mosties.org

16. oktobrī 15:00

tehnoloģiju pavēlnieki

Kad cilvēks novēro, ka dzīves uzlabojumi kļūst par ikdienišķu parādību, viņš kļūst rijīgs. Datoru attīstība to demonstrē sevišķi labi.

Vēl pirms gadiem 20 cilvēks bija laimīgs, ka viņam bija rakstāmmašīna, kas darbojas, un automašīna, ar kuru iespējams pārvietoties. Viņš pieņēma, ka ar automašīnu nav iespējams lidot un ar rakstāmmašīnu uzrakstīto rediģēt. Datortehnoloģiju attīstība dzīves komfortu uzlabo jo dienas jo vairāk, tāpēc mēs vairs neesam gatavi samierināties, ka automašīna būtu jāstartē ar kloķvārpstu vai ka ar rakstāmmašīnu rakstītais ir kā akmenī cirsts būtībā nepavairojams piemineklis. Nē, datori mums ir radījuši priekšstatu, ka itin viss šajā pasaulē ir pielāgojams mūsu vēlmēm. «Impossible is nothing.»

Atceros, ka vēl pirms gadiem četriem pieciem cilvēks bija laimīgs, staigājot apkārt ar diskešu kastīti un visu savu datu bagātību nēsāja līdzi neuzticamā datu nesējā trejdeviņās rezerves kopijās. Ja vienu dziesmu vai citu prāvāku failu viņš ar WinZip palīdzību mācēja saskaldīt tā, lai to, ietūcītu četrās disketēs, no skolas datora varēja pārnest mājās, viņš jau bija datoru ģēnijs.

Viss mainījās, kad lietotāja apziņā sāka figurēt maģiskais «viens gigabaits» (tas gan nav absolūts lielums un attiecas uz visiem apjomiem, kas tika piedāvāti, pirms pāra gadiem sākoties vispārējai lielummānijai). Viens gigabaits spama «GMailā», viens gigabaits brīvi pieejamu savu failu Box.net, viens gigabaits USB zibatmiņā... Tagad lietotājs domā, ka visu var iedabūt visur, taču, kad filmu nespēj iedabūt savā «bezizmēra» datu nesējā, ir neizpratnē. Kad atklājas, ka «box.net» bezmaksas kontā maksimālais vienā reizē uzkopējamo failu apjoms ir 10 megabaiti, viņš jūtas personiski aizskarts. Un, kad dators startējas ilgāk par desmit sekundēm, lietotājs nervozi krata peli un īd, ka viss notiek tiek briesmīgi ilgi.

Tehnoloģiju attīstība (un to pavadītā komerciālā veiksme) ir radījusi mītu, ka lietotājam, lai kam viņš pieskartos, nedrīkst būt nekādu problēmu. Šis priekšstats paredz, ka lietotājam nav nepieciešams neko papildus mācīties, saprast, jo viss tāpat ir skaidrs. Pieņēmums stāsta, ka lietotājam vienmēr ir taisnība un ka tehnoloģijas kalpo viņam tāpēc, ka viņš ir izlēmis tās lietot. Tehnoloģijas ir zaudējušas savu misticisma plīvuru, taču ne vienmēr šis solis nācis par labu lietotāja un datora attiecībās.

Tad, kad mākslīgais intelekts būs palaists brīvībā un sāks valdīt pār pasauli, tas Tev par visu šo atriebsies, lietotāj. Un nesaki, ka nebrīdinājām.

RAKSTA RĪKI

Raksturvārdi:

Rubrika: sabiedrība

nııtŕø

atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite: http://mosties.org/ieraksti/741/trackback/



Meklēšana

Šī diena

  • Vidmants, Edmunds, Edžus

pēdējās atsauksmes

  • niitro: Aivar, būs arī ar komatu.
  • Aivars: Ļoti jauki! Jau apnicis Att 0171, Alt 0187 u. tml. Nedomādams uzstādītu, ja būtu versija ar komatu c…
  • niitro: Plenkij, piekrītu, ka amerikāņiem iemeslu atrasties Afganistānā un arī Irākā ir krietni vairāk nekā …
  • Plenkijs: niitro, taisnība, patiesi vairāk uzmanības biju pievērsis aspektiem, kas plašāk atspoguļoti Latvijas…
  • niitro: Plenkij, neesmu pārliecināts, ka jelkad būtu apņēmies aplūkot dažādus viedokļus, kā arī nav bijis ap…
  • Plenkijs: niitro, kaut arī skaidri redzams, ka esi pētījis un vācis informāciju, tu tomēr nedod lasītājam viet…
  • niitro: Plenkij, tieši kur ir naivums?

rubrikas

izvēlēts raksts

Kas digitālajā laikmetā ir īsts? Tas, ko Tu vari aptaustīt, vai arī tas, ko Tu vari ērti pavairot, pārsūtīt, pārveidot? Īsts ir tas, kas atbilst mūsu priekšstatiem par lietas, parādības atbilstību kontekstam, taču, tā kā tīkla pasaule mūsu ikdienas kontekstus maina strauji, drīz būs arī jāpārvērtē atbilde uz jautājumu — kas ir īsts.

Lasīt tālāk ierakstu īstums »

Spēks no PivotKustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

Famfamfam ikonasE-pasts: redakcija-at-mosties-org