pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 18. novembris 11:31

Latgale — vysi rūkys augšā!

Prieks par Latvijas hiphopa cerību — Borowa MC, kas vēstījuma ziņā līdzīgajā latviešu repa laukā ir spējuši ienest reģionālisma dvesmu. Eksotiskā novada pārstāvjiem iekarot virsotnes ar tādu nedzirdētu stilistisku salikumu ir gana viegli. Vēl vieglāk — ja albums ir labi izstrādāts un neizklausās pēc pagrīdes pašdarbnieku ierakstīta diska, ar ko ģimenei un mājdzīvniekiem atrādīt.

Tiesa, Latgale kā izejas punkts nodrošina ne tikai pastiprinātu uzmanību, bet arī iespējami neadekvātu publikas reakciju. Atcerēsimies, ka viņu pirmais grāvējs «Vysu kū tu saskoti» ļaudīm šķita tik amizants, ka ilgu laiku bija Radio Lāgas nesakarīgo dziesmu topā — un nebija nozīmes, ka dziesmas vēstījums uz gurķošanos nevedināja.

Par spīti tam, ka «Borowa» klausītāju uzmanību pirmām kārtām piesaista nevis ar mūziku vai tekstiem, bet «jocīgo» valodu, Latgale kā izcelmes vieta ir turpinājums Ozola iesāktajai «īstā» latviešu hiphopa citadeles — Pārdaugavas — piesaukšanai. Līdzīgi kā Pārdaugava, arī Latgale ir svarīgs «Borowas» pašidentifikācijas elements, kas uz auditoriju iedarbojas arī konotatīvās līdzības dēļ ar Pārdaugavu (ne no viena cita novada nākuši hiphopa pārstāvji šo savu lokālo identitāti tik veiksmīgi nespētu pasniegt). Turklāt svarīgi, ka tekstos nevīd elementi, kas mēģinātu krasi lauzt stereotipus un kas būtu mēģināts cildināt Latgales dažādās vērtības. Tāda taisnošanās diez ko līdzētu, jo mūsu prātos figurē citas mentālās saīsnes. Tāpēc «Borowas» jaunieši saka skaidri:

Kas jam vairs tei Latgaļa — vīna bādu zjama?
Kur cilvākim nav dorba, kur volda bezcereiba,
Kur kotrs trešais dzer, nazina, kas gaida tū reit!
Tam bīžai juodūmoj, par kū maizi reitam pierkt!

Tanī pašā laikā ar savu sniegumu viņiem izdodas radīt par savu izcelsmes vietu daudzveidīgāku priekšstatu un, pats galvenais, ar šo albumu pierādīt, ka turienieši nenoliedz sevi, bet mēģina definēt savu vietu un vērtību.

Nav ta dzeiva vīgla —
Apsmej bīžai latgaļus!
Nacīna jūs volūdu,
Bet tys it nekas!

As aju nu Latgaļis,
I asmu par tū lepns!

Vēl jāņem vērā, ka «Borowa MC» par savu pamatstilu izvēlējušies nevis vairāk vai mazāk klasisku hiphopu, bet ņūmetālu, skaitāmos pantus papildinot ar mūsdienu roka elementiem. Savukārt Ivo Fomina, Mārtiņa Freimaņa un Ances Krauzes balsu piesaistīšana liecina par jauno mākslinieku integrēšanos/integrēšanu latviešu popmūzikas iedomātajā kopienā, proti, ka arī vecajie un pieredzējušie ir viņu «savējie». Tiesa, tas noteikti ir izdevējfirmas «MicRec» nopelns un pirksts, domājot, kā labāk latgaļus notirgot plašai auditorijai.— nııtŕø

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Latviešu valodā jālieto jēdziens «paraolimpisks», nevis «paralimpisks» — tā nolēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija. Šis lēmums kārtējais pierādījums tam, ka terminoloģijas komisija īsti nezina, ar ko tai būtu jānodarbojas, jo tā vietā, lai meklētu jaunus terminus jomās, kur to nav, tā maina svešvārdus pēc savas iedomātās loģikas.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu paralimpisks vai paraolimpisks? »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas