pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 9. marts 12:32

dzīve tīklā 3: zvaigžņu kari

Jā, kas tad raksta šo? Un par to kāds stress? Nieki taču — atsaukšanās uz publiski pieejamu informāciju, tās izvērtējums un interpretējums nevar būt par iemeslu kņadas sacelšanai. Nevienu tieši neesam apvainojuši, bet nosacīto satraukumu radījusi interneta komunikācijas specifikas mērķtiecīga ignorēšana.

Ja «reālā» pasaule nav ideāla, tad internets ne tuvu tāds nav. Ja «reālajā» pasaulē ir procesi, kurus Tu nevari kontrolēt, tad internetā tādu nebūs ne tik. Tu nevari ticēt interneta ļaužu godīgumam tāpat kā nevari ticēt katram garāmgājējam uz ielas. Tas attiecas arī uz saziņas noteikumiem – ja lielākajai daļai žurnālu ir piebilžu rakstīšanas sistēma, tas nenozīmē, ka tā būtu kaut vai ētikas, ja ne kādas citas dabas obligāta prasība. Savu neslēpšanos no atsauksmēm esam darījuši zināmu, lapas apakšā norādot e-pasta adresi. Taču – kurš gan šodien būs tik čakls, lai rakstītu e-pastu? Ja nav komentāru formas, tad arī domas nav, vai arī tā paliek pie sevis. Taču mēs pagaidām atļaujamies būt kā avīze vai kas cits no tradicionālās masu komunikācijas arsenāla, kur atgriezeniskā saite ir saraustīta, nokavēta un dažkārt tās nav vispār. Jā, jā, tas attiecas uz Tevi, vacatio:

izlasiju, mazliet sadusmojos.
forši tā raxta, min nikus un tā, bet nav vietas, kur citiem pateikt savu viedokli.
Un šī ir otrā reize, kad saprotu, cik apdraudēta šī šķietami anonīmā pasaule.

Jūties apdraudēts interneta komunikācijas laikmetā? Kurš tad Tevi apdraud? Kurš Tevi ir aizskāris un kādā veidā? Savā darbā Network Society Jans van Daiks raksta, ka mūsdienās ar dažādu tīklu palīdzību mūs kontrolē nevis viens «Lielais brālis», kā tas bija Orvela romānā «1984», bet gan neskaitāmi daudz «Lielo brāļu», kas, izmantojot dažādas tehnoloģiskās iespējas, par lietotāju zina ļoti daudz. Viens šāds tīkls ir «draugiem.lv», kur ļaudis iesaistās labprātīgi, un pat maksā par to, lai arī varētu dabūt kaut mazliet no izzināšanas laimes – kaut vai abonējot aplūkotāju statistiku. Taču «draugiem.lv» īpašnieki par Taviem skatīšanās paradumiem zina daudz vairāk, līdz ar to zina arī ziņu reklāmdevēji. Tavas pēdas tīklā rūpīgi izpēta daudzu resursu pārvaldītāji, lai zinātu, kas Tu esi, ko Tu dari, sniegtu Tev un pašiem izdevīgu saturu un tā tālāk. Dažkārt ar Tavu atļauju vai bez tās datorā iemājo dažādas programmas, kas ne tikai izliekas, ka dara labu Tev, bet kalpo arī saimniekam, piegādājot viņam informāciju par Tevi. Bet mēs — ko mēs? Vainot mūs par kaut ko un teikt, ka esam iebrukuši privātumā, jo lasām to, kas publiski pieejams, ir nekorekti.

Interneta žurnālu tematikai veltīto rakstu iemesls nav radīt neslavu kādam «Sviesta cibas» lietotājam. Mēs nenodarbojamies ar naida kurnināšanu, musināšanu un mērķtiecīgu ņirgāšanos. Šie raksti ir tikai mēģinājums aplūkot interneta komunikācijas īpatnības strauju pārmaiņu laikā. Mēs vienkārši Tevi vērojam. Pāri nedarām.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Eleonora, Ariadne

pēdējās atsauksmes

  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…
  • Paula Izabella: lai man atsuta interesantus uzdevumus ar atteliem ar bildem u.t.t.

rubrikas

izvēlēts raksts

Roberts Ķīlis

Septembŗa «Rīgas Laikā» ir publicēts Roberta Ķīļa komentārs, kas ir atbilde uz humānitāro zinātņu pārstāvju pausto nepatiku pret viņiem adresēto kritiku.

Jautājumu par zinātnieku iebildēm var skatīt konkrēti, izvētījot viņu darbus un piedāvājot kritiku, bet var arī vienkārši pētniekiem atgādināt, kas īsti ir zinātne un ka, strikti ņemot, ir zinātnieka necienīgi savu darbu uzskatīt par patiesību augstākajā instancē.

R. Ķīlis, dzenot biedru zinātnieku zārkā naglas, izvēlējās otru variantu.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Roberts Ķīlis un zinātnes anarhija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas