanā iesaistīta persona, kam tiek piedēvēta «cepšanās», ir analizējama pētot pirmām kārtām tās individuālos apstākļus un motivāciju, un tikai tad pievēršoties ārējai videi, kas personai liek «cepties». Cilvēks, kam pārmet «cepšanos», implicīti tiek mudināts šāda reida retoriku izbeigt, un iemesls šim aicinājumam ir rūpes par sarunas partneri -- lai viņš šajā pašdestruktīvajā darbībā neieslīgtu.

To, kāpēc «cepšanās» varētu būt destruktīva, atklāj aspekts, kas saistīts ar cepšanas galaiznākumu, ko dēvē par «piedegšanu». Kā jau noskaidrojām, jaunajā valodā vārdam «cepties» ir negatīva nozīme un šī darbība netiek atbalstīta, tāpēc personas runas stila nodēvējums par «cepšanos» satur slēptu brīdinājumu: šādā veidā turpinot, efekts būs līdzīgs tādai pārtikai, kas pārlieku ilgi atstāta uz cepamās virsmas augstā temperatūrā, proti, tā vairs nebūs uzturā lietojama un tiks norakstīta zaudējumos.

Visbeidzot, šajā jautājumā vēlos vērst uzmanību uz to, kā šī vārda lietojums parāda arī argumentācijas ieeju. Runāšana un domāšana ir cieši saistītas parādības (vienkāršākais līmenis: mēs nevaram iedomāties to, kam valodā nav vārda), tāpēc arī jauna vārda un jaunas nozīmes ienākšana valodā ir cieši saistīts ar valodas lietotāju turpmāko domāšanas līmeni. Un te jānorāda, ka runātāja pieejas nodēvēšana par «cepšanos» slēpj nepieciešamību nodēvētājam ieteikt kādu alternatīvu retorisko stratēģiju. «Nav ko cepties» ir aicinājums nevis uz diskusiju, bet gan uz konkrēta jautājuma slēgšanu, atsakoties no tā turpmākas apspriešanas.— nııtŕø

 Raksturvārdi:

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Miers. Tumšs un tukšs. Nelīst. Vēl nē. Tik silts, ka man nav saprotams, kāpēc tagad būtu vajadzīga ziemas jaka. Droši vien tāpat kā web standarti, lai būtu ar ko palepoties, bet kas īstenībā nevienu neuztrauc.

Pat zvaigžņu nav. Zvaigznes ir vienīgi iekšpusē, un tās visas sauc pēc uzmanības, tās visas grib būt sava nosaukuma vērtas. Un tāpēc tās spīd. Gribi redzēt? Atnāc, parādīšu.

Ai, nē. Nodzisa jau. Pārtraukums. Mākoņi. Nesapratne. Bailes no lavīnām un supernovas likteņa. Bet nekas jau nepazūd. Tikai mainās.

Ieklausies klusajā novembrī, kur tikai pilsēta san, bet cilvēks elpo tik klusi, lai neiztraucētu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu mitras smaržas dvesma »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas