pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2006. gada 20. februāris 21:14

A Fine Day to Exit

Vēlu vakarā es satiku viņu sēžam trolejbusa pieturā pie Preses nama. Puisim klēpī bija aizvērts atvāžamais dators, no kura skanēja sērīga popsīga dziesma un blakus puslitra pudele ar sarkanīgu stipru dzērienu. «Vientuļās viesības?» es apjautājos, nostājies blakus zem pieturas pajumtes.

«Neliecies traucēties,» labi ģērbtais vientuļnieks atbildēja, paskaidrojot, ka viņu pametusi meitene, ar ko viņš kopā bijis sešus gadus. Divas nedēļās nabags nocīnījies, cenšoties viņu dabūt atpakaļ, taču meitene sazvanāma nav, uz darbu nenāk, pie draudzenēm (kuras puisis pa šiem gadiem gana labi pazīst) arī nav, uz īsziņām neatbild. Un vakar atsūtījusi ziņu, ka negrib viņu vairs neredzēt.

Vēlreiz uzlicis to pašu sērīgi popsīgo dziesmu, viņš stāstīja, cik ļoti draudzeni mīl un ka bez viņas dzīvei vairs nav jēgas. «Šodien visu dienu runājām ar čomu, bet arī viņš nesaprata, ko es taisos darīt,» puisis stāstīja. Lēkšot no tilta Daugavā.

Mēdz teikt, ka tie, kas runā par pašnāvību, reti kad to izdara, taču, pēc maniem novērojumiem, bieži vien viņi to neizdara neizdošanās, nemācēšanas dēļ, nevis tāpēc, ka būtu pārdomājuši. Pirms plāna realizēšanas viņi vai nu pēkšņi pārāk labi saprot, ko taisās darīt, vai arī nesaprot neko. To var teikt arī par mēģinājumu nosisties pret ledu, kas ir visai riskanta miršanas metode, bet drošs veids, kā sevi vienkārši sakropļot.

Taču par šiem ekvilibristiem starp diviem ceļiem un diviem mēģinājumiem paredzēt es negrasos neko. Vien tāda jocīga sajūta, ka, neatkarīgi no vakar naktī pieņemtā lēmuma, es skumjo tēlu vairs nekad neredzēšu, un šaubos, vai par visiem lēcējiem mēs ziņās uzzinām. Pārāk daudz tomēr viņu ir, un pārāk daudz mēs par viņiem klusējam.

Pašnāvība ir pieskaitāma pie viena no mūsu sabiedrības tabu tēmām, ko pārspriežam nelabprāt un, ja arī pieminam, tad pēc iespējas rezervētāk, dēvējot viņus par «trakajiem», ar ko «normālam» cilvēkam nekā kopēja nav un nevar būt. Pēc statistikas datiem, pašnāvību skaita ziņā Baltijas valstis ir pasaules valstu vidū vienas no aktīvākajām.

Taču nāves stigma, kas lieliski novērojama mūsdienu folklorā (kaut vai anekdotes — nez kāpēc ir smieklīgi stāsti par narkomāniem, veciem cilvēkiem, cilvēku attiecībām ar dažādas skalas neuzticības un seksualitātes izpausmēm, taču nāve labākajā gadījumā parādās kā mitoloģisks tēls ar izkapti rokā, un ar to dzīves alkās var mēģināt kaut ko sarunāt), saglabājas arī publiskās telpas veidotāju stāstos un valsts programmās.

Nerunāsim nemaz par masu komunikācijas vēstījumiem, kuros nāves problemātikas risinājumus neredzēt. Tā vietā, lai domātu par cilvēkiem, kam ir problēmas, valsts tērē savu un Eiropas naudu, lai ar liekulīgo kampaņu «Kāpēc ne?» neefektīvā veidā aicinātu nešķirot ekspluatējamos pēc dzimumiem (sk. plakātus tanīs pašās trolejbusu pieturās).

Viņi mirst ātri un klusi, ar čukstu, kad viņiem nekas vairs nav vajadzīgs — vismazāk jau kaut kāda publiska problēmas apzināšanās. Apzināšanās ir vajadzīga mums, lai zinātu, cik tas var izrādīties vienkārši. «When the party’s over, you’ve got no way to go,» fonā dzied «Morcheeba», un man atliek vien aizdomāties, vai šo rītu trolejbusa pieturā sagaidīja vien tukša pudele un piezīmju dators ar izlādētu akumulatoru, vai arī viņa domas izkausēja saltais rīts.— Janks

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Kintija, Kora

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Everything happens for a reason but somethines the reason is that you are stupid and make bad decissions.

Es dzīvoju valstī, kuras publiskajā telpā pret politiku ir jaušama pieaugoša nicība. Tas, kas savulaik sākās ar vilšanos par to, ka nav Latvija kļuvusi par lielisko valsti, pāraug agresijā un atsvešinātībā, kas vērsta pret amatpersonām.

Nav jau tā, ka vilšanās vai agresija būtu gluži nevietā. Patiešām, diez vai ir pamats žēlumam pret amatpersonām, kuras gan zina, kā izmantot privilēģijas, taču viņu snieguma kvalitāte neatbilst ne tikai viņu ambīcijām, ne arī kādiem citiem kritērijiem.

Un var jau būt, ka visa politiskā elite sastāv tikai un vienīgi no dažāda ranga blēžiem, rausējiem, korumpantiem un vienkārši neētiskiem cilvēkiem, un tādā gadījumā tas, ko mediji stāsta un pārstāsta par politiku, un no kā publika pavelkas un aizsvilstas, ir pilnīgi pamatoti. Pat ja tam acīmredzot nav nekādas ietekmes uz situācijas uzlabošanu, jo neizskatās, ka nokaunināto vai pat malā nostumto avantūristu un liekēžu vietā nāktu labie un gudrie politiķi.

Visā šajā riešanā visvairāk mulsina gadījumi, kad publika tādā pašā naidā klaigā arī par tiem, kuri neko tādu nav nodarījuši. Jā, viņi varbūt nav politikas zvaigznes un tādi valstsvīri vai valstssievas, par ko latvieši sapņo kopš Ulmaņlaikiem. Viņi varbūt arī nav nekādi nozares vīzionāri, turklāt varbūt viņi šad tad ir izdarījuši šo to, kas nav bijis ļoti gudri. Bet, kad viņus kritizē, viņu darbi dažkārttiek savilkti kopā ar neadekvātām paralēlēm, un tam, ko viņi spēj vai nespēj paši par sevi, nav nekādas nozīmes. Viņus kritizē tikai tāpēc, ka var kritizēt un izgāzt dusmas un vilšanos.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Politiķi un publikas naids »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas