pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 22. novembris 19:23

Baltkrievija: nauda un emocijas

Lai cik aktīvi Latvijas Transatlantiskās organizācijas un biedrības Atvērtā Baltkrievija aktīvisti necenstos savu Baltkrievijas projektu popularizēt un stāstīt par šausmām iesīkstējušajā nedemokrātiskajā valstī, viņi nespēj pamatot savas iespējas un misiju būt par brīvības aizstāvjiem. Izskatās, ka par savu mērķa publiku tie izvēlējušies emocionāi viegli ietekmējamu cilvēku grupu, kas labi reaģē uz mentālajām saīsnēm «diktatūra», «apspiešana», «gaidām tavu atbalstu», kā arī melniem rāmīšiem ap cilvēku vārdiem. Tagad viņi pa universitātēm kā Laimes lāčus vadās Baltkrievijas opozicionārus.

Un kā gan citādāk — cik bieži Tu mūsu laikos esi redzējis vai redzējuse cilvēkus iesaistāmies kādā projektā savas pārliecības, nevis finansējuma dēļ? Cik cilvēku ir gatavi upurēties idejas vārdā? Lai arī cik Tu saskaitītu, mūsdienās nav nekāds brīnums, ka starp viņiem būs ļaudis, kas cēlo uzdevumu veiks tāpēc, ka onkuļi rietumos par visu ir samaksājuši — par skrejlapiņām, lekcijām, braucieniem, pusdienām un varbūt vēl kādam arī pa aldziņai sanāk. Tieši tā ir noticis arī ar Baltkrieviju, kur daži entuziasti, rotājušies ar nodrāzto klišeju par «pēdējo Eiropas diktatoru» ielās dala emocionāli naivus paziņojumus un rīko lekcijas kopā ar baltkrievu disidentiem.

Esmu bijis Baltkrievijā un runājies ar turienes ļaudīm, tai skaitā ar opozīcijas pārstāvjiem — to dienu secinājumi nav mainījušies: būt opozicionāram Baltkrievijā ir arī bizness. Kā Tev šķiet, kas viņiem dod naudu? Tas, kas dod, to dara tikai savu iespējamo ekonomisko interešu labad, tā bruģējot ceļu Baltkrievijas struktūrās pēc Lukašenko režīma krišanas. Nav pazīmju, kas liecinātu, ka indivīda brīvīda naudas devējiem rūpētu — vien pirkstiņus mētāt un kampaņas rīkot. Cik gan nopietns var būt pasākums, kam sadrukātas tādas skrejlapas, ko izplata ar pretestības ideju aizrāvušies jaunieši:

Staļins, Hitlers, Lukašenko — viņi visi ir sagādājuši sāpes un ciešanas tautām.
Lukašenko iznīcinās ar jebkuru citādi domājošo indivīdu, sējot bailes, bezcerību un pesimismu! Represijas tikai pieaug...

Jūtu, ka teksta autors radīšanas brīdī ir bijis pamatīgās mīlas mokās. Taču — kas mūs gaida tālāk? «Ļaunuma impērija.»Vēl viena klišeja, kas pārņemta no nelaiķa prezidenta Reigana, kas 1980. gados tā dēvēja Padomju Savienību. Jā, jā, un tagad sadosimies rokās, lai palīdzētu «baltkrievu tautai atgūt tiesības brīvi izteikt savu gribu, dzīvot demokrātiskā un tiesiskā valstī»! Wiii!!! Lielākais cinisma spļāviens ir pataupīts beigām: «Baltkrievu tautai vajadzīgs demokrātiskās Latvijas atbalsts!» Aiaiai, kā sabraucāt auzās... Vēl pagājušajā mēnesī pār mums lija tēvoča Sorosa diriģēti pašviktimizējošu vaidu viļņi, bēdājoties, ka, spriežot pēc jaunākā «Transparency International» indeksa, esam otra korumpētākā valsts Eiropā. Vēl jau var palasīt Sociālo un Politisko pētījumu institūta & Stratēģiskās analīzes komisijas pētījumu par demokrātiju Latvijā, kur var atrast dažas kritiskas piezīmes saistītā ar demokrātiju (biežākie vērtējumi ir apmierinoši, taču ir arī daži kritiski). Tas, protams, nenozīmē, ka ar to, kas mums labāks par kaimiņiem, nevaram citiem paraugu dot. Vienīgi — nevajadzētu tik ļoti sapriecāties.

Šeit uzrakstītais, protams, nav aicinājums saglabāt nedemokrātisku valsts iekārtu Baltkrievijā. Stāsts ir vien par to, ka nevajag pārāk nopietni uztvert jauniešus, kas Tev uz ielas rokās iespiedīs sarkanu skrejlapiņu un asarām acīs nočukstēs: «A ziniet, pie viņiem valda Lielais ļaunais vilks, kas ēd Sarkangalvīti un vecmāmiņu. Jā, un vēl tur nav brīvības...» Te nav runa par kādu Atmodu, bet gan par rietumu finansētām un pie mums samērā nepārliecinoši realizētām pārliecināšanas kampaņām, kuru rīkošanas galvenais uzdevums ir nodrošināt, lai būtu ko ierakstīt naudas tēriņu atskaitēs.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Zane, Zuzanna

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Žurnāla «Māksla Plus» jaunajā numurā uz vāka ir redzama Vaira Vīķe Freiberga ar pašapmierināta zombija skatienu. Savukārt nākamās lapās — saruna ar viņu par kultūru.

Viņa ar Laimu Muktupāvelu runā par plašiem vispārīgiem jautājumiem, līdz intervijas beigās L. Muktupāvela pavaicā: «Jūs esat iegādājusies māju Kurzemē. Kā jūsu kaimiņi jūt, ka nu viņiem ir kulturāla, diža kaimiņiene?» Glumi pielienošais jautājums ir vislabākais visā intervijā, bet diemžēl VVF neuzķeras un diplomātiski atbild: «Nedomāju, ka viņi tādās kategorijās domātu. Attieksme ir kā cilvēkam ar cilvēku. [..]»

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu sabiedrība un dabiskums »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas