pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 9. aprīlis 22:36

kontroles armija

Viens no iemesliem, kāpēc pēc dažiem gadu desmitiem pasaulē valdīs ķīnieši, ir tas, ka viņi ir tik čakli un apņēmīgi. Un, iespējams, viens no iemesliem, kāpēc viņi ir tik čakli un apņēmīgi, ir tas, ka viņu ir tik daudz. Un tas savukārt nozīmē, ka viņiem no tiesas ir cerības valdīt pār pasauli – jo vairāk tāpēc, ka viņi spēj valdīt pār internetu un citiem saziņas kanāliem.

Jau pirms pāris mēnešiem varējām lasīt, kā Google noslēguse ar ķīnīzeriem līgumu – apmaiņā pret .cn domēnu dodot iespēju cenzēt internetu, lai tur nekas nelāgs par cilvēktiesībām vai vēl kādām muļķībām neparādītos. Jau labu laiku pirms tam Ķīnas varasietādes lepojās ar sīkvēstu kontroles sistēmu. Interesanti, ka šo ziņu slašdotā pavadīja retorisks jautājums, kura pozitīvajai atbildei tā autors diez arī tanī situācijā būtu tūdaļ devis apstiprinošu atbildi. «Kas tālāk - liela valdības datubāzes sistēma, lai izsekotu visus ziņojumus un saziņas cilvēku starpā?» jautāja Timotijs, kurš nule kā bija šausminājies par to, ka Ķīnā cenzoru armija lasa mobilo telefonu sīkvēstis – runā, ka šajā nodaļā strādājot 3,5 miljoni cilvēku (tas lai nebūtu jāuzticas tehnoloģijai, jo cilvēki visu redzēs labāk). Savukārt «The Register» vēstīja, ka Ķīnā esot 2 800 sms novērošanas centru.

Jā, Timotij, Ķīnas Lielais brālis vēro visus, kas vien ir svarīgi. Kā pagājušajā nedēļā vēstīja «Reuters», Ķīnas policijas datubāzē atrodamas ziņas par vairāk nekā 96 procentiem valsts iedzīvotāju – tas tā, kā papildinājums valsts sankcionētajai novērošanai internetā un citur.

Kopš 2003. gada, kad tika palaista «Zelta vairoga programma», Sabiedriskās drošības birojs ir savācis informāciju par aptuveni 1,25 miljardiem no valsts 1,3 miljardiem iedzīvotāju.

«Tā mums ir palīdzējusi atrisināt daudzas krīzes,» Ķīnas oficiālajā ziņu aģentūra «Siņhua» citēja policijas pārstāvja Lio Šuo sacīto ceturtdien notikušās preses konferences laikā. Policists piebilda, ka pērn vairāk nekā 20 procenti krimināllietu ir atrisināti ar datubāzes palīdzību.

Taču «Zelta vairoga programma» nav vienīgais veids, kā Ķīna cīnās ar kriminālajiem elementiem. 30 tūkstoši Tīkla policijā strādājošo uzrauga valsts 110 miljonus interneta lietotāju, ierobežo pieeju noteiktiem interneta resursiem, kuros skartas tādas diskutējamas tēmas kā Taivānas un Tibetas neatkarība.

Un tā lielā valsts turas – šāda rīcība Ķīnas vadoņiem dod cerības, ka valsts īpatnējā sociālistiski kapitālistiskā iekārta spēs transformēties, nesagraujot vecās struktūras. Tādā gadījumā «Zelta vairogs» atbilst savam nosaukumam, taču šāds situācijas skaidrojums, protams, nozīmētu, ka pēc dažiem gadu desmitiem viss būs labāk, taču – ja sistēma šādi strādās un cenzori tik labi ir piemērojušies milzīgajam pārlūkojamās informācijas daudzumam, kamdēļ gan tiem mitēties? Domāju, ka papildus Lielajam Ķīnas mūrim aizvien noteiktām sevi pieteiks Lielais ugunsmūris.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Kopš sākusi darboties 13. janvāŗa grautiņiem veltītā tīmekļa vietne, jaunu aktuālitāti iemantojis jautājums: vai vajadzētu ziņot policijai, ja es par viņu meklētajiem tipāžiem kaut ko zinu? Vai varbūt nē? Un kāpēc?

Kā rāda tautas reakcija internetā, policijai ziņo «stukači», un labs cilvēks tā nedarīs. «Stukačs» ir no padomju diskursa mantots un mūsdienu valodā pārdzimis vārds, no kuŗa katrs cilvēks ar kaut nelielām morāles atliekām vairās. Pasarg’ Dies, es taču neesmu Pavļiks Morozovs, es ar ko tādu nenodarbojos! Tomēr vietā ir norādīt, ka šajā gadījumā «stučīšanas» rēgs drīzāk ir sazvērnieku kopienas aizsardzības mehānisms, nevis signāls par acīmredzamu morālu pārkāpumu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu masunekartibas.lv un stukači »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas