pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 16. oktobris 15:00

tehnoloģiju pavēlnieki

Kad cilvēks novēro, ka dzīves uzlabojumi kļūst par ikdienišķu parādību, viņš kļūst rijīgs. Datoru attīstība to demonstrē sevišķi labi.

Vēl pirms gadiem 20 cilvēks bija laimīgs, ka viņam bija rakstāmmašīna, kas darbojas, un automašīna, ar kuru iespējams pārvietoties. Viņš pieņēma, ka ar automašīnu nav iespējams lidot un ar rakstāmmašīnu uzrakstīto rediģēt. Datortehnoloģiju attīstība dzīves komfortu uzlabo jo dienas jo vairāk, tāpēc mēs vairs neesam gatavi samierināties, ka automašīna būtu jāstartē ar kloķvārpstu vai ka ar rakstāmmašīnu rakstītais ir kā akmenī cirsts būtībā nepavairojams piemineklis. Nē, datori mums ir radījuši priekšstatu, ka itin viss šajā pasaulē ir pielāgojams mūsu vēlmēm. «Impossible is nothing.»

Atceros, ka vēl pirms gadiem četriem pieciem cilvēks bija laimīgs, staigājot apkārt ar diskešu kastīti un visu savu datu bagātību nēsāja līdzi neuzticamā datu nesējā trejdeviņās rezerves kopijās. Ja vienu dziesmu vai citu prāvāku failu viņš ar WinZip palīdzību mācēja saskaldīt tā, lai to, ietūcītu četrās disketēs, no skolas datora varēja pārnest mājās, viņš jau bija datoru ģēnijs.

Viss mainījās, kad lietotāja apziņā sāka figurēt maģiskais «viens gigabaits» (tas gan nav absolūts lielums un attiecas uz visiem apjomiem, kas tika piedāvāti, pirms pāra gadiem sākoties vispārējai lielummānijai). Viens gigabaits spama «GMailā», viens gigabaits brīvi pieejamu savu failu Box.net, viens gigabaits USB zibatmiņā... Tagad lietotājs domā, ka visu var iedabūt visur, taču, kad filmu nespēj iedabūt savā «bezizmēra» datu nesējā, ir neizpratnē. Kad atklājas, ka «box.net» bezmaksas kontā maksimālais vienā reizē uzkopējamo failu apjoms ir 10 megabaiti, viņš jūtas personiski aizskarts. Un, kad dators startējas ilgāk par desmit sekundēm, lietotājs nervozi krata peli un īd, ka viss notiek tiek briesmīgi ilgi.

Tehnoloģiju attīstība (un to pavadītā komerciālā veiksme) ir radījusi mītu, ka lietotājam, lai kam viņš pieskartos, nedrīkst būt nekādu problēmu. Šis priekšstats paredz, ka lietotājam nav nepieciešams neko papildus mācīties, saprast, jo viss tāpat ir skaidrs. Pieņēmums stāsta, ka lietotājam vienmēr ir taisnība un ka tehnoloģijas kalpo viņam tāpēc, ka viņš ir izlēmis tās lietot. Tehnoloģijas ir zaudējušas savu misticisma plīvuru, taču ne vienmēr šis solis nācis par labu lietotāja un datora attiecībās.

Tad, kad mākslīgais intelekts būs palaists brīvībā un sāks valdīt pār pasauli, tas Tev par visu šo atriebsies, lietotāj. Un nesaki, ka nebrīdinājām.— nııtŕø

 Raksturvārdi:

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Strauta, Grieta

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Ja Tu būtu pilots, kurā virzienā Tu stūrētu Rietumu civilizācijas lidmašīnu? Iepriekšējā vēsture piedāvā daudz vielas pārdomām.

20. gadsimts nāca ar straujām sociālām pārmaiņām, publiskajā telpā iesaistot sievietes, piešķirot viņām balsstiesības un nosacīti ar vīriešiem līdzvērtīgas iespējas veidot karjeru, taisīt naudu un izvēlēties savu nākotni. Marginālo un minoritāro grupu atzīšana bija mēģinājums atdot brīvību sabiedrības grupām, pēc iespējas lielākam ļaužu pulkam nodrošinot līdzvērtīgas starta pozīcijas. 20. gadsimts pa vidu daudzajiem grēka darbiem, ko bija pastrādājis, vēlējās ieiet vēsturē arī kā sociāla taisnīguma versijas piedāvātājs. Melnie un baltie, geji un parastie, resnie un tievie, aristokrāti, buržuji un strādnieki, un pāri visam sievietes un vīrieši — tiem visiem tika teikts, ka izcelsme nenozīmē neko un ka, liberālām idejām izplatoties, visiem tiks nodrošināta spējām un sniegumam atbilstoša izturēšanās, savukārt vēsture (piemēram, ciltsraksti) netiks uzskatīta par noteicošu faktoru.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu atbrīvošanās: 20. gadsimts »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot, izmitina Process.lv

Famfamfam ikonas