pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2007. gada 9. februāris 23:50

Berlīne ir skaista

Bijām uz kādām dienām padzīvot pa Berlīni. Paldies, gāja labi.

Dažādi uzskati un izpausmes līdzekļi Vācijas lielākajā pilsētā sadzīvo vienuviet -- virspusē tā ir plaukstoša pilsēta ar plašu plānojumu, daudzumu brīvas telpas, nepārslogotu infrastruktūru un pozitīvu attieksmi, savukārt apakšpusē, gluži kā citās sabiedrībās, murd pretestība un interešu cīņa. Taču, atšķirībā no Latvijas, šī problemātika ir vairāk fakultatīva nekā neuzspiesta -- vismaz kamēr tevi kā turku neatspārda.

Dienā Berlīne ir daudznacionāla pilsēta, kurā dzird vācu, angļu, krievu, turku un citas valodas, kurā staigā dažādas gradācijas ādas krāsas pārstāvji un pa arābu modei nestāts lakats neizraisa nekādus jautājumus. Naktīs pilsētā šur tur parādās pa uzkrāsotam uzrakstam «Türken Raus!» un citas izpausmes, kas liecina par piedzīvojumiem integrācijas jomā.

Berlīne ir laba vieta, kur doties ciemos, jo šeit gandrīz viss ir loģiski izdomājams un saprotams jau pirmajā reizē, un šajos uzdevumos ļoti palīdz paskaidrojoši un pamācoši uzraksti. Pie katras ūdenskrātuves ir ne tikai glābšanas riņķis, bet arī norādes, ka nelaimes gadījumā jāzvana 112. Autobusu pienākšanas vietās (gluži kā metro) uz tablo redzams, pēc cik minūtēm būs kārotais transporta līdzeklis. Unter den Linden bulvārī, kur pašlaik notiek metro būvēšana, pie celtnieku sētas uzraksts paskaidro ne tikai to, ka šeit notiek, bet arī kāds ir skaniskais piesārņojums, ko te izrok un cik bieži ved projām. Šo paskaidrojumu sarakstu var turpināt -- turklāt ar piebildi, ka daudz kas no šīs informācijas tiek attiecināts ne tikai uz vāciski, bet arī angliski runājošajiem.

Šajā ziņā Vācija ir pilnīgs pretstats Itālijai, jo, atšķirībā no vāciešiem, itālieši neklausās, ko viņiem saka. Tāpēc sabiedriskajā transportā nav norādes, ka nedrīkst bāzt galvu ārā pa logu -- tās vietā tiek brīdināts, ka šādas darbības var būt bīstamas. Savukārt lidmašīnās elektrotehnikas baterijas ir jāizņem ārā un jāievieto plastikāta maisiņos -- un nevis tāpēc, ka galvaniskie elementi kaut kādā veidā būtu īpaši bīstami, bet gan lai piespiestu ļaudis izslēgt savas pārnēsājamās elektroierīces.

Gružkastu neesamība šad tad ir Rīgas problēma, taču Berlīnē tās vispār ir reta parādība. Dīvaini, ka nav arī uzrakstu «čibrikus zemē mest aizliegts» vai «uz ielas nespļaut». Taisnības labad jāteic, ka izsmēķu galu un citu sīkumu ir diezgan daudz, lai gan kopumā par netīrību uz ielām sūdzēties nevar. Maz ir arī soliņu pilsētā, lai gan 17. jūnija ielas posmā starp Brandenburgas vārtiem un Sieg heil «Siegesäule»/Uzvaras kolonnu ir tik plašs zaļais laukums -- un arī tur daži izliktie soliņi kā par spīti atrodas ēnas pusē, kad šādā saltumā cilvēks grib mazliet rēna siltuma.

Dižveikali ir vairāk uz nomalēm, un, ja dodies darījuma braucienā, kas būtu saistāms ar pilsētas centra rajona apmeklējumu, par labumu skatīšanu vari aizmirst. Šķiet, centrā vienīgais Makdonalds atrodas jaunuzceltajā dzelzceļa stacijā, kur sliedes mijas šķērsām četru stāvu augstumā. Savukārt normālam tūristam Makdonalds ir cerība uz pilnīgi paredzamiem produktiem, izvēlēm, apkalpošanas kultūru un pieņemamām manierēm -- tas ir globalizācijas un unifikācijas pluss, ja gribas mazliet vairāk paredzamības un mazliet mazāk vietējo ātrēstuvju adaptāciju. Jā, bet kafeju gan vācieši tempj -- daudzi uz ielas staigā plastmasas tasītēm rokās.

Pats galvenais, ka berlīniešos nervozitātes ir krietni mazāk nekā pie mums un arī, ja ne pārāk apdomīgi šķērsosi ielu, autovadītājs, ļoti iespējams, tevi palaidīs un nenolamās. Ubagu uz ielām nav, toties akordeona spēlēšana naudas pelnīšanas nolūkos itin populāra, pat ja spēles līmenis ir zemāks nekā Rīgā.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Ģertrūde, Gerda, Gertrūde

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Ja man jautātu nosaukt asociācijas ar jēdzienu «profesija kā izaicinājums», es minētu sava iemīļotā lielveikala apsargu, kas pēc skata jauniņš un augumā arī nav padevies.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu apsargs »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas