pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 5. decembris 19:16

par nāves sodu

Šīs arhetipiskās bailes no ļaunākā, kas vien var notikt. Filmu kadri ar nonākšanu brutālā cietumā, dzīvie tēli ar elektrisko krēslu, pakāršanu, nošaušanu. Tie taču visi ir cilvēki, un dažkārt filmas autori vēlas, lai tu iejustos šo cilvēku, šo cietēju vietā vietā.

Un tu iejūties. Tu iztēlojies sevi tanī situācijā, labi apzinoties, ka neesi darījis neko tādu, lai tevi nogalinātu vai ievietotu šajā civilizācijas radītājā, bet necivilizētajā recidīvistu kopienā, kur eksistē tikai doma par tikšanu ārā, cietumnieka sapnis par brīvību, bailes no sadursmēm un vardarbības, kā arī nāves tuvuma apziņa. Tas viss ir tik reāli, taču tas nekad nav reālāk par sapni, kura laikā tu labi iejūties savas neapziņas piespēlētajā lomā, nemitējoties jautāt - bet kā, es man taču te nav jābūt... Bet kā, es jau to esmu izdzīvojis... Bet kā, kāpēc un kad es šeit nokļuvu?

Un tad tu saproti, ka nāvessods un ieslodzījums ir vairāk paredzēts nevis ieslodzītajiem un uz nāvi notiesātajiem, bet gan tiem, kas vēl ārpusē, kas vēl elpo un cīnās pēc citiem noteiktumiem, kas vēl dzīvo starp līdzīgajiem, kuri tomēr ir krietni atšķirīgi (lai gan arī cietumnieki nav vienādi). Kultūra tev pastāsta sabiedrības normas. Tu neesi lasījis krimināllikumu, bet zini, kā nodzīvot mūžu, nenonākot cietumā un kā netapt pakārtam vai legāli noindētam. Jo tev ir bail. Jo tu ne tikai nejustos labi, dzīvojot ar tādu antisocialitāti rokās, bet vairāk par reālo situāciju ar dzīvības laupīšanu tu apzinies nepatīkamo sajūtu, nonākot valsts represīvā aparāta tumšākajā nostūrī. Nenovēlu tev jebkad jautāt: kā? par ko? kāpēc? Jo vairāk tāpēc, ka tu zini, par ko.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Aldis, Alfons, Aldris

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Kritika ir normāla parādība ne tikai demokrātiskā sabiedrībā. Arī totalitārās sabiedrības paredz mehānismus, ka ļaut noteiktai cilvēku daļai ar noteiktām pilnvarām paust varai oponējošus tekstus. Tradicionāli tie ir humora un satīras žurnāli – humora neesamība kādā sabiedrībā liecina ne tikai par nolemtības pilno sajūtu, kas valda sabiedrībā, bet arī par to, ka anekdotes ir atļauts stāstīt. Mums, piemēram, ir ļoti maz politisko anekdošu, kas nozīmē, ka visi jautājumi ir brīvi apspriežami pēc savas vēlēšanās un nav nepieciešams humora mīkstinošais aizsegs, kas neļautu saturu uztvert par neapgāžamu realitāti un liktu uzskatīt, ka anekdotes pauž tās stāstītāja domas. Kritika ir jebkurai sistēmai nepieciešams atgriezeniskās saites iegūšanas mehānisms.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu par kritiku »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot, izmitina Process.lv

Famfamfam ikonas